Контакт

Европа

Германија ќе организира голем состанок за Украина, Русија: Заземен е огромен магацин за оружје кај Харков

Објавено пред

Денеска е 58-ми ден од војната во Украина

dobivaj vesti na viber

Клучни настани:

Денеска нема хуманитарни коридори

594 деца погодени од руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека планира да го фалсификува референдумот за независност во делумно окупираните јужни региони Херсон и Запорожје

Зеленски: Русија го отфрли предлогот за прекин на огнот за Велигден

Од час во час

22:10 Германија следната недела организира огромен состанок за Украина

Американската војска очекува повеќе од 20 земји да учествуваат во разговорите за Украина следната недела, кои ќе бидат фокусирани на одбраната односно долгорочните одбранбени потреби на Киев, соопшти Пентагон.

Германија е домаќин на разговорите.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, се чини дека ги намали очекувањата во најавата на разговорите на 26. април, велејќи: „Не влегуваме во ова со однапред подготвени заклучоци“.

Тој додаде дека околу 40 земји се поканети на разговорите кои не се организирани под покровителство на НАТО и дека вклучуваат и држави кои не се членки на алијансата.

21:35 Русите тврдат дека заземале големо воено складиште со илјадници тони оружје во близина на Харков

Русија тврди дека окупирала воен магацин во близина на Харков и дека сега има под контрола илјадници тони украинска муниција.

Ова го објави новинската агенција ТАСС, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Веста не е независно потврдена, но претходно денеска украинските власти соопштија дека Русите извршиле офанзива во областа.

18:45 Шефот на ОН оди кај Путин во Москва

Генералниот секретар на ОН во вторник ќе отпатува за Москва за да го посети Путин, соопшти Кремљ.

Антонио Гутереш ќе одржи и работен ручек со Сергеј Лавров.

Портпаролот на првиот човек на ОН рече дека Гутереш се надева оти ќе разговара за тоа што може да направи за да донесе мир во Украина. Канцеларијата на шефот на ОН е во контакт и со Украинците за можна посета.

18:10 Oдржани разговори меѓу Москва и Киев

Главниот руски преговарач соопшти дека биле одржани неколку долги разговори меѓу шефовите на делегациите на Украина и Русија. Разговорите се одржале денеска, пишува „Скај њуз“.

Владимир Медински не даде никакви детали за разговорите.

Сепак, генералната оценка од официјална Москва е дека преговорите за решавање на конфликтот „тапкаат во место“.

Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, нагласувајќи дека не е постигнат напредок.

Претходно оваа недела, Кремљ соопшти дека испратил писмен мировен предлог до Киев, но Зеленски рече дека украинската страна не добила ништо.

17:10 Путин жестоко ја нападнал ЕУ во разговор со Шарл Мишел

Рускиот претседател ги нарекол неодговорни изјавите на претставниците на ЕУ за потребата да се реши ситуацијата во Украина со воени средства, а го споменал и тоа дека многу украински воени злосторства се премолчуваат.

Шефот на Кремљ, исто така, ги обвинил лидерите на повеќето земји од ЕУ дека отворено поддржуваат русофобични мерки, мислејќи на исклучувањето на Русија од културните и спортските настани.

15:30 Џонсон: Има реални шанси Русија да ја добие војната

Британскиот премиер, Борис Џонсон, во денешниот разговор со новинарите призна дека има реални шанси руските сили да ја добијат војната во Украина.

„Сега се блиску до обезбедување копнен коридор до Крим преку Мариупол. Ситуацијата е непредвидлива во оваа фаза. Мора да бидеме реални за тоа“, додаде британскиот премиер.

15:25 Нов ултиматум oд Русија: Борците во челичарницата може да се предадат во следните 24 часа

Руската армија денеска соопшти дека е подготвена да го почитува примирјето во секое време во целиот или дел од индустрискиот комплекс „Азовстал“, последното упориште на украинските бранители на Мариупол, со цел да се овозможи евакуација на цивили и предавање на војниците.

„Хуманитарното примирје ќе започне кога украинските вооружени сили ќе покажат бели знамиња на целиот или на дел од ‘Азовстал’“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

14:55 Украинската тајна служба за Русија: Погледнете ги нивните „модерни“ ракети

Украинската разузнавачка служба објави фотографии на својата страница, на кои тврди дека покажуваат руски крстосувачки ракети.

Тие наведуваат дека иако Русија може да се пофали со модерно оружје, ракетите биле опремени со електроника која била развиена во 1960-тите.

14:50 Шолц: Мора да избегнеме конфликт со Русија, тоа би довело до Трета светска војна

НАТО мора да избегне директен воен конфликт со Русија што може да доведе до Трета светска војна, изјавил германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за германски медиуми на прашањето за неуспехот на Германија да испорача тешко оружје на Украина.

14:18 ОН: Имаме докази за воени злосторства во Буча, oна на што сме сведоци е ужас

Канцеларијата за човекови права на Обединетите Нации соопшти дека открила повеќе докази за воени злосторства во Украина, опишувајќи ја војната како хорор приказна за кршење на правата на цивилите.

14:07 Руски командант: Целта на војната е поголема отколку што се мислеше

Макс Седон, дописникот на московскиот „Фајненшл Тајмс“, го цитира рускиот воен командант Рустам Минекаев кој сугерирал дека целите на руската инвазија на Украина се пошироки отколку што се мислеше.

13:45 Литванците во страв од нов конфликт: НАТО да ги зајакне своите трупи

НАТО треба да го зголеми распоредувањето на војниците во Литванија и другите области на источна Европа по руско-украинскиот конфликт, изјави литванскиот претседател Гитанас Науседа пред германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок за време на денешниот состанок во Вилнус.

13:35 Папата ја откажа средбата со рускиот патријарх

Плановите за средба меѓу папата Франциско и рускиот патријарх Кирил во јуни во Ерусалим се прекинати, изјави Папата за аргентински весник.

Ројтерс претходно објави дека Ватикан размислува да ја продолжи посетата на Папата на Либан на 12 и 13 јуни за еден ден, за да може да се сретне со патријархот Кирил во Ерусалим на 14 јуни.

11:20 Чеченците објавија видео од Мариупол, Кадиров: Градот е под наша контрола

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави видео од чеченските војници од Мариупол, велејќи дека чеченските трупи ја презеле контролата врз секоја педа од пристанишниот град во јужна Украина.

11:07 Бајден до Путин: Греши ако мисли дека Западот ќе го изгуби интересот и ќе престане да ја поддржува Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека рускиот претседател Владимир Путин греши ако мисли дека Западот ќе го изгуби интересот и ќе престане да ја поддржува Украина.

10:20 Градоначалникот на Мариупол бара целосна евакуација на градот

Градоначалникот на Мариупол упати нов апел за целосна евакуација на градот, за кој претседателот Владимир Путин вели дека сега главно е под контрола на руските сили.

„Ни треба само целосна евакуација на населението. Околу 100.000 луѓе остануваат во Мариупол“, изјави градоначалникот Вадим Бојченко на националната телевизија, пренесува Ројтерс.

10:00 Штетата од руската инвазија на Украина достигнува 60 милијарди долари, велат од Светска банка

Реновирањето на сите згради и инфраструктура оштетени во Украина за време на војната со Русија ќе чини околу 60 милијарди долари, соопшти Светската банка.

09:55 ЕУ: Возете помалку и работете од дома за да ја намалите зависноста од руската нафта и гас

ЕУ ги повикува луѓето да возат помалку, да користат помалку клима и да работат од дома најмалку три дена во неделата за да ја намалат нивната зависност од руската нафта и гас.

Од Европската комисија велат дека со мерките што ги разви Меѓународната агенција за енергетика, домаќинствата во просек ќе заштедат близу 500 евра годишно.

09:20 „594 деца погодени од руската инвазија“

Украинскиот парламент ги ажурираше податоците за децата жртви на војната на Твитер. Оттаму велат дека вкупниот број на погодени деца од руската инвазија е 594. Загинаа 208 деца, а 386 беа повредени.

09:10 Поранешен советник на руската влада: Путин е депресивен и болен

Видеото на кое Владимир Путин цврсто се држи за масата за време на средбата предизвика шпекулации за здравјето на рускиот лидер, пишува „The Telegraph“.

Шефот на Кремљ е прикажан на видеото како разговара со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, за ситуацијата во Мариупол. Шојгу го информира Путин дека Мариупол паднал, а Путин му честита за тоа, пишуваат медиумите во регионот.

08:55 Зеленски ги предупреди Русите: Дали сакате нова анексија? Ќе бидете сиромашни како во 1917 година

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека планира да го фалсификува референдумот за независност во делумно окупираните јужни региони Херсон и Запорожје.

Во видео пораката, Зеленски ги повика Украинците кои живеат под руска окупација во тие региони да не им даваат на руските сили какви било лични податоци, како што се броевите на пасошите.

08:40 Украина: „Русите киднапираа функционер во Херсон, не уценуваат“

Руски трупи киднапираа локален функционер кој раководеше со хуманитарен конвој во јужниот регион Херсон, изјави заменик-премиерот на Украина. Ирина Верешчук рече дека војниците на Кремљ понудиле ослободување на официјалните лица во замена за руските воени заробеници, но додаде дека тоа е неприфатливо.

08:15 САД: Кина ги повторува руските безбедносни идеи поврзани со војната во Украина

Американскиот Стејт департмент оценил дека Кина продолжува да повторува некои руски идеи за безбедноста поврзани со војната во Украина, вклучувајќи го и концептот на Кремљ за „неделлива безбедност“, пренесуваат медиумите во светот.

08:00 Зеленски: Русија го отфрли предлогот за прекин на огнот за Велигден

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека Русија го одбила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници, но додаде дека се уште има надеж за мир.

Тоа го изјави Зеленски синоќа во своето видео обраќање, пренесува Ројтерс.

Претходно тој ја отфрли можноста да оди во Москва на директни разговори со руските лидери за завршување на војната.

Европа

Путин патува надвор од Русија, Песков: Ќе го нема само 24 часа

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин планира утре да ги посети Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, изјави денеска неговиот портпарол, без да ги потврди гласините за можна посета на климатската конференција COP28 во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Еден ден подоцна, во четврток, Путин ќе биде домаќин на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во Москва, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Патувањето ќе трае само 24 часа“, изјави Песков за руската новинска агенција Интерфакс.

Работните посети на двете земји ќе бидат фокусирани на билатералните односи, но ќе се разговара и за натамошна координација на пазарот на нафта, додаде Песков. Советникот на Путин за надворешна политика Јуриј Ушаков вчера ги најави работните посети на Путин, но не го прецизираше денот, ниту пак даде дополнителни детали.

Неодамна, Организацијата на земјите извознички на нафта, чиј член е Русија, одлучи дополнително да го намали производството на нафта со цел да ги одржи високите цени. Но, и покрај таа одлука, цената на нафтата продолжува да паѓа. Запрашан за тоа, Песков објасни дека е можно потоа да се види ефектот од таквите одлуки. Координацијата на мерките за стабилизирање на пазарот секако ќе продолжи, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Потрага во Европа: исчезна 13-годишната Емили, тинејџерката е изгубена во Германија

Објавено пред

Од четвртокот семејството на 13-годишната Емили Хофман живее меѓу стравот и надежта.

dobivaj vesti na viber

Тој ден исчезна ученичката од Ленгенфелд унтер Штајн во Германија. Полицијата сега ја проширува потрагата по неа и надвор од националните граници.

„Претпоставуваме дека Емили е жива“, изјави полицискиот началник Кевин Клемен за „Bild# во понеделникот. Во моментов нема докази за тешко кривично дело.

Според моменталната состојба на истрагата, извесно е дека Емили во четвртокот попладне со воз се качила од железничката станица Милхаузен до Лајнфелд им Ајхсфелд пренесува „Телеграф“.

„Сведоците го видоа девојчето на железничката станица Лајнфелд, нашите кучиња трагачи можеа да ја потврдат трагата таму“, објаснува Клемен.

Полицијата верува дека Емили можеби патувала со воз или автобус.

„Каде отиде потоа сè уште не е познато. Затоа е распишана потерница во Шенген зоната“, додаде тој.

Мобилниот телефон на Емили е исклучен од четвртокот попладне.

„Сè уште имаше 71 отсто батерија“, рече Кевин.

Кога исчезнала без трага, покрај мобилниот имала само паричник со 30 евра. Ученичката во четвртокот во 17 часот требало да ја земе член на семејството на пазарот Пени во Милхаузен, но таа не се појавила.

Последен пат ја видел пријател на автобуската станица во Милхаузен во 14 часот и 30 минути.

Прикажи повеќе...

Европа

Јохансон: ЕУ се соочува со огромен ризик од терористички напади

Објавено пред

Европската унија во моментов се соочува со зголемен ризик од тероризам поради војната во Газа, изјави денеска еврокомесарката за внатрешни работи на Европската комисија, Илва Јохансон.

dobivaj vesti na viber

„Со војната меѓу Израел и Хамас и поларизацијата што ја предизвикува во нашето општество, со претстојната празнична сезона, постои огромен ризик од терористички напади во Европската унија“, рече комесарот пред состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ во Брисел.

Јохансон се осврна на нападот со нож во Париз во саботата во кој беше убиен германски турист, а двајца други беа повредени, како и претходните напади. Комесарката најави дека „ќе стави на располагање дополнителни 30 милиони евра за заштита на, на пример, верски објекти“.

Министрите на ЕУ треба да разговараат за безбедноста во блокот во светло на војните на Блискиот Исток и Украина. На дневен ред се и дебатата за Шенген зоната и напредокот во реформите на политиката за азил и миграција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Таткото на Вања осомничен за помош при грабнување, останатите четворица и за две убиства на свиреп начин, Обвинителството отвори истрага

Доцна вечерва Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за грабнувањето на 14 –...

Македонија5 часа

Оперативен извор на македонската полиција во Баликесир клучен за апсењето на Палевски

Турската полиција го уапсила Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за двојно убиство, откога директен оперативен извор на македонската полиција го лоцирал и...

Македонија5 часа

(Видео) Прострелна рана, а не задушување е причината за смртта на Вања, Спасовски откри дека се најдени два пиштоли

Четиринаесетгодишната Вања починала од прострелна рана, но на крајот точниот наод ќе го покаже обдукцијата, рече министерот за внатрешни работи,...

Македонија6 часа

Палевски одел пеш по автопат во Баликесир кога бил уапсен, претходно најмил такси за да симулира дека оди во Истанбул

Од Скопје, преку Белград и Бугарија до Турција. Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски потврди: Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Турција

Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Баликесир, Турција, изјави вечерва на прес-конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Спасовски го нарече Палевски...

Македонија6 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Оливер Спасовски за двојното убиство

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за двојното убиство.

Македонија7 часа

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Четворица осомничени за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски беа донесени во Кривичниот суд вечерва, каде судија...

Македонија8 часа

Детали за бегството на Палевски: влегол и излегол од Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, избегал од Македонија, преку Србија, па низ Бугарија се упатил кон Турција. Според...

Македонија10 часа

Нов приведен за убиството на Вања, го возел Палчо во Бугарија па во Турција

Приведено е уште едно лице за помагање на првоосомничениот во случајот со двојното убиство, Љупчо Палевски-Палчо, да ја напушти државата....

Топ10 часа

Пукање во центарот на Куманово

Пукање имало попладнево во центарот на Куманово, потврди кумановската полиција. Според привичните информации, во пукањето едно лице се здобило со...

Топ12 часа

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија14 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија14 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија15 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија17 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија17 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија18 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ19 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ19 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија19 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...