Контакт

Европа

(Од минута во минута) Кина застана на страната на Русија, Германија му се закани на Путин за гасот

Објавено пред

Денес е 28. ден од руската инвазија на Украина

dobivaj vesti na viber

Клучни настани

Германија му се закани на Путин за гасот

Кина застана на страната на Русија – не го поддржува предлогот на САД

Русите уништија вредна лабораторија во Чернобил

Зеленски за пеколот во опколениот Мариупол: Тие се без храна, вода и лекови

Над 120 деца загинале во Украина

Договорено е примирје во Луганск

Од минута во минута

21:37 Шолц: НАТО нема да војува против Русија

Украина може да смета на германската поддршка, но НАТО сигурно нема да војува со Русија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во Бундестагот побара поддршка од опозицијата за опремување на армијата.

21:29 Зеленски побарал од Бајден да не го санкционира Абрамович

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го замолил претседателот Џо Бајден во телефонски разговор да не воведува санкции за рускиот олигарх Роман Абрамович бидејќи може да се покаже како корисен посредник во мировните преговори со Москва, пишува „Волстрит џурнал“.

20:35 САД утре ќе ги објават новите санкции против Русија

САД утре ќе објават нови пакет-санкции против руските политичари и олигарси кога претседателот Џо Бајден ќе се сретне со лидерите на НАТО, најави советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан.

20:07 Германија му се закани на Путин за гасот: Подготвуваме одговор

Германија го критикува барањето на рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Москва повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака на гас за Европската Унија.

„Таквото барање значи раскинување на договорот“, изјави министерот за економија, Роберт Хабек, на прес-конференцијата во Берлин.

19:42 (Видео) Украина објави видео: Млади Украинци укрaле оклопно возило од Русите и се повозиле со него

На социјалните мрежи се шири видео објавено од украинските власти, кои тврдат дека е снимено во регионот Суми и дека на него се прикажани млади Украинци кои украле вооружено оклопно возило од руската армија, а потоа се возеле низ градот.

17:52 Кина застана на страната на Русија – не го поддржува предлогот на САД

Кина нема да го поддржи предлогот на САД за исклучување на Русија од Г20 (самит на лидери на 20 земји), изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбинг.

17:34 Зеленски бара француските компании да ја прекинат работата во Русија

Во своето обраќање пред францускиот парламент претходно, тој ги повика француските компании да ја напуштат Русија.

17:28 Најблискиот сојузник на Путин: Колапсот на Русија ќе доведе до голема нуклеарна експлозија

Еден од најблиските сојузници на претседателот Владимир Путин денеска ги предупреди САД дека светот може да се сврти кон нуклеарна дистопија доколку Вашингтон продолжи со, како што Кремљ го нарекува, долгорочен заговор за уништување на Русија.

16:33 Европа и НАТО никогаш не може да се вратат во времето пред рускиот конфликт

Естонија бара НАТО да формира армија во Источна Европа, која ќе може да се брани од руската офанзива, пишува „Гардијан“.

Генералниот секретар на Министерството за надворешни работи на Република Естонија, Џонатан Всевиов, изјави дека Европа и НАТО никогаш не може да се вратат во времето пред рускиот конфликт со Украина, кој почна на 24 февруари.

15:10 Бајден: Постои реална закана Русија да употреби хемиско оружје

Американскиот претседател е на пат за Европа, каде што ќе учествува на самитот на НАТО и ќе ја посети Полска. Во пресрет на патувањето, тој накратко ја коментираше можноста Русија да употреби хемиско оружје против Украина.

Тој рече дека тоа е вистинска закана.

13.50 Шарл Мишел: Путин мора да биде поразен

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е поканет да се обрати пред Европскиот совет на самитот оваа недела, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

13.40 Помошникот на Путин поднесе оставка и ја напушти Русија

Чубаис поднесе оставка како специјален пратеник на Русија за одржлив развој и ја напушти земјата, пишува Блумберг, повикувајќи се на свои извори

13.30 Зеленски: Милиони наши луѓе постојано се докажуваат како херои

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се огласи на социјалните мрежи, каде рече дека милиони Украинци секој ден се докажуваат како херои

13.22 Украинците објавија фотографии: Русите користат забранет бел фосфор

Градоначалникот на Ирпин, град во близина на Киев, тврди дека руските сили синоќа користеле забранет бел фосфор

13.10 Фрлен молотов коктел кон Кремљ

Инцидент се случи денеска во центарот на Москва. Имено, на ѕидот на Кремљ бил фрлен молотов коктел

13.00 Швајцарците сакаат да ја депортираат Русинката за која се зборува дека е љубовница на Путин

Петицијата со која се повикува Швајцарија да депортира Русинка, која наводно е осомничена дека е љубовница на рускиот претседател Владимир Путин, собра повеќе од 60.000 потписи.

12.50 Грлиќ Радман: Путин е воен злосторник

Министерот за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман рече дека Владимир Путин е воен злосторник, надевајќи се дека „рускиот автократски режим“ нема да трае долго и рече дека Хрватска „ќе знае како да возврати“ на руските закани.

12:40 Подољак со апел до западните партнери да испратат оружје: „Ако не сакате да гледате во очи на нашите починати деца“

Михаил Подољак, еден од членовите на украинскиот преговарачки тим и советник на претседателот Владимир Зеленски, упати уште еден апел до западните партнери да и го испратат на неговата земја оружјето што и е потребно за одбрана што е можно поскоро.

12.35 Руското Министерство за одбрана објави снимка од лансирање на проектили од ракетниот систем Бастион

Руското Министерство за одбрана објави снимка од ракетниот напад на крајбрежјето Бастион

12.25 Шолц разговараше со Путин, го предупредил да не користи биолошко и хемиско оружје

Во директен разговор, германскиот канцелар Олаф Шолц го предупредил рускиот претседател Владимир Путин да не користи биолошко или хемиско оружје во Украина, пренесуваат германските медиуми

12.20 Јапонскиот премиер: Се подготвуваат нови мерки за поддршка на Киев и повеќе санкции против Москва

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска најави дека планира да претстави неколку мерки за поддршка на Украина и нов пакет санкции од Токио за Русија, на состанокот на Г7 во Брисел.

12.00 Песков: Испраќањето мировници во Украина би имало сериозни последици
Русија го предупреди НАТО дека ќе се соочи со сериозни последици доколку се согласи да испрати мировници во Украина

11.45 Блумберг: Постојат неколку сценарија во кои Путин би можел да употреби нуклеарно оружје

Путин веќе неколку пати навести дека би можел да го дофати неговиот воен арсенал доколку НАТО ја премине својата „црвена линија“, анализираат медиумите

11.35 Граѓаните на Лавов наоѓаат засолниште во засолниште старо 400 години

Откако се огласија сирените за предупредување за рускиот напад, жителите на украинскиот град Лавов најдоа засолниште во засолништето на црквата Петар и Павле од 1630 година, јавува Анадолија

11.25 Каспаров: Путин ќе употреби нуклеарно оружје само во еден случај

Познатиот шаховски велемајстор и критичар на рускиот режим Гари Каспаров на Твитер напиша дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин само во еден случај ќе употреби нуклеарно оружје.

11.15 Кулеба: Руските ТВ пропагандисти се уште полоши од руските пилоти

Украинскиот министер Дмитро Кулеба денеска зборуваше за руските медиуми

11.10 Шолц повтори дека Германија не поддржува воведување зона на забранети летови над Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска повтори дека неговата земја нема да го поддржи воведувањето зона на забранети летови над Украина, ниту, пак, ќе испрати војници да интервенираат во руската инвазија на Украина

11.00 Нови сателитски фотографии од Мариупол – градот изгледа страшно

Максар објави нови сателитски снимки од украинскиот град Мариупол, кој со недели беше бомбардиран и гранатиран од руските сили.

10.55 Зеленски: Јапонија да го зголеми притисокот за санкциите против Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од Јапонија да го зголеми притисокот на санкциите врз Русија со воведување трговско ембарго за руски стоки

10.50 Марија Захарова: Ќе и одговориме на Полска ако ни бидат протерани дипломатите

Русија ќе одговори на адекватен начин доколку од Полска бидат протерани околу 40 руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесува РИА Новости

10.40 Полската агенција за внатрешна безбедност бара протерување на 45 руски дипломати

Полската агенција за внатрешна безбедност подготви список од 45 руски дипломати осомничени за шпионажа и побара нивно протерување од земјата“, изјави портпаролот на координаторот на полските разузнавачки служби Станислав Зарин

10.30 Лавров: Испраќањето мировници на НАТО, директен конфликт меѓу НАТО и Русија

Испраќањето мировници на НАТО во Украина би довело до директна конфронтација меѓу руските вооружени сили и алијансата, изјави шефот на руската дипломатија Лавров.

10.20 Зеленски ја отвори душата: „Ретко го гледам семејството! Моите деца знаат што се случува!“

Ретко го гледам семејство! Моите деца знаат што се случува!“, изјавил украинскиот претседатаел Володимир Зеленски

10.10 Медведев за целите на Америка: Русија никогаш нема да дозволи таков развој на настаните

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска зборуваше, анализирајќи ги целите на САД кога станува збор за позицијата на Русија во светскиот поредок

10:00 Антонов: Пентагон заборави дека американските авиони ја бомбардираа Југославија

Пентагон веќе заборави како не толку одамна американските и авионите на нивните сојузници ги бомбардираа градовите Југославија, Ирак и Либија

9:50 Лидерите на НАТО утре ќе разговараат за војната меѓу Русија и Украина

Лидерите на 30-те земји членки на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО) ќе се сретнат утре во Брисел за да разговараат за ситуацијата по рускиот напад врз Украина и долгорочната позиција на НАТО во Источна Европа, јавува Анадолија.

9:35 Велика Британија објави нови податоци: Руските сили минуваат низ период на реорганизација

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство го објави најновиот извештај на одбранбените разузнавачки служби за ситуацијата во Украина – 23 март 2022 година.

9:30 Украинско МНР: Херсон се соочува со хуманитарна катастрофа

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина Олег Николенко изјави дека градот Херсон се соочува со хуманитарна катастрофа, пренесува Анадолија.

9:20 Шолц: Санкциите треба да влијаат на агресорот, но ние мора да се грижиме за нашата економија

Германија во вторникот го повтори своето противење на енергетските санкции против Русија, предупредувајќи дека тоа може да има негативни последици за европските економии, јавува Анадолија

9:10 Кирби: Имаме информации дека руските сили се во прилично неорганизирана состојба

Портпаролот на американското Министерство за одбрана Џон Кирби изјави за Си-Ен-Ен дека САД имаат информации дека руските сили се во прилично неорганизирана состојба и дека многу воени лидери на теренот не разговараат меѓу себе.

9:00 Договорено е примирје во Луганск

Прекин на огнот е договорен во областа Луганск под контрола на Русија, изјави локалниот гувернер

8:45 Зеленски за пеколот во опколениот Мариупол: Тие се без храна, вода и лекови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека околу 100.000 луѓе останале во јужниот пристанишен град Мариупол, кој е под интензивно руско гранатирање

8:40 Над 120 деца загинале во Украина

Во војната во Украина досега загинале 121 дете, соопшти вчера во порака на Телеграм Канцеларијата на јавниот обвинител, додавајќи дека бројот на ранети деца е 167.

8:35 Заробената новинарка е ослободена, вели дека Русите ѝ го спасиле животот

Украинската новинарка Викторија Рошчина, која беше заробена од Русите, е ослободена од заробеништво откако снимила видео во кое вели дека Русите и го спасиле животот

8:30 Америка ги осудува изјавите на Русија за нуклеарно оружје

Пентагон го осуди одбивањето на портпаролите на Кремљ да ја исклучат употребата на нуклеарно оружје за време на конфликтот во Украина

8:20 Сопругата на Володимир Зеленски: Му се восхитувам секој ден, никогаш нема да се откаже од Украина

Олена Зеленска, сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, се заблагодари на првата дама на Франција, Брижит Макрон, и на сопругите на другите лидери кои помогнаа да се зачуваат болните деца.

8:10 Русите уништија вредна лабораторија во Чернобил

Руските трупи кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил ограбија и уништија лабораторија на локацијата, која третираше многу радиоактивен отпад, соопштија украинските власти

8:00 Бајден денеска пристигнува во Европа, а в петок оди во Полска

Американскиот претседател Џо Бајден денеска пристигнува во Европа, а неговата прва станица е Брисел©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

ЕУ издвојува една милијарда евра во 2022 година за зајакнување на сопствениот одбранбен фонд

Објавено пред

Европската комисија денеска ја усвои годишната програма за работа на Европскиот одбранбен фонд, со која се предвидуваат 924 милиони евра за инвестиции и одбранбени капацитети на ЕУ за 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Истовремено, планирани се дополнителни средства за одбранбени иновации од две милијарди евра со цел ЕУ да стане центар на иновации во одбранбениот сектор.

Денеска, решивме да мобилизираме една милијарда евра од буџетот на ЕУ за развој на заеднички одбранбени проекти, особено во вселената, сајбер-просторот и другите области со висока технологија.

Во нашиот нов безбедносен контекст тие инвестиции ќе придонесат за затворање на европскиот одбранбен јаз, велат претставниците на Европската комисија, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија ја укинува горната старосна граница за воен рок

Објавено пред

Руската државна Дума денеска усвои предлог-закон за укинување на горната старосна граница за склучување на првиот договор за воена служба.

dobivaj vesti na viber

Во образложението се наведува дека законот сега предвидува првиот договор за воена служба да може да го склучат државјани на возраст од 18 до 40 години и странски државјани на возраст од 18 до 30 години, пренесува „РИА новости“.

Руската државна Дума денеска го усвои предлог-законот за укинување на горната старосна граница за отслужување воен рок, што на 20 мај го поднесоа пратениците на Единствена Русија, Андреј Картаполов и Андреј Красков.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Финска регистриран прв случај на мајмунска сипаница

Објавено пред

Финска, најверојатно, го регистрирала првиот случај на мајмунска сипаница, соопшти денеска болницата во Хелсинки.

dobivaj vesti na viber

Светската здравствена организација во вторникот соопшти дека 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти се потврдени по првиот откриен случај надвор од земјите, каде што инфекцијата традиционално се шири од 7 мај, пред сè, во Западна и Централна Африка, објави „Ројтерс“.

Потврдени се 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија2 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет3 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија5 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет7 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија8 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија8 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија10 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија10 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија12 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет12 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија13 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ13 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет13 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет13 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет14 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет14 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет14 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет14 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа1 ден

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...