Контакт

Свет

(Видео) Од надежен фудбалер до џихадист – кој е терористот од Виена?

Објавено пред

Застреланиот напаѓач, кој уби четири лица и повреди над 17 лица во терористички напад во центарот на Виена, Албанец по потекло од тетовското село Челопек, Кујтим Фејзулаи, имал контакти и со млади албански исламисти од Косово кои живеат во Австрија, тврдат австриските медиуми. Весникот „Хојте“ наведува дека австриската полиција прави сè за да се расветли позадината на злосторството, кое е поврзано со напаѓачот и 12 осомничени исламисти.

Фејзулаи живеел во Медлинг, бил многу талентиран фудбалер како тинејџер, а минатата година бил осуден за терористичко здружување со други исламисти. Како што изјави министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер, Фејзулаи бил осуден на 22 месеци затвор на 25 април минатата година поради обид да патува во Сирија за да се приклучи на Исламската држава.

Тој бил предвреме ослободен од затвор, со условен отпуст на 5 декември минатата година, бидејќи, врз основа на неговата возраст, тој бил гонет според законската регулатива предвидена за млади престапници, која предвидува поблаги казни. Убиениот терорист често ги посетувал исламистичките радикални џамии.

„Хојте“ тврди дека тој патувал во Словачка со свој познаник кон средината на јули, со цел да купи муниција за неговиот калашников. Автомобилот којшто го користел ѝ припаѓал на мајката на еден од неговите контакти, инаку од Косово, со кој се познавале од радикалната исламистичка сцена. За време на терористичкиот напад во Виена, Фејзулаи го употребил толкму тој калшников, но и пиштол и мачета.

Во нападот, кој се случи синоќа во центарот на Виена, напаѓачот уби четири лица и повреди најмалку 17 лица. Полицијата успеа да убие еден напаѓач.

Пред терористичкиот напад во Виена, во кој беа убиени три лица, на Инстаграм се појави слика на џихадист со многу слично оружје како виенскиот терорист. Австриската полиција сè уште го проверува идентитетот на убиениот терорист, а германски Билд пренесува дека истражителите се сомневаат дека станува збор за лице чија слика е објавена на Инстаграм. Според Билд, тој во понеделникот им испратил на двајца пријатели снимки од нападот на „Шарли Ебдо“ од 2015 година, кога биле убиени 12 лица, а на Инстаграм објавил неколку слики на кои се заколнува во верност на водачот на терористичката милиција на т.н. Исламска држава.

На некои фотографии тој позира со пушка и мачета, а има и слика со куп муниција. Сликите исто така покажуваат дека тој го напишал арапскиот збор Бакијах, кој е дел од фразата – „Исламската држава останува и се шири“.

Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Неамер, изјави дека напаѓачот кој бил застрелан бил радикализиран и дека тој бил симпатизер на Исламската држава. За време на нападот, напаѓачот носел и нешто што изгледало како појас со експлозив, но се покажало дека станува збор за лажен експлозивен појас.

Австриската полиција, поддржана од специјални единици, уапси 12 лица за контакт и изврши претрес во нивните станови во Виена и Сент Пелтен. Осомничените, кои беа уапсени, се на возраст меѓу 16 и 25 години, а тие се од Косово, Чеченија и Бангладеш. Станува збор за млади мажи кои претежно се родени во Австрија, но сите со странски корени. Австрија со децении има проблем со радикалната исламистичка сцена, која, сепак, досега не извршуваше напади.

Експертите од Балканот честопати предупредуваа на екстремна салафистичка сцена во Виена.Покрај исламистите од Босна и Херцеговина, и Албанците се многу застапени во радикалната исламистичка сцена.Така, во изминатите години вниманието на австриската јавност го привлече случајот со Албанец роден во Австрија, кој како малолетник планирал терористички напад со пријател. Албанецот во моментов е во затвор, каде што продолжил со своите исламистички планови, како што се покажа во последните неколку недели, кога беше утврдено дека тој продолжува да одржува контакт со радикални исламисти и да разменува мислења за можни напади.

Регион

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Објавено пред

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа.

Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Процентот на заразени во однос на бројот на тестирани е 34,09 проценти. На респиратор има 223 пациенти. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 1.315. Во болница поради Ковид-19 се 6.597 лица. Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 140.608 заразени пациенти, а тестирани се вкупно 1.682.416 лица.

Властите донесоа нови мерки за училиштата. Кризниот штаб одлучи дека средните и основните училишта (само повисоките одделенија), како и факултетите, се префрлаат на онлајн настава.

Прикажи повеќе...

Свет

Шји Џјинпинг му ја честита победата на Бајден

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг му ја честита победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори.

Во својата честитка Шји изрази надеж дека двете земји ќе може да го промовираат здравиот и стабилен развој на билатералните односи, пренесе агенцијата „Ксинхуа“.

Исто така, денес, кинескиот потпретседател Ванг Кишан ѝ честита на Камала Харис, избраната потпретседателка на САД, наведува „Ројтерс“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Британскиот премиер израдува едно загрижено момче: Дедо Мраз е подготвен да тргне

Објавено пред

Пандемијата на Ковид-19 нема да го спречи Дедо Мраз да носи подароци, рече британскиот премиер Борис Џонсон како одговор на писмото на осумгодишното момче Монти, кое го праша дали Дедо Мраз ќе може да дели подароци оваа година.

Џонсон рече дека лекарите му рекле оти нема ризик за здравјето на децата доколку се следат правилата.

Во своето писмо до премиерот момчето праша дали владата го разгледува прашањето за годишната посета на Дедо Мраз: „Знам дека си многу зафатен, но дали можете вие и научниците да разговарате за тоа“, објави „Ројтерс“.

Џонсон го објави писмото на „Твитер“ со копија од неговиот одговор.

„Му се јавив на Северниот Пол и можам да кажам дека Дедо Мраз е подготвен да тргне, како и Рудолф и сите други ирваси“, рече Џонсон.

Тој исто така рече дека главниот здравствен експерт му рекол оти под услов Дедо Мраз да се однесува на својот вообичаен одговорен начин и да работи брзо и безбедно нема ризик за здравјето на децата.

Премиерот рече дека добил многу писма од децата на таа тема и дека го поддржува предлогот на Монти да го остави средството за дезинфекција за рацете на Дедо Мраз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

(Видео) Мицкоски: Ако го доведе во прашање идентитетот, Владата ќе се соочи со народот, а јас ќе бидам во првите редови

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија2 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет2 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија4 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија4 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура5 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа6 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет6 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија7 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион7 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа7 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет7 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет8 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет8 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет8 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет9 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија20 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет21 час

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет21 час

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие