Контакт

Свет

Мелбурн воведе карантин што ќе трае шест недели

Објавено пред

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, од денеска е под целосен карантин, кој ќе трае шест недели бидејќи властите се борат против вториот бран на коронавирусот.

За време на карантинот, повеќето продавници и компании ќе бидат затворени, што предизвика загриженост на жителите поради недостиг на храна, пренесува „Ројтерс“.

Улиците во главниот град на сојузната држава Викторија се празни. Во градот со пет милиони жители има пријавено 471 случај на коронавирус и осум смртни случаи во последните 24 часа.

Австралија сега има вкупно 20.000 случаи на Ковид-19 и 255 починати, што сепак сè уште е помалку од многу други развиени земји.

Сепак, пандемијата во Викторија се заканува дека ќе се прошири во другите сојузни држави. Нов Јужен Велс објави 12 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број заразени лица се зголеми на 483. Случаи на коронавирус не се пријавени во други држави и територии.

„Ја спуштивме кривата еднаш и ќе го сториме тоа повторно“, им рече министерот за здравство, Грег Хант, на новинарите.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, ги повика граѓаните на Мелбурн, кои веќе минале низ неколку недели строги рестриктивни мерки, да останат смирени поради зголемувањето на побарувачката во супермаркетите.

Свет

Кремљ ја отфрли статијата на „Ле Монд“ според која Путин кажал дека Навлни самиот се отрул

Објавено пред

Франанцускиот весник „Ле Монд“ објави дека рускиот претседател Владимир Путин, во телефонскиот разговор со својот француски колега Емануел Макрон му рекол дека рускиот опозиционер Алексеј Навални можеби самиот се отрул, пренесува „Спутник“.

„Темата за берлинскиот пациент беше всушност дискутирана за време на неодамнешните разговори меѓу претседателот Путин и претседателот Макрон. И ние известивме за тоа. Во исто време, весникот целосно неточно ги пренесува нивните изјави“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој исто така нагласи дека ако весникот ги пренел точните изјави, тоа ќе значи дека француските власти им го дале транскриптот од разговорот на медиумите, што, според него, не може да биде точно.

Песков исто така истакна дека отровот „новичок“ сега може да го произведуваат многу земји, па затоа може да биде невозможно да се открие неговото потекло.

Руската опозициска фигура и шеф на Фондацијата за борба против корупцијата, Алексеј Навални, тешко се разболе за време на летот од градот Томск на 20 август.  Авионот итно слета во Омск, каде што Навални првично се лекуваше, а по два дена, откако лекарите дозволија негов превоз, тој беше пренесен во болницата „Шарита“ во Берлин, на барање на неговото семејство.

Германски лекари тврдат дека примероците на Навални содржат траги од нервен агенс од групата „новичок“. Сепак, Берлин не ѝ обезбеди на Москва никакви докази за тоа и одби да формира заедничка комисија или да ѝ помогне на истрагата што ја почнаа руските полициски органи.

Москва го коментираше случајот, велејќи дека Русија не произведува никакви супстанции од групата „новичок“ откако ОПЦВ го потврди уништувањето на залихите на хемиско оружје во раните 90 години на минатиот век.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Индија пронајдени 39 загинати под урнатините на зграда, меѓу нив и осум деца

Објавено пред

При уривање на трикатна зграда во западна Индија во понеделникот загинале 39 лица, објавија денеска властите, кои сè помалку се надеваат дека ќе најдат преживеани.

Спасувачките екипи од Националните сили за катастрофи досега успеаја да спасат 20 преживеани од урнатините на трикатната зграда во Биванди, близу Мумбај. Екипите со помош на кучиња трагачи извлекле 39 тела од рушевините на зградата што се урна пред зори во понеделникот, изјави за новинарите портпаролот на службата за спасување.

„Пет лица сè уште се водат за исчезнати и потрагата продолжува“, рече командантот.

Еден од локалните официјални службеници прецизираше дека меѓу загинатите има најмалку осум деца.

Причините за катастрофата сè уште не се познати. Во Индија, уривањата на зградите се релативно чести меѓу јуни и септември за време на сезоната на монсуни, бидејќи обилните врнежи од дожд ги ослабуваат темелите на старите градби.

Прикажи повеќе...

Регион

Скок на бројот на заразени во Словенија, експертите велат дека почнува вториот бран

Објавено пред

Во Словенија во последните 24 часа биле направени 2.616 тестови за коронавирус, при што потврдени се 136 нови инфекции и еден смртен случај, објави словенечката влада.

Ова е нагло зголемување на дневниот број на новозаразени во споредба со претходниот ден, кога имаше 88 случаи на 2.335 тестирани, односно втора највисока бројка по рекордот од 137 нови инфекции, колку што беа забележани минатиот четврток.

Коментирајќи го развојот на епидемијата, Бојана Беовиќ, главен инфектолог во владината експертска група за Ковид-19, за медиумите изјавила дека ова е почеток на вториот бран на епидемијата во Словенија, кој дошол побрзо од очекуваното, бидејќи се сметаше дека ќе следи дури во ноември или декември.

Според неа, станува збор за локални преноси што се последица од поголемата зачестеност на луѓе кои се дружат во затворени простории.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија29 минути

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа2 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа2 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет3 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија3 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија4 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија16 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија17 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија18 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет19 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија22 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 ден

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Досие