Контакт

Европа

Од утре стапува на сила полицискиот час во Италија

Објавено пред

Италијанскиот премиер Џузепе Конте го потпиша указот за полициски час што ќе стапи на сила во 22 часот в четврток, објавија тамошните медиуми.

Полицискиот час за целата држава ќе трае до 5 часот наутро. Воведени се и други рестриктивни мерки, како затворање на трговските центри за време на викендот, кои ќе траат до 3 декември.

Италија беше првата европска земја погодена од пандемијата на коронавирусот, која таму однесе повеќе од 39.000 животи. Вкупно, повеќе од 760.000 Италијанци биле заразени со Ковид-19.

Со новиот декрет, 20 италијански региони ќе се поделат во три зони – зелена, портокалова и црвена, во зависност од тежината на епидемиолошката состојба. Секоја боја ќе го претставува нивото на рестриктивни мерки кои се на сила.

Министерството за здравство ќе ги класифицира регионите врз основа на дваесет индикатори како што се стапката на инфекција или притисокот врз болничките капацитети и одделенијата за интензивна нега.

За време на полицискиот час, граѓаните ќе може да ги напуштаат своите домови само поради службени или здравствени причини.

Средните училишта преминуваат целосно на онлајн настава, а музеите се затвораат. На возилата за јавен превоз ќе им биде дозволено да пренесуваат само 50 проценти од вкупниот капацитет на патници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Објавено пред

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин.

Деталите за оваа несреќа сè уште не се познати, наведува „Ројтерс“.

Во тој момент германската канцеларка се подготвувала да одржи виртуелен состанок со премиерите на покраините со цел да се разгледаат понатамошни мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија ќе бара обесштетување од ЕУ ако се забрани скијањето

Објавено пред

Австрија остро реагираше на предлогот од Рим да се забрани скијање за Божик, а официјална Виена објави дека ќе побара пари од ЕУ во случај на забрана.

Министерот за финансии Гернот Блимел и министерката за туризам Елизабет Кестингер истакнаа дека доколку ЕУ воведе ваква забрана, тие ќе бидат принудени да побараат обесштетување.

Претседателот на трговската комора на Австрија, Харалд Марер смета дека во Австрија нема никакви пречки за скијање.

„Јас не ја поддржувам иницијативата на Италија. Зимските одмори во Австрија ќе бидат безбедни. Нашите туристички работници веќе применија сеопфатен безбедносен концепт за скијачки одмори“, објасни Кестингер.

Таа истакна дека туризмот и угостителството не се одговорни за високата стапка на инфекција.

„Ако ЕУ размислува за вакви ограничувања, тогаш ќе мора да се погрижи да им ја надомести штетата на погодените“, рече Кестингер, потсетувајќи дека околу 700.000 работни места во Австрија се поврзани со туризмот и забавната индустрија.

Министерот Блимел вели дека затворањето на ски-центрите значи тошок до две милијарди евра.

„Ако ЕУ навистина размислува за затворање, тогаш мора да плати за тоа“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Објавено пред

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата на коронавирусот. Според Универзитетот „Џон Хопкинс“ , стапката на инфекција во ниедна земја не е толку ниска. Од почетокот на годинава, во Финска се регистрирани 21.216 лица, а 375 починале.

Стратегијата на Финска, но и менталитетот придонеле за успешна борба против инфекцијата.

Кога бројот на заразени луѓе ширум светот почнал да расте, финската влада брзо реагирала и наредила двомесечен карантин. Патувањето во блиските региони беше забрането. Тие исто така ги затворија училиштата и другите институции, а подоцна и рестораните. Ова се случило доста рано, кога бројот на заразени лица во таа скандинавска земја сè уште бил незначителен.

„Финска го запре јавниот живот многу брзо и опширно, така што околу две недели порано од соседните Норвешка и Данска, а да не ја спомнувам Шведска“, рече Мика Салминен, директор на финската здравствена служба TХЛ, за германското радио Дојчландфунк. Така заклучувањето го запре ширењето на вирусот многу брзо.

Финска инсистира на брзо следење на контактот на лицата кои имале контакт со лица кои биле позитивни на коронавирус. Таму, здравствените служби добиле поддршка користејќи апликација. „Корона флеш“ ја има скоро секој втор Финец на својот паметен телефон.

Во Финска, има голема доверба во тамошната влада. Дури и за време на заклучувањето во пролетта, скоро и да немало противење. Според анкетата спроведена од Европскиот парламент во тоа време, 73 проценти од луѓето изјавиле дека добро се справуваат со ограничувањата.

Според анкетата на Европскиот парламент, 23% од Финците изјавиле дека животот им се подобрил за време на пролетната блокада.

„Не сме многу друштвени и сакаме да бидеме сами“, рече социјалниот психолог Нели Ханконен од Универзитетот во Хелсинки.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет37 минути

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија59 минути

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-на места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации,...

Регион1 час

Од денес стапува на сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора, од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, додека забраната за напуштање...

Европа2 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет2 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет2 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет3 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет3 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет3 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија15 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет16 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет16 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија16 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа16 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет17 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт18 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ18 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија18 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Досие