Контакт

Свет

Од февруари во Австрија вакцинацијата против ковид станува задолжителна

Објавено пред

Австрискиот парламент усвои закон со кој се воведува општа задолжителна вакцинација против коронавирусот. Законот стапува на сила на почетокот на февруари.

dobivaj vesti na viber

Одлуката за задолжителна вакцинација на полнолетните граѓани е донесена со големо мнозинство. Од дадени 170 гласови, 137 пратеници гласаа „за“, а 33 „против“ законот.

Инаку, на седницата не присуствуваа 13 пратеници, речиси од сите парламентарни партии, од протестот против задолжителна вакцинација или болест.

За законот гласаа пратениците од владејачката Народна партија на Австрија (ОВП) и Зелените, како и од опозициската Социјалдемократска партија (СПО) и Неос.

Партијата на слободата (ФПО) гласаше против мерката, обвинувајќи ги властите и сите оние кои гласаа за задолжителна вакцинација за воведување тоталитаризам и „здравствен комунизам“ во Австрија.

На барање на ФПО, гласањето беше спроведено со изговарање на пратениците, така што пратениците по изрекувањето на имињата требаше да го стават својот глас во гласачките кутии предвидени за таа цел.

Колку законот за задолжителна вакцинација го подели општеството покажува дека во периодот на јавна расправа на веб-страницата на Собранието биле испратени повеќе од 100.000 ставови на граѓани.

Пратениците на ФПО истакнаа дека ваквиот закон е без преседан во демократска Австрија и дека на тој начин владата ја изгубила довербата на граѓаните. Лидерот на ФПО Херберт Кикл најави дека нема да се вакцинира и покрај задолжителната вакцинација.

Според усвоениот закон, сите полнолетни граѓани кои се регистрирани во Австрија ќе треба да се вакцинираат против коронавирусот. Законот предвидува преоден период во кој ќе се опоменуваат невакцинираните, а од средината на март ќе почне глоба од 600 до 3.600 евра.

Бундесратот, провинцискиот дом на парламентот, треба да го потврди законот на 3 февруари, па тој веднаш потоа ќе стапи на сила.

Австриската влада во договор со опозицијата која ја поддржа задолжителната вакцинација, претходно договори лотарија за сите граѓани кои се вакцинирани.

Така, секој десетти вакциниран граѓанин ќе може да освои ваучер од 500 евра, кој ќе може да го потроши во австриски продавници, гастрономија, хотели и слично.

Австрија е првата земја во ЕУ која воведе општа задолжителна вакцинација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

СЗО: Досега потврдени 80 случаи на мајмунска сипаница

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека од вирусот на мајмунски сипаници, кој најпрвин беше регистриран во Англија, а потоа се прошири и во другите европски земји, досега се заразени 80 лица.

dobivaj vesti na viber

Потврдени се околу 80 случаи на мајмунска сипаница, пријавени во СЗО од 12 земји, пренесуваат светските агенции.

Првпат регистриран во Англија на 7 мај, вирусот мајмунски сипаници се прошири во 12 земји во последните две недели.

Покрај Англија, земјите каде што се регистрирани случаи се Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Италија, Шведска, Канада, САД и Израел.

Мајмунските сипаници се „роднини“ на големите сипаници кои беа искоренети во 1979 година, се помалку преносливи и помалку смртоносни. Главната разлика помеѓу симптомите на голема сипаница и мајмунска сипаница е во тоа што мајмунските сипаници предизвикуваат отекување на лимфните јазли, а големите сипаници не.

Глодарите, вклучително и оние кои се чуваат како домашни миленици и мајмуни, можат да го носат вирусот и да го пренесат на луѓето, пишуваат медиумите.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести вели дека симптомите на мајмунска сипаница започнуваат со треска, главоболка, болки во мускулите и исцрпеност. По неколку дена, пациентите може да развијат осип кој поминува низ различни фази. Болеста обично трае од две до четири недели.

Вирусот, кој обично се пренесува од животно на човек, а ретко од човек на човек, може да предизвика висока температура и чешање со меурчиња на телото.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Објавено пред

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Тој, како што пишуваат медиумите го признал поразот во текот на денот.

Лидерот на Лабуристичката партија, Ентони Албанез, ќе биде следниот премиер на Австралија, според проекциите на трите големи информативни мрежи, пренесува Си-Ен-Ен.

Медиумите ги проектираа резултатите бидејќи гласовите сè уште се пребројуваат. Ниту една мрежа сè уште не предвидува дека лабуристите ќе освојат мнозинство од 76 места, но медиумите веруваат дека Либерално-Националната коалиција на Скот Морисон нема начин до мнозинска или малцинска влада.

Австралискиот премиер Скот Морисон изјавил дека го признава поразот на денешните избори, додавајќи дека иако пребројувањето на гласовите не е завршено, се чини дека опозициската Лабуристичка партија ќе формира влада.

„Разговарав со лидерот на опозицијата и иден премиер Ентони Албанез и му честитав на изборната победа“, изјавил Морисон во телевизиско обраќање, пренесе Ројтерс.

Морисон додал дека ќе поднесе оставка од позицијата лидер на Либералната партија.

Морисон стана премиер во 2018 година, потсетува Ројтерс.

Претходно австралиските телевизии објавија дека опозициската Лабуристичка партија е се поблиску до победа на денешните општи избори во таа земја.

Гласачите и го свртеа грбот на владејачката конзервативна коалиција во корист на независни и помали партии фокусирани на климатските прашања, пишува Ројтерс.

По девет години во опозиција, лабуристите би можеле да ја преземат власта, но можеби ќе им треба поддршката од Зелените и другите еколошки ориентирани политички сили, наведува британската агенција.

Според делумните резултати, гласачите очигледно ја казниле Либерално-Националната коалиција на премиерот Скот Морисон во богатите урбани места, а особено во Западна Австралија, оценуваат медиумите.

Конечните резултати од изборите веројатно ќе се чекаат подолго, бидејќи рекорден број на луѓе гласале по пошта, пренесува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Европа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Објавено пред

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години, а се проценува дека поради растечката сиромаштија и социјалната ранливост, тој број би можел да се зголеми за уште 8,9 милиони до крајот на 2022 година, покажала најновата студија на Меѓународната организација на трудот и УНИЦЕФ.

dobivaj vesti na viber

Социјалната заштита ја намалува сиромаштијата и ранливоста на семејството, клучни причини за детскиот труд, наведуваат во документот МОТ и УНИЦЕФ, додавајќи дека е постигнат премал напредок во обезбедувањето услови за сите деца да уживаат социјална заштита, објави порталот „Независност“.

Во светот, 73,6 отсто, или приближно 1,5 милијарди деца на возраст под 14 години, не добиваат семеен или детски паричен надоместок, а овој голем јаз во социјалната заштита мора брзо да се елиминира, заклучуваат МОТ и УНИЦЕФ.

Владите можат да спроведуваат политики за подобрување на социјалната заштита, но доколку креаторите на политиките не постапат решително, пандемијата со Ковид-19, актуелните воени конфликти, растечката сиромаштија и климатските промени само ќе ја зголемат распространетоста на детскиот труд, се вели во студијата.

Со цел да се зајакне системот за социјална заштита за спречување и елиминирање на детскиот труд, МОТ и УНИЦЕФ дефинираа голем број препораки, вклучително и затворање на јазот во покриеноста со социјална заштита на децата, градење интегрирани системи за социјална заштита и обезбедување на програма која ќе гарантира дека социјалната заштита е инклузивна.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ48 минути

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет1 час

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 час

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија3 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет3 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа8 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа8 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа9 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа9 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион10 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија21 час

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија22 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија23 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа23 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...