Контакт

Европа

(Од минута во минута) Германија вели дека Путин се премислил околу плинот, САД: Русите се повлекуваат од Чернобил

Објавено пред

Денес е 35. ден од руската инвазија на Украина

dobivaj vesti na viber

Клучни настани:

 • Русија почнува да се повлекува од областа на нуклеарната централа Чернобил, соопшти Пентагон
 • Германската влада денеска објави дека Русија гарантира оти Европа нема да мора да плаќа за испораките на руски гас во рубљи
 • Русија не гледа голем напредок во вчерашните преговори
 • Макрон и Путин разговараа, рускиот претседател рече дека ќе размисли за хуманитарна мисија за Мариупол, но само кога бранителите на Мариупол ќе се предадат
 • Зеленски и Бајден разговараа за нов пакет санкции против Русија
 • Си-Ен-Ен објави дека Русите почнале да повлекуваат дел од војниците во близина на Киев, но исто така објавија дека се уште се слушаат експлозии во близина на Киев.
 • САД предупредуваат дека дел од руската војска што се повлече од областа Киев најверојатно ќе нападне на друго место
 • Серија експлозии во воен камп во Русија, нема официјални информации за причината
 • Украина и предложи на Русија да усвои неутрален статус, а за возврат бара безбедносни гаранции за траен прекин на рускиот воен напад
 • Русија најави дека драстично ќе ги намали воените активности околу Киев и Чернихив со цел да се постигне договор со Украина
 • Словачка протерува руски дипломати

Од минута во минута:

22:30 Француски министер: Не гледам напредок во преговорите, војната продолжува

„Војната продолжува, а засега, колку што знам, нема ништо ново. Русите изјавуваат сешто, но јас ќе верувам само на нивните дела, а не на нивните зборови“, рече Ле Дриан.

22:00 САД: Русите се повлекуваат од областа на нуклеарната централа Чернобил

Русија почнува да се повлекува од областа на нуклеарната централа Чернобил, соопшти Пентагон, пренесува АФП.

21:23 Германската влада: Путин рече дека Европа може да продолжи да плаќа за гас во евра

Германската влада денеска објави дека Русија гарантира оти Европа нема да мора да плаќа за испораките на руски гас во рубљи. Канцеларијата на Олаф Шолц објави соопштение во кое се вели дека рускиот претседател Владимир Путин му рекол на германскиот канцелар дека Европа може да продолжи да плаќа за гас во евра.

Во телефонскиот разговор со Шолц, Путин рекол дека парите може да се уплатат во банката Гаспром, а потоа да се префрлат во рубљи во Русија.

20:31 Велика Британија воведува нови санкции за руските олигарси

Обединетото кралство воведе нови санкции за руските олигарси. Имено, објавени се нови закони кои имаат за цел да ги спречат руските олигарси да пристапат до британските воздухопловни и поморски технички услуги, јавува Би-Би-Си.

20:20 Јанша: Го поддржувам испраќањето на системот С-300 во Украина

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека го поддржува испраќањето на системот С-300 во Украина.

„Да, го поддржувам тоа бидејќи тоа е опремата што најмногу и’ треба на Украина“, изјави тој за Си-Ен-Ен, додавајќи: „Не сакам многу да зборувам за тоа што им даваме“, пренесе „Индекс“.

19:17 И Словачка протерува руски дипломати

„Словачка ќе го намали персоналот на руската амбасада во Братислава за 35 лица. Жалиме што по претходните протерувања на руски дипломати во последните неколку години, руската дипломатска мисија не покажа никаков интерес да работи коректно во Словачка“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи Јурај Томага.

18:44 Зеленски и Бајден разговарале за нов пакет санкции за Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека со американскиот колега Џо Бајден телефонски разговарале половина час, а станало збор и за нови санкции против Русија.

18:00 Рекордна стапка на инфлација во Германија

Инфлацијата во Германија во март достигна рекордни 7,3 отсто, што е највисоко ниво од обединувањето, покажува првата проценка на заводот за статистика, а владините економски советници предупредија на значителен ризик од рецесија поради руската инвазија на Украина

17:36 ОН: Постојат веродостојни тврдења дека Русија користи касетни бомби

Мишел Бачелет, комесарката на ОН за човекови права, денеска изјави дека има „веродостојни тврдења“ дека Русија користела касетни бомби во Украина најмалку 24 пати.

17:30 Бајден денеска ќе разговара со Зеленски

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе оствари телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, потврди Белата куќа.

Белата куќа соопшти дека Бајден ќе разговара со Зеленски „за континуираната поддршка за Украина во време на руската агресија“.

17:20 Џонсон: Не целиме кон смена на Путин, туку кон заштита на Украинците

Целта на Велика Британија не е промена на режимот во Москва или смена на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

Тој рече дека намерата на Лондон е да ги заштити Украинците во војната.

16:30 Германија ја активираше првата фаза од планот за итни случаи за гас

Германскиот сојузен министер за економија Роберт Хабек ја активираше фазата на рано предупредување од таканаречениот „план за итни случаи за гас“.

Планот има три кризни нивоа. На првото ниво, предвидено е формирање на кризен тим кој ќе ја анализира и проценува состојбата со снабдувањето, со цел, доколку е потребно, да се преземат дополнителни мерки за зголемување на безбедноста на снабдувањето.

14:50 Русија ангажирала 75 отсто од целата своја армија во Украина, тврди американски генерал

Русија ангажирала 70 до 75 отсто од целата своја армија во инвазијата на Украина, изјавил денеска во американскиот конгрес генерал Тод Волтерс, командант на американските сили во Европа.

14:20 Норвешки судија назначен за шеф на истрагата на ОН за воени злосторства во Украина

Највисокото тело за човекови права на ОН денеска го назначи Ерик Мозе, поранешен норвешки судија на Европскиот суд за човекови права, за претседател на тричлената комисија која ќе ги истражува можните воени злосторства извршени за време на конфликтот во Украина.

На Мозе, поранешен претседател на Меѓународниот кривичен трибунал за Руанда, ќе му се придружат Јасминка Џумхур, омбудсман за човекови права во Босна и Херцеговина и Пабло де Грајф од Колумбија, политички теоретичар специјализиран за правни прашања, пренесува агенцијата АП.

Советот за човекови права на ОН формираше истражна комисија претходно овој месец.

14:05 Можно е Кремљ да купува време пред најжестокиот напад, вели поранешен руски министер

Андреј Козирев, кој беше министер за надворешни работи на Русија од 1990 до 1996 година, ја понуди својата анализа за ветувањето на Русија драстично да го намали интензитетот на воените операции околу Киев и Чернигов.

„Добрата вест од руско-украинските разговори во Истанбул не е дека Путин одеднаш дејствува со добра волја, туку дека херојскиот украински отпор го принуди да бара други решенија и дипломатска измама“, напиша Козирев на „Твитер“.

13:40 Путин остро реагирал кога Макрон му го споменал Мариупол

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека сите напади на Мориупол ќе престанат само доколку се предадат сите украински војници од тој град, јави Би-Би-Си.

Британскиот јавен сервис се повика на соопштение од Кремљ, во кое се наведува дека Путин тоа го рекол за време на телефонскиот разговор со францускиот претседател Емануел Макрон.

12:55 Москва: Преговорите со Украина значајно не напредуваа

Русија не забележала ништо што би можело да влее надеж дека конечното решение на конфликтот во Украина ќе дојде наскоро, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, осврнувајќи се на вчерашните преговори во Истанбул.

12:16 Финска влегува во НАТО поради страв од руските напади?

Финците ја преиспитуваат својата воена неутралност и стравуваат дека за тоа размислува и рускиот претседател Владимир Путин.

Која граница нема да ја помине Кремљ? За тоа веќе никој не е сигурен, дури ни земја како Финска, која има големо искуство во толкување на руски сигнали пишува „Дојче веле“.

12.10 Јенс Столтенберг: Украина сама да одлучи за неутралноста

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повика на воздржаност во оценувањето на исходот од преговорите меѓу руската и украинската делегација во Истанбул.

12.00 Советникот на Зеленски за преговорите: Руската страна првпат не даде ултиматуми, туку нѐ ислуша

Преговорите меѓу Русија и Украина „дефинитивно отидоа чекор подалеку“, рече Игор Жовква, заменик началник на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски

11:39 (Видео) Кадиров откри каде се наоѓа неговата војска

Лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров објави видео на кое се гледа каде се наоѓаат неговите војници.

Како што изјави, тие се во Луганската Народна Република.

11.25 Украински власти: Вечерва немаше област без сирени за тревога – Русите излажаа

Нема област каде што во текот на ноќта не се огласиле сирените за тревога, изјави утринава висок украински функционер откако руските власти најавија дека ќе има воени деескалации околу Киев и во Чернихив, град на северот на земјата.

11.20 Повеќе од 4 милиони луѓе ја напуштиле Украина поради војната

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) денеска соопшти дека досега повеќе од четири милиони луѓе ја напуштиле Украина, по рускиот напад врз оваа земја, во најголемата бегалска криза во Европа од Втората светска војна

10.40 Бајден: Западот чека да види дали Русија ќе го исполни ветувањето за деескалација на нападот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека западните сојузнички земји чекаат да видат дали Русија ќе го исполни ветувањето за деескалација на нападите околу украинскиот главен град Киев и северниот град Чернихив, пренесува Гласот на Америка.

10:37 Во Украина пристигнува смртоносно оружје од Британија

Борис Џонсон рече дека сака да обезбеди „посмртоносна“ воена помош за Украина, бидејќи предупреди дека Владимир Путин ќе се обидел да ги интензивира борбите.

10:28 Американски генерал: Можеби ја преценивме силата на руската армија

Американскиот генерал Тод Волтерс изјави дека е можно САД да ги прецениле можностите и капацитетите на руската војска поради „дупка“ во собирањето разузнавачки информации и ги потцениле одбранбените способности на Украина пред рускиот напад врз Украина.

Кога Русија ја нападна Украина кон крајот на минатиот месец, американското разузнавање процени дека целосниот руски напад врз Украина ќе доведе до пад на Киев во руски раце за неколку дена.

10:05 Градоначалникот на Чернихив: Времето ќе покаже дали Русите ја зборуваат вистината

Градоначалникот на Чернихив, Владислав Атрошенко, вели дека ветувањето на Русија дека ќе ги ублажи нападите врз Киев и Чернихив би било добра вест доколку е вистина.

09.55 Лавров: Русија е заинтересирана за развој на односите со Кина

Русија е заинтересирана за стабилен и доследен развој на односите со Кина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на почетокот на средбата со неговиот кинески колега Ванг Ји

09.52 Москва: Вашингтон да се врати на нуклеарниот дијалог без политика

Москва го повикува Вашингтон да се врати на неполитизиран, професионален дијалог за нуклеарната безбедност, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

09:50 Москва: Вашингтон да се врати на нуклеарниот дијалог без политика

Запрашан од новинарите да ги коментира коментарите на американската потсекретарка за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност Бони Џенкинс, која тврди дека Русија создава нуклеарни ризици во Украина, Антонов рече дека тоа е „русофобна реторика“, пренесува ТАС С.

09.48 Експлозии во Киев – денот започна со сирени

Во близина на Киев утрово повторно одекнаа експлозии, јавува Би-Би-Си.

09.45 Украинците му одговорија на Вулин: Да не и помагавме на Србија, можеби ќе бевме во НАТО

Амбасадата на Украина во Белград ги повика српските власти да го тргнат симболот „З“ од јавните површини, што го изразува непријателскиот однос кон Украинците и јавно да застанат во одбрана на украинскиот народ.

09.35 Британија: Русите се принудени да се вратат во Белорусија и Русија за да се реорганизираат

Британското воено разузнавање соопшти дека руските војници кои претрпеле големи загуби во Украина биле принудени да се вратат дома и во соседна Белорусија за да се реорганизираат и да се снабдат

09.30 Западот ја обвини Русија дека предизвикува глад во светот

Русија беше обвинета пред Советот за безбедност на Обединетите нации дека предизвикува глобална криза со храна и ги става луѓето во ризик од глад со започнување на војната во Украина, која е житница на Европа

09.20 Си-Ен-Ен објави вознемирувачко видео од Ирпин: Покрај урнатините од зградите, на улиците има и тела на цивили

Си-Ен-Ен објави видео од уништувањето во Ирпин, град кој од понеделникот е вратен под контрола на Украина. Според Си-Ен-Ен, обемот на уништувањето може да се види на видеото што го обезбеди невладината организација „Украински проект за сведоци“.

09.00 САД ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Соединетите Американски Држави издадоа ново предупредување за патување во Русија, напоменувајќи дека руските власти би можеле да ги изолираат и приведат Американците во земјата

08.50 Сателитски снимки од Мариупол – остана само името од градот

Шефот на мисијата на Обединетите нации за човекови права во Украина, Матилда Богнер изјави дека во Мариупол може да има илјадници цивилни жртви. Таа за „Ројтерс“ изјави дека мисијата нема точна проценка, но работи на собирање повеќе информации

08.30 Руските војници бележат загуби, дел од нив се повлекуваат од Украина

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај за настаните во Украина, во кој се наведува дека руските војници бележат големи загуби и се принудени да ги реорганизираат своите капацитети

08.20 Украина ја забранува работата на московската патријархија

Врховната рада на Украина регистрираше предлог-закон за забрана на Московската патријаршија во Украина

08.10 Лавров пристигна во првата посета на Кина од почетокот на руската инвазија на Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари

08.00 Британско аташе: Русите не успеаја да го опколат Киев

Британското Министерство за одбрана соопшти дека е речиси сигурно оти руската офанзива не успеала во целта да го затвори обрачот околу Киев

Европа

Кличко: Главна цел на Русија останува освојувањето на Киев

Објавено пред

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс, им се обрати на собраните на Светскиот економски форум (СЕФ), кој се одржува во Давос, Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека Русија сè уште се надева оти ќе го преземе главниот град на Украина.

„Јасно е дека не станува збор за специјална воена операција, како што тврди Русија, туку за војна, една од најголемите по Втората светска војна. Илјадници луѓе загинаа, меѓу кои и многу деца, а на истокот на земјата се води голема битка“, рече Кличко.

Тој рече дека не е тајна оти окупацијата на цела Украина и понатаму е приоритет на Русија, „а нејзината главна цел е главниот град, срцето на земјата“, додавајќи дека „целиот свет виде докази за воени злосторства преку сателитските снимки на Буча“.

„Сите разбираат дека ова не е специјална операција, туку геноцид врз украинскиот народ“, рече Кличко мислејќи на човечкото страдање во Украина, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Украина: Двајца руски војници се изјаснија за виновни за воени злосторства

Објавено пред

Двајца руски војници, кои беа заробени од украинските сили, денеска, за време на второто судење за воени злосторства во војната во Украина, ја признаа вината за гранатирањето на град во источниот дел на таа земја.

dobivaj vesti na viber

За време на судењето во Окружниот суд во Котелевск во централна Украина, државните обвинители побараа казна од 12 години затвор за Александар Бобикин и Александар Иванов за, како што наведоа, кршење на законот за војна, пренесува „Ројтерс“.

Бобикин и Иванов признаа дека биле дел од артилериска единица, која од областа Белгород во Русија гаѓала цели во областа Харков.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не смее да ги диктира условите за каков било мир.

dobivaj vesti na viber

„Путин сериозно ќе преговара за мир само ако сфати дека не може да ја пробие одбраната на Украина“, рече Шолц во говорот на Светскиот економски форум во Давос, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија20 минути

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија40 минути

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 час

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што...

Македонија2 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ3 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа8 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа8 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа8 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија18 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија19 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет21 час

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија22 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...