Контакт

Свет

(Од минута во минута) Половина од украинските деца раселени поради војната, Москва: НАТО сака конфликтот да продолжи

Објавено пред

Денеска е 29-ти ден од војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Клучни моменти:
Столтенберг: Русија направи голема грешка
Зеленски: Денешниот самит ќе ги открие предавниците
Руски дипломат: Путин ќе користи нуклеарно оружје ако НАТО провоцира
Продолжува дипломатакста војна – Русија објави листа со непожелни американски дипломати
САД се очекува да ги објави новите санкции против Русија
Самит на НАТО во Брисел за Украина

Од минута во минута:

22.00 Марија Захарова: Западот гледа дамка во туѓото око, а не гледа трупец во своето

Сите критики на Париз и другите западни претставници на Запад против Русија, по правило, јасно се вклопуваат во основата на вистината: „Гледаме дамка во туѓото око, а не гледаме трупец во нашето

21.40 Столтенберг: Малку е веројатно дека ќе има војна меѓу Русија и НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека смета дека е малку веројатно дека ќе има целосна војна меѓу Русија и Алијансата

21.15 Џонсон испрати порака од Брисел: Путин мора да пропадне и ќе пропадне

Британскиот премиер Борис Џонсон одржа прес-конференција по денешниот самит на НАТО и состанокот на Г7. Тој рече дека Обединетото Кралство ќе работи со истомисленици за зајакнување на смртоносната помош за Украина и вети дополнителни 6.000 проектили

20.30 Половина од украинските деца раселени поради војната

Според податоците на ОН, половина од децата во Украина се раселени поради војната. Едномесечната војна во Украина расели повеќе од половина од детската популација во земјата, соопшти Агенцијата за деца на Обединетите нации

19.45 Макрон: Русија презеде историска одговорност со почнувањето на оваа војна

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција ја интензивира работата за да спречи ескалација на војната во Украина, истовремено отфрлајќи секаква директна вмешаност на француските војници во обраќањето во Брисел

19.25 Москва: НАТО сака конфликтот да продолжи

Западната алијанса сака конфликтот да продолжи, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи по повод одлуката на НАТО од денешниот самит да продолжи да му дава поддршка на Киев, пренесе агенцијата „РИА новости“

19.05 Олаф Шолц ја предупреди Русија да не користи хемиско оружје
Секоја руска употреба на хемиско или биолошко оружје во Украина би била кршење на сите правила, сите договори и сите постоечки конвенции, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц по вонредниот состанок на Г7 во Брисел

18.55 Бајден: САД ќе одговорат доколку Путин употреби нуклеарно оружје

Американскиот претседател Џо Бајден на денешната прес-конференција по самитот на Г7 рече дека планираат да воведат нови санкции за 400 поединци и субјекти.

18.45 Ердоган: Турција е во близок контакт со Украина и Русија за што поскоро да стави крај на војната

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција ќе продолжи да придонесува за мерките за солидарност и одбрана на НАТО засновани на солидарноста на Алијансата

18.40 Усвоена резолуцијата на ОН: Се бара итен прекин на војната и заштита на цивилите во Украина

Генералното собрание на ОН усвои нова необврзувачка резолуција со која се бара Русија веднаш да ја прекине војната во Украина и да достави помош и да ги заштити цивилите во Украина.

18.35 Украинска армија: Русите го менуваат планот, ова е нивната нова цел

Украинските вооружени сили објавија дека Русија распоредува оружје во соседна Белорусија. Тоа е, како што тврдат, нов руски план – сакаат да го опкружат главниот град Киев

18.30 Макрон: Западните сили се подготвени да ги зголемат санкциите кон Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека западните сили се подготвени да ги зајакнат санкциите против Русија додека се обидуваат дополнително да ја изолираат Москва и да постигнат прекин на огнот

18.20 Лидерите на Г7: Одлучни сме да ги вратиме мирот и стабилноста

И без да заземат експлицитен став за учеството на Русија во Г20, лидерите рекоа дека меѓународните организации и мултилатералните форуми повеќе не треба да ги спроведуваат своите активности со Русија на вообичаен начин

18.10 Зеленски е диктатор! Такер Карлсон проговори за срамната одлука на претседателот на Украина

Американскиот водител Такер Карлсон остро ја критикува одлуката на претседателот на Украина, Володомир Зеленски, да ја забрани партијата Опозициска платформа за живот

17.45 Фон дер Лаен: Ќе ги заостриме нашите санкции кон Русија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, изјави дека заедно со европските лидери и лидерите на САД, Канада и на Јапонија, Брисел е центарот на слободниот свет

17.10 Захарова: Раководството во Киев ја пропушти шансата да ја задржи земјата во своите граници

Раководството на Украина ја пропушти шансата да ја задржи земјата во своите граници. Ова на брифинг го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесува руската агенција „Интерфакс“

16.45 На самитот на ЕУ нема да има нови санкции против Русија

Лидерите на Европската Унија нема да се договорат за воведување нови санкции кон Русија за време на дводневниот самит што почнува, изјави холандскиот премиер, Марк Руте

16.30 Украина: Руските сили спречија евакуација од Мариупол

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук денеска изјави дека руските сили спречиле цивили да го напуштат градот Мариупол, иако украинските власти подготвиле 40 автобуси за нивна евакуација

16.20 Бајден ги откри плановите: НАТО формира четири нови борбени групи

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека НАТО се согласил да формира четири нови борбени групи во Словачка, Романија, Бугарија и во Унгарија

16.10 Руските војници го опколија градот – Мариупол во урнатини

Еден месец по почетокот на руската инвазија, уништувањето и страдањето се присутни на речиси сите места во Украина

15:48 Бајден: Во Украина испраќаме оружје вредно милијарда долари

Американскиот претседател Џо Бајден денеска на самитот на НАТО во Брисел најави дека САД испраќаат за Украина оружје и друга безбедносна и одбранбена опрема во вредност од милијарда американски долари.

15:30 Борел: Војната ќе биде решена во следните 15 дена

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, ги повика 27. земји од ЕУ да продолжат со вооружување на украинската армија бидејќи, како што кажа, сè ќе биде решено во следните 15 дена.

15:00 Русија веднаш да ја прекине воената акција и да ги повлече трупите, порача Ковачевски на самитот на НАТО

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на вонредниот самит на НАТО на шефови на држави и влади, истакна дека руската воена агресија во Украина е неиспровоцирана и неоправдана и сериозно кршење на меѓународното право.

Тој рече дека Северна Македонија се придружува кон повиците до Русија веднаш да ја прекине воена акција и да ги повлече сите воени трупи и капацитети од Украина и ја поздрави храбрата одбрана на Украина која ја штити слободата на своите граѓани и суверенитетот на државата. Во таа насока, дециден е Ковачевски, Северна Македонија силно го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, во нејзините меѓународно признати граници и нивното право слободно да ја избираат својата надворешнополитичка ориентација и безбедносни аранжмани.

14:30 НАТО: Испративме 40.000 војници во Источна Европа

Лидерите на НАТО се согласија да ја зајакнат одбраната во Источна Европа како одговор на руската инвазија на Украина.

„Ги активиравме одбранбените планови на НАТО и ги активиравме елементите на силите за одговор на НАТО и распоредивме 40.000 војници во источниот дел на НАТО“, се вели во заедничката изјава на лидерите на алијансата по самитот во Брисел.

14:00 Кремљ: Борис Џонсон е најактивниот антируски лидер

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, денеска изјави дека британскиот премиер е најактивниот антируски лидер, додавајќи дека пристапот на Лондон кон војната во Украина ќе заврши во ќорсокак.

„Што се однесува до г-дин Џонсон, ние го гледаме како најактивниот учесник во антируската трка. Но, сè што прави ќе заврши во ќорсокак на надворешната политика“, рече Песков, цитиран од руската новинска агенција РИА Новости.

12:57 Зеленски со обраќање на НАТО самитот: Бараме неограничена воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на лидерите на НАТО преку видео врска.

„Ова е нерамноправна борба“, рече Зеленски, барајќи неограничена воена поддршка за да се спасат украинскиот народ и градови.

Тој посочи дека Русија го користи својот арсенал без ограничувања и намерно напаѓа градови, болници и мостови. Нагласи дека досега Украина не добила ниту еден воен авион. Вели и дека молел за тенкови: „Дајте ни ги, продадете ни ги“, но сепак не добил јасен одговор од членките на НАТО.

11:20 Русите откриле тајни мапи на Украинците: План за Крим

Во рововите на вооружените сили на Украина, на само неколку километри од Крим, руската армија нашла многу интересни мапи.

Се утврди дека вооружените сили на Украина го расчистувале патот со тенкови на сопствените мински полиња само неколку дена пред почетокот на руската специјална операција.

11:10 Си-ен-ен пренесува детали од доверлива средба меѓу руски и американски генерали

Според доверлив извештај на американската војска, минатонеделна средба меѓу руски и американски воени претставници предизвикала емотивен изблик на инаку воздржан руски генерал, што покажува дека Русија има сè поголем проблем со моралот на својата војска.

10:40 Почна НАТО самитот за Украина

Започна самитот на НАТО на кој лидерите на земјите членки зад затворени врати ќе разговараат за ситуацијата во Украина.

„Самитот има за цел да го одврати Путин од тоа што Русија го прави во Украина. Сметаме дека мирното решение е единствениот начин за решавање на ова прашање“, изјави македонскиот премиер Димитар Ковачевски пред самиот почеток.

На самитот присуствува и американскиот претседател Џо Бајден кој допатува во Брисел. Покрај овој, Бајден денеска ќе учествува уште на два самита со ЕУ и Г7.

Тој утрово се воздржа од коментари.

11:05 Столтенберг ќе го продолжи мандатот поради војната во Украина?

Мандатот на Столтенберг истекува на 1 октомври, а тој требаше да ја преземе улогата на гувернер на централната банка во Норвешка на крајот на 2022 година, потсетува „Ројтерс“.

Но, на прашањето дали може да остане во НАТО, Столтенберг рече дека таква одлука мора да донесат земјите членки на алијансата.

10:50 Тиктокер виновен за гранатирањето на трговскиот центар во Киев

Службата за безбедност на Украина уапсила младо лице кое на Тик-ток објавило видео од гранатирањето на трговскиот центар во Киев, а во кое била откриена позицијата на украинските воени сили, пренесуваат украински портали.

Како што се наведува, тиктокерот пред гранатирањето на трговскиот центар во Киев на оваа социјална мрежа објавил видео на кое се гледаат украински војници.

10:35 Ризикот од пуч против Путин расте од недела во недела, тврди извор од тајната служба

Ризикот од државен удар на Руската федерална служба за безбедност (ФСБ) против претседателот Путин расте секоја недела додека војната во Украина продолжува, изјавил свиркач од самиот врв на руската разузнавачка служба, а пренесува „Гардијан“.

10:30 Ковачевски пристигна на вонредниот самит на НАТО за состојбата во Украина

Денес сите сојузници на НАТО се обединети и ќе ја понудиме нашата поддршка за народот на Украина, изјави премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на вонредниот НАТО самит на шефови на држави и влади, во Брисел.

10:17 Русија: Освоивме уште еден град

Руската армија тврди дека денеска ја презела контролата врз украинскиот град Изјум, јави државниот сервис РИА Новости, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Сепак, Украина го отфрли тоа тврдење. Људмила Долхоновска, советничка на врховниот командант на Украина, Валериј Залужни, за Си-ен-ен изјави дека битката за Изјум сè уште трае.

Изјум се наоѓа на главниот пат меѓу Харков и сепаратистичките области Луганск и Донецк во источна Украина.

10:14 (Видео) Запалено пристаниште во Бердјанск, Украинците тврдат дека уништиле руски воен брод

Според информации кои ги пренесуваат светските медиуми, од утрово наводно гори пристаништето Бердјанск на југоистокот на Украина.

Во меѓувреме, украинското Министерство за одбрана соопшти дека го уништиле Орск, руски десантен брод во Бердјанск.

09:50 СЗО потврди 64 напади врз здравствената инфраструктура во Украина

Украинската здравствена инфраструктура била нападната 64 пати откако Русија го нападна својот западен сосед пред еден месец, соопшти денеска СЗО.

Тие напади, два до три секој ден, предизвикаа 15 смртни случаи и 37 повредени, соопшти Светската здравствена организација.

09:34 (Видео) Зеленски: Денеска ќе дознаеме кој ни е пријател и партнер, а кој не издал за пари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање ги предупреди западните лидери кои денеска ќе се сретнат во Брисел дека Русија ја користи својата економска моќ за да ги спречи сојузниците на Украина да се мешаат во војната.

09:27 Руски дипломат: Путин ќе користи нуклеарно оружје ако НАТО провоцира

Дмитриј Полиански, еден од највисоките руски дипломати во САД, зборуваше за „Скај њуз“, откако портпаролот на Владимир Путин рече дека неговиот шеф може да го притисне нуклеарното копче доколку земјата почувствува дека се соочува со егзистенцијална закана.

09:23 (Видео) Столтенберг: Русија направи голема грешка

Столтенберг потврди дека НАТО ќе почне да се договара за распоредување на свои војници во Романија, Унгарија, Словачка и Бугарија.

08:50 Луѓе чекаат во ред за храна во Мариупол

Повеќе од 100 луѓе трпеливо чекаа во редот за кутии со храна и добротворни цели кои се делат од камиони, објави „Ројтерс“.

08:38 Русија достави список со непожелни американски дипломати

Ова уследи по потегот опишан во руските медиуми како одговор на американското протерување на рускиот персонал од Обединетите нации.

08:20 Самит на НАТО во Брисел

Во Брисел денеска се одржува самит на членките на НАТО поради украинската криза. Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се сретне со европските колеги, за да се договори, меѓу другото, зајакнувањето на силите на источното крило на НАТО, со распоредување на четири нови борбени трупи во Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка.

08:10 САД ќе ги објават новите санкции против Русија

САД денеска треба да ги објават новите пакет-санкции против руските политичари и олигарси кога претседателот Џо Бајден ќе се сретне со лидерите на НАТО, најави советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан.

Свет

Гебрејесус втор мандат на чело на СЗО

Објавено пред

На генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адан Гебрејесус денеска треба да му биде потврден вториот петгодишен мандат, бидејќи нема други кандидати.

dobivaj vesti na viber

Гебрејесус е поранешен функционер на етиопската администрација и ја водеше СЗО низ пандемијата на коронавирусот. Тој е првиот Африканец на чело на агенцијата на ОН и единствениот генерален директор кој нема лекарска квалификација.

„ Имаше некои грешки, но Гебрејесус беше стабилен глас во текот на пандемијата, кој се залагаше за фер одговор“, рече Хавиер Гузман, службеник во Службата за глобална здравствена политика во Центарот за глобален развој во Вашингтон.

Според него, и покрај резервите изразени кон раководството на Гебрејесус, некои земји не биле подготвени да се променат.

Тој посочи дека светот се уште е во средина на пандемија и дека има одреден притисок за доследно лидерство во овој тежок период.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија набави 40.000 вакцини против мајмунски сипаници

Објавено пред

Германија нарача 40.000 дози од вакцината од баварската фармацевтска компанија „Нордик Бава“ (Nordic Bava) за да биде подготвена да ги имунизира инфекциите од мајмунски сипаници, доколку епидемијата стане сериозна, но во моментов се преземаат други мерки на претпазливост, изјави министерот за здравство, Карл Лојтербах.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека мерките како изолација во траење од 21 ден се препорачуваат за заразените и дека засега треба да бидат доволни за да се спречи ширењето на болеста.

„ Доколку болеста дополнително се прошири, сакаме да бидеме подготвени за евентуални вакцини кои се уште не се препорачани, но би можеле да станат неопходни – нагласи Лотербах.

Според него, епидемијата на мајмунски сипаници може да се сузбие и ништо не укажува на почеток на нова пандемија. Тој верува дека раната интервенција може да го спречи патогенот да навлезе подлабоко во заедниците.

Претставник на Институтот за заразни болести Роберт Кох, Лотар Вилер изјави дека досега се регистрирани пет случаи на мајмуни сипаници.

Светската здравствена организација (СЗО) вчера објави слични упатства, во кои се наведува дека за епидемијата не е потребна масовна вакцинација бидејќи мерките, како што е хигиената, може да помогнат во контролата на ширењето на болеста.

СЗО досега има регистрирано повеќе од 250 потврдени и сомнителни случаи на инфекција со мајмунска сипаница. Ширењето е невообичаено за оваа болест, која е ендемична во делови од Западна и Централна Африка, но е многу ретка во други делови.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Свесно ја забавивме операцијата заради евакуацијата на цивили

Објавено пред

Офанзивата на руската армија против Украина намерно се забавува за да се овозможи евакуација на цивили, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

„ За да жителите ги напуштат опколените населени места, се прогласуваат режими на молк и се отвораат хуманитарни коридори. Секако, тоа го успорува темпото на офанзивата, но тоа се прави свесно за да се избегнат цивилни жртви“ – изјави Шојгу на состанокот на Советот на министри за одбрана на ОДКБ, пренесува РИА Новости.

Тој посочи дека Русија ќе ја продолжи специјалната воена операција во Украина додека не се исполнат сите задачи и покрај големата помош на Западот за Киев и санкциите на кои е изложена.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 минути

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија3 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија4 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија5 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија6 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија7 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа7 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа9 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа9 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија9 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија21 час

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет22 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...