Контакт

Свет

Над три милиони луѓе побегнале од Украина, преговорите продолжуваат утре

Објавено пред

Денеска е 20-ти ден од руската инвазија на Украина. Во тек се преговори меѓу двете страни.

dobivaj vesti na viber

Клучни настани

  • Во Киев утрово се слушнале силни експлозии. Погодени се згради, куќа, метро станица… Има загинати
  • Продолжуваат преговорите меѓу Русија и Украина
  • Американските извештаи тврдат дека Русија побарала воена помош од Кина. Кина ги негира обвинувањата, а САД се закануваат со економски последици
  • Русија продолжува да ги бомбардира украинските градови, а нападнат е и блок во Киев
  • Конвој од 160 автомобили тргна од Мариупол. Ова е прв успешен обид да се организира хуманитарен коридор од тој украински град
  • ЕУ воведе нови санкции против Русија
  • Од вечерва до 17 март се воведува полициски час во Киев

Од минута во минута:

22:00 Русија се откажа од барањето Украина да се предаде, вели помошник на Зеленски

Игор Жовква, заменик шефот на кабинетот на претседателот на Украина, вели дека разговорите меѓу руските и украинските претставници станале поконструктивни. Тој нагласува дека Москва го променила својот тон и престанала да бара предавање на Украина, на што се инсистирало за време на претходните разговори.

21:30 Руско-украинските преговори продолжуваат утре

Руско-украинските преговори ќе продолжат утре, соопшти денеска советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Михаил Подољак.

Како што наведе тој, има суштински противречности во позициите на руската и украинската делегација на разговорите, но постои и можност за компромис, пренесува „Спутник“.

21:16 Русија им нуди на сириските војници плата од 1.000 евра за да дојдат во Украина, тврди невладина организација

„Повеќе од 40.000 Сиријци досега се пријавиле да одат во Украина да се борат на руска страна“, вели Рами Абдел Рахман, директор на SOHR, невладина организација со седиште во Велика Британија, која има широка мрежа на извори во Сирија.

20:56 Словачка одобри распоредување на трупи на НАТО на нејзината територија

Словачкиот парламент го одобри распоредувањето на странски војници на НАТО во земјата, чија бројка би можела да достигне 2.100.

20:30 Во Чернобил повторно има струја

Нуклеарната централа во Чернобил е повторно приклучена на мрежата, пренесува „Скај њуз“, додавајќи дека оваа информација доаѓа од МААЕ, Меѓународната агенција за атомска енергија.

19:51 Повеќе од 3 милиони луѓе ја напуштиле Украина

Повеќе од 3 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија, соопштија ОН.

Според агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР), од 24 февруари земјата ја напуштиле 3.000.381 лице, а се очекува вкупниот број да се искачи на најмалку 4 милиони.

Бројот на внатрешно раселени лица во Украина се проценува на 1,85 милиони, соопштија ОН минатата недела, а тој број може да достигне речиси 7 милиони во наредните месеци.

19:44 Бајден следната недела доаѓа во Европа

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, денеска одби да каже дали американскиот претседател ќе отпатува во Полска, како што објавија некои медиуми, кога следнaта седмица ќе ја посети Европа.

18:48 Заменик-градоначалникот на Мариупол: Русите држат пациенти како заложници

Заменик-градоначалникот на Мариупол, Сергеј Орлов соопшти дека руските војници ги зеле како заложници персоналот и пациентите на болницата во Мариупол.

„Добивме информации дека руската армија ја зазела нашата најголема болница… и дека нашите пациенти и лекари се користат како заложници“, нагласи тој.

18:35 Русија официјално го напушти Советот на Европа

Русија денеска формално го напушти Советот на Европа, водечка организација за човекови права, спречувајќи евентуално протерување поради воената агресија врз соседната Украина.

18:30 Младa украинскa новинарка убиенa во близина на Киев

Во близина на Киев е убиена и младата украинска новинарка Александра Кувшинова, јавуваат странските медиуми. Според информациите, таа била на теренот заедно со тимот на „Фокс њуз“ чиј снимател беше убиен, а дописникот ранет.

18:27 Пронајдени седум тела по руско бомбардирање во Миколајив

Седум тела се пронајдени во урнатините на училишна зграда во Миколајив, уништена од руските воздушни напади во неделата наутро, соопштија денеска украинските власти.

Од под урнатините се извлечени и ранети лица, се вели во соопштението на украинската Служба за вонредни ситуации. Спасувачките екипи денеска ја завршија работата за расчистување на урнатините.

18:23 Русија му забрани на канадскиот премиер влез во земјата

Русија забрани влез во земјата за канадскиот премиер Џастин Трудо, канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли и канадската министерка за одбрана Анита Ананд, објави руското Министерство за надворешни работи на „Твитер“.

18:05 Oсудена новинарката која упадна во програма во живо, но тоа не е крај на постапката

Според руските медиуми, на неа денеска ѝ се судело за непријавен јавен собир, а за тоа е предвидена казна затвор од 10 дена, 50 часа јавна работа или парична казна од 30.000 рубљи, што е околу 250 евра.

17:23 Во близина на Киев погоден автомобил со новинари, загина снимател на „Фокс њуз“

Извршнaта директорка на „Фокс њуз“, Сузан Скот потврди дека нивниот снимател Пјер Закржевски бил убиен додека ја пренесувал ситуацијата од Украина.

16:36 Русија воведе санкции за Бајден

Русија воведе санкции против американскиот претседател Џо Бајден, државниот секретар Eнтони Блинкен и други американски претставници, се вели во денешното соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

16:18 Столтенберг: Загрижени сме дека Русија може да употреби хемиско оружје

„Загрижени сме дека Москва би можела да изврши операција под лажно знаме во Украина, веројатно со хемиско оружје“, рече Столтенберг на прес-конференција, а пренесува „Ројтерс“.

16:00 Шефот на НАТО: Дронот бил невооружен и паднал надвор од Загреб

„Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме сите факти. Прелиминарните индиции велат дека дронот не бил вооружен, дека бил надвор од курсот, дека останал без гориво и се урнал надвор од Загреб“, рече Столтенберг.

15:37 Зеленски: Украина мора да се помири дека нема да влезе во НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина мора да се помири со неприклучување кон НАТО, пренесува АФП.

 15:27 Во тек е прес-конференција на првиот човек на НАТО

15:23 Украински преговарач: Разговараме за прекин на огнот и повлекување на руските војници

Киев и Москва денеска ја продолжија четвртата рунда преговори, соопшти шефот на украинската преговарачка делегација Михаил Подољак, информирајќи дека на дневен ред се преговорите за прекин на огнот.

„Консултациите започнаа. Општи одредби на дневен ред. Прекин на огнот, повлекување на војниците од нашата територија“, напиша Подољак, кој е и советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

15:00 Преговорите продолжија

Украинскиот преговарач и советник на претседателот Зеленски рече дека во тек се разговорите со Русите.

14:14 (Видео) Кличко: Четворица загинати во Киев во текот на ноќта

Четири лица загинаа во бомбардирањето во текот на ноќта, изјави градоначалникот Виталиј Кличко.

„Спасувачите се’ уште го гаснат пламенот“, изјави тој.

Кличко објави и видео од зграда која била бомбардирана во Киев.

13:45 Лукашенко со закана: Ако одговориме, сите ќе почувствуваат

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека земјата не учествува во воената операција во Украина.

„ Немаме што да правиме таму, не сме поканети таму“, рече Лукашенко.

„ Ако одговориме, ќе одговориме пристојно и тоа сите ќе го почувствуваат. Засега толерираме“, рече претседателот на Белорусија.

13:23 ОН: Не треба да се казнува жената која протестираше на руската телевизија

Портпаролката на Канцеларијата на ОН за човекови права, Равина Шамдасани, на брифинг во Женева рече дека руските власти треба да се погрижат жените да не се соочат со одмазда поради искористување на своето право на слобода на изразување, пренесува „Ројтерс“.

13:17 Кремљ ја нарече хулиганка новинарката која влета во програма во живо

Кремљ соопшти дека постапките на Марина Овсијаникова, која ги прекина вестите во живо на руската државна телевизија Канал 1 за да ја осуди војната во Украина, се „хулиганство“.

Овсјаникова, инаку една од уредничките на телевизијата, во чин на несогласување со војната во Украина, држеше натпис зад водителката во студиото и извикуваше слогани против војната, објави „Ројтерс“.

13:14 (Видео) Украинската војска објави видео од уништен руски конвој

Украинските сили објавија снимка од пат полн со уништени и напуштени руски возила.

Снимката трае три минути, а возењето е цело време по каллив и заледен пат. Според описот на видеото, станува збор за регион околу Харков, град во источна Украина кој со недели е сцена на жестоки борби.

13:00 Во Шпанија брашното и зејтинот се распродадени, во Германија се стравува од недостиг

„Сончогледовото масло е производ кој сега е тешко да се најде во продавниците. Нарачавме нови количества, но со денови нема испораки“, објави продавачка од супермаркет во Барселона, пренесуваат шпанските медиуми.

12:30 Зеленски: Путин ќе таргетира и други европски земји, сите сте цел

Утринава во живо обраќајќи им се на западните лидери, украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на поголема поддршка и предупреди дека Русија би можела да цели и на други делови од Европа.

12:00 Кремљ ги предупреди САД за нуклеарниот договор

Кремљ денеска предупреди дека Соединетите Држави треба да се погрижат националните интереси на Русија да бидат целосно земени в предвид во иранскиот нуклеарен договор.

11:33 Досега речиси три милиони луѓе ја напуштија Украина

Агенцијата на ОН за бегалци ги објави најновите информации за бројот на Украинците кои бегаат од војната.

„Вкупно 2,95 милиони Украинци ги напуштија своите домови, а 1,8 милиони влегоа во Полска. Други отпатуваа во Унгарија, Романија и Словачка“, велат тие.

УНИЦЕФ потврди дека 73.000 деца од Украина станале бегалци од почетокот на конфликтот. Околу 300.000 украински бегалци влегле во Западна Европа.

11:26 Украина издаде предупредување за воздушен напад низ целата земја

Киев објави полициски час во времетраење од 35 часа поради континуираното гранатирање.

11:12 Руски службеник доби отказ откако објави дека Кина ѝ кажала „НЕ“ на Русија

Руските воздухопловни власти отпуштија службеник кој минатата недела рече дека Кина одбила да им испорача на руските авиокомпании делови за авиони, по санкциите на Западот, објави „Комерсант“, цитирајќи извори и официјални лица.

Валериј Кудинов, претставник на руската Федерална агенција за воздушен транспорт (Росавијација) задолжен за одржување на пловидбеноста на авионот, рече дека Русија преговара за купување делови од земји, вклучително и Турција и Индија, по неуспешниот обид да ги набави од Кина.

10:50 Зеленски: Тие сфатија дека со војна нема да постигнат ништо

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, доцна синоќа преку социјалните мрежи повторно и се обрати на нацијата, истакнувајќи дека непријателот е збунет, не очекувал таков отпор во Украина.

„ Заврши 19-тиот ден од нашиот отпор, историската војна. Уште еден тежок ден, кој не приближува до победата, го приближува мирот во Украина. Непријателот е збунет како и порано. Тие не очекуваа таков отпор. Тие веруваа во својата пропаганда која лажеше за нас со децении. Но, тие веќе почнаа да сфаќаат дека со војната нема да постигнат ништо. Тие бегаат од бојното поле, ја напуштаат опремата. Ние земаме трофеи и ги користиме за одбрана на Украина. Руските војници се всушност еден од добавувачите на опрема за нашата армија денес. Ова не можеа да го видат ниту во најлошиот сон“, рече Зеленски за време на говорот на социјалните мрежи.

10:50 Тројца премиери на ЕУ, меѓу кои и словенечкиот заминуваат за Украина

Премиерите на Чешка, Полска и Словенија ќе отпатуваат за Киев за да се сретнат со претседателот Володимир Зеленски како претставници на Европската унија, објави чешкиот премиер Петр Фиала на социјалните мрежи

10:42 ЕУ воведува нови санкции против Русија – најсилни во историјата

Европската унија утрово официјално го договори четвртиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи замрзнување на имотот и забрана за патување на Роман Абрамович. Сите детали се очекува да бидат објавени подоцна денеска.

Санкциите се насочени кон 600 руски граѓани, што францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер го нарече „историска одлука“.

„ Тоа е најбрзиот, најсилниот пакет санкции што Европската унија некогаш го усвоила во својата историја“, рекоа министрите.

9:32 Конашенков: Русите ја контролираат целата територија на Херсон

Вооружените сили на Русија презедоа целосна контрола над целата територија на Херсон, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков. Тој наведува и дека руската армија во последните 24 часа соборила два украински авиони, еден хеликоптер и 13 дронови, пренесува руската агенција Тасс.

9.05 (Видео) Силни експлозии одекнаа утрово во Киев

Од утрово во Киев одекнуваат експлозии.

Според украинските медиуми, погодена е станбена зграда, а повредено е едно лице.

Пожарот избувнал на првите пет ката од 10-катница, нема загинати но има едно лице повредено и итно пренесено во болница, соопштија украинските служби.

8:55 САД ѝ се заканија на Кина: Ќе бидете изолирани ако ѝ помогнете на Русија

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан ја предупреди Кина дека ќе биде изолирана доколку ја поддржи Русија во нејзината агресија против Украина.

Тој му рекол на високиот кинески дипломат Јанг Џичи дека Пекинг може да се соочи со економски казни и глобална изолација доколку и помогне на Русија, објави „Ројтерс“.

8:48 Хаг утре ќе донесе пресуда за тужбата на Украина против Русија

Меѓународниот суд на правдата во Хаг соопшти дека утре ќе донесе пресуда за тужбата на Украина против Русија, пренесува „Ројтерс“.

На сослушувањата пред судот на ОН во Хаг се појави само украинската делегација, додека руската страна одлучи да не присуствува на седниците.

8:37 Цените на нафтата паѓаат втор ден по ред

Цените на нафтата утрово дополнително паднаа, додека пред една недела беа над 130 долари за барел. Утрово цената на барелот на лондонскиот пазар потона за 4,05 отсто, на 102,60 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,10 отсто, на 98,80 долари.

8:33 Украина: Евакуирани повеќе од 4.000 луѓе

Украина вчера успеа да евакуира повеќе од 4.000 луѓе од градовите од првите борбени линии, изјави заменик-премиерката на Украина, Ирина Верешук.

Таа во видео изјава рече дека се евакуирани преку седум хуманитарни коридори, пренесе „Ројтерс“.

8:30 Киев: Мировен договор најрано за една недела

Олексиј Арестович, советник на шефот на кабинетот на Владимир Зеленски, рече дека мировниот договор меѓу Русија и Украина може да биде постигнат најрано за една до две недели, а најдоцна во мај.

„ Мислам дека треба да постигнеме мировен договор најдоцна до мај, а можеби и многу побрзо“, рече Арестович, пренесе РИА Новости.

8:27 Властите на Запорожје: Киднапираниот градоначалник е приведен во Луганск

Градоначалникот на Мелитопол, Иван Федоров, за кого украинската страна тврди дека бил киднапиран од руските сили, најверојатно бил однесен во Луганск, каде го држи руската армија, соопшти синоќа регионалната воена управа на Запорожје.

„ Според достапните информации, киднапираниот градоначалник на Мелитопол, Иван Федоров, е задржан од рускиот окупатор во Луганск, каде е обвинет за тероризам“, се вели во соопштението, пренесе Укринформ.

8:20 Повреден репортер на „Фокс њуз“

Репортер на „Фокс њуз“, Бенџамин Хол, синоќа беше повреден додека известуваше од околината на Киев. Тој е хоспитализиран, објави американската медиумска куќа.

Хол работи како дописник од Вашингтон и го покрива американскиот Стејт департмент за „Фокс њуз“, каде што работи од 2015 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Објавено пред

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Забраната се однесува и на државниот секретар Ентони Блинкен и на шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, пренесува „Ројтерс“.

Во соопштението на руското МНР се нагласува дека овој чекор е одговор на санкциите што САД постојано ги воведуваат кон Русија и предупреди дека непријателските дејствија ќе продолжат да добиваат соодветен одговор, пренесува РИА Новости.

„Русија не бара конфронтација и е отворена за искрен дијалог со взаемно почитување, одвојувајќи го американскиот народ, кој го почитува, од властите на САД, кои ја поттикнуваат русофобијата и оние кои им служат“, соопшти Министерството.

Забраната доаѓа откако Бајден денеска го потпиша пакетот помош за Украина од речиси 40 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Свет

Првите резултати од гласањето во Австралија покажуваат водство на партијата на премиерот Морисон

Објавено пред

Затворени се првите избирачки места на парламентарните избори во Австралија, а првите резултати покажуваат дека води владејачката партија на премиерот Скот Морисон.

dobivaj vesti na viber

Час и половина по затворањето на првите избирачки места, Австралиската радиодифузна корпорација објави дека врз основа на 6,7 отсто од преброените гласови, либералите во моментот имаат 39 места во парламентот, а лабуристичката партија 29, пренесува Би-би-си.

За победа на изборите ќе бидат потребни најмалку 76 пратенички места.

Избирачките места претходно беа затворени во Нов Јужен Велс, Викторија, Тасманија, Квинсленд, Јужна Австралија, како и Северната територија и територијата на Канбера, а гласачите во Западна Австралија имаа уште малку време да гласаат, наведува Би-би-си.

Последните избирачки места, две избирачки места на далечната австралиска територија на островите Килинг, ќе бидат затворени по два часа, јави британската телевизија.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралијците избираат нова влада, ова се слики од гласачките места

Објавено пред

Интересни фотографии доаѓаат од гласачките места во Австралија, каде граѓаните денеска излегоа на избори.

dobivaj vesti na viber

Tамошните медиуми пренесуваат дека голем број гласачи се решиле да одговорат на повикот од австралискиот бренд за костими за капење „Budgy Smuggler“, од каде на почетокот на неделава преку социјалните мрежи ги охрабриле луѓето да го искористат своето уставно право да гласаат без панталони.

Компанијата понуди бесплатен пар на секој кој гласа во костим за капење и на социјалните мрежи ќе објави фотографија со назнаката #SmugglersDecide.

Австралиските медиуми пренесуваат, дека според компанијата, сотици граѓани го прифатиле ваквиот повик.

Австралијците избираат нов парламент и овие избори би можеле да ги вратат опозициските лабуристи на власт по девет години конзервативна влада, но трката е тесна.

Гласачките места се отворени од 8 часот по локално време, а се затвораат во 18 часот.

Околу 17,2 милиони гласачи треба да изберат претставници за 151 место во Претставничкиот дом со тригодишен мандат.

Се избираат и 76 претставници во Сенатот на шест години.

Партијата или коалицијата која ќе добие најмногу гласови автоматски добива задача да формира влада.

Лидерот на опозициските лабуристи Ентони Албанезе, кому анкетите му дадоа мала предност за функцијата иден премиер, ги повика гласачите да му дадат шанса.

Актуелниот премиер, конзервативецот Скот Морисон, е на власт од 2018 година и се кандидира за нов мандат и се чини дека во последните денови пред изборите ја намали предноста на лабуристите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија22 минути

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет58 минути

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа5 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа6 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа7 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа7 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион8 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија19 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија20 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија21 час

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа21 час

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...