Контакт

Свет

(Од час во час) 5,2 милиони луѓе ја напуштиле Украина, гранатирано село во Русија

Објавено пред

Ја следиме војната во Украина, која денеска влезе во третиот месец.

dobivaj vesti na viber

Клучни моменти:

Шефот на ОН пред да ги посети Москва и Киев ќе оди во Турција
Русија насилно регрутира цивили од окупираните територии во армијата, тврди Украина
Зеленски денеска во Киев ќе се сретне со шефот на американската дипломатија и министер за одбрана
Путин се појави на православната велигденска миса
Зеленски рече дека мора да се сретне со Путин и дека не се плаши од тоа и дека Украина ќе ги прекине преговорите доколку Русија „го убие народот во Одеса и почне со квази-референдуми“.
Проектилот погодил станбен комплекс во Одеса, при што загинале 8 лица
Украина објави дека Русија извршила нови напади врз Азовстал

Од час во час:

18.40 Граната падна на руска територија

Русија денеска соопшти дека селото Отрадноје во Белгородската област, која граничи со Украина, било гранатирано од другата страна на границата, изјави локалниот претставник Владимир Перцен.

18.30 Русија има моќно оружје – Пентагон е во паника

И покрај обидите да ја прикрие својата реакција со видна смиреност, Пентагон е крајно вознемирен од успешното тестирање на најновата руска ракета „Сармат“.

17.40 Путин повеќе не е заинтересиран за решавање на конфликтот

Путин размислувал за мировен договор со Украина, но повеќе не е заинтересиран за решавање на конфликтот.

17.30 УНХЦР: Од почетокот на руската воена агресија, речиси 5,2 милиони луѓе ја напуштија Украина

Од почетокот на конфликтот во Украина, бројот на украинските бегалци се приближува до 5,2 милиони, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР).

15.45 Стејт департмент: Украина ќе победи

Ова ќе биде победа за Украина, ќе биде стратешки пораз за Русија

15.00 Ердоган: Турција може да биде гарант за безбедноста на Украина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска за време на телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски дека има позитивен став кон тоа Турција да биде гарант за безбедноста на Украина, соопшти кабинетот на турскиот претседател.

14:39 (Видео) Разоткриена бизарната пропаганда на Кремљ: Путин не присуствувал на литургијата

На социјалните мрежи кружат видеа на кои се тврди дека го разоткриваат најновиот бизарен пропаганден трик на Кремљ. Според тие снимки, Путин или воопшто не бил на литургијата или стоел настрана за време на богослужбата, целосно изолиран од сите, на место оддалечено десетици метри од другите верници и што е најважно, далеку од местото каде што е прикажан во официјалното видео.

13:10 Зеленски со порака за Велигден: Злото нема да ја уништи земјата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати до нацијата на православниот празник Велигден и рече дека „злото нема да ја уништи земјата“.

Тој истакна и дека се моли на Господ да им ја врати среќата на децата, а да им понуди утеха на мајките кои ги загубиле синовите во војната.

11:46 Бугарија нема да испорача оружје во Украина: Премногу сме близу до конфликт

Бугарија одбива да испорача оружје на Украина, пишува „Блумберг“.

Премиерот Кирил Петков верува дека Бугарија е „премногу блиску до конфликт“ за да испрати оружје таму.

09:42 Русија: Киев планира провокации за Велигден

Шефот на рускиот центар за контрола на националната одбрана, Михаил Мизинцев, изјави дека Киев намерно подготвува услови за провокации од страна на украинските безбедносни служби на Велигден, „кои ќе активираат нов бран на русофобија во Украина и во странство“.

„ Во моментот на кампањата на режимот во Киев се подготвуваат провокативни акции во украинските медиуми, кои ја обвинуваат Русија за наводно организирање гранатирање на верски објекти“, рече Мизинцев.

09:00 Војната во Украина влезе во третиот месец – илјадници загинати, милиони протерани, градовите се урнатини

Руската инвазија на Украина утрово влезе во третиот месец. Крајот на борбите не е на повидок, илјадници се убиени, милиони протерани, а градовите претворени во урнатини.

08:48 Русија насилно регрутира цивили од окупираните територии во армијата, тврди Украина

Украина ја обвини руската армија за насилно регрутирање цивили во окупираните делови на источна Украина, пишува германската агенција ДПА.

„ Руската армија, освен што регрутира млади луѓе, насилно ги принудува украинските лекари да служат во провинциите Херсон, Запорожје и Харков“, напишаа на Фејсбук украинските воени претставници.

08:44 Шефот на ОН пред да ги посети Москва и Киев ќе оди во Турција

Генералниот секретар на ОН ќе ја посети Турција пред да замине за Москва и Киев.

Според соопштението на ОН, Антонио Гутереш утре ќе ја посети Анкара, каде ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

08:40 Зеленски во Киев ќе се сретне со Блинкен и Лојд, од кои ќе бара повеќе оружје

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин денеска ќе го посетат главниот град Киев.

Белата куќа, сепак, се уште не го коментираше ова.

08:20 (Видео) Патријархот Кирил служеше велигденска литургија на која присуствуваше и Путин

Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил служеше велигденска литургија во црквата Христос Спасителoт во Москва, на која присуствуваше и рускиот претседател Владимир Путин.

Свет

(Видео) Земјотрес од 7,2 степени во Перу

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер го погоди Перу, соопшти Геофизичкиот институт на САД (USGS).

dobivaj vesti na viber

Потресот е со епицентар во близина на градот Азангарo, во близина на езерото Титикака, на длабочина од околу 200 километри, прецизира Институтот.

Американскиот систем за предупредување од цунами објави дека нема опасност од огромен бран.

Засега нема извештаи за жртви или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Свет

Крај на „бензискиот туризам“ во Унгарија, само Унгарците ќе купуваат бензин по намалена цена

Објавено пред

Од петок само Унгарците ќе можат да купуваат гориво по намалена цена, а автомобилите со странски регистарски таблички по пазарна цена, изјави шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

dobivaj vesti na viber

Со оглед на тоа што цената на горивото во Унгарија е најниска во Европа, „бензинскиот туризам“ процвета по должина на границата, па ни се заканува недостиг, изјави Гергели Гуљас.

„Странските купувачи го користат фактот што Унгарија може да ја одржи цената на горивото на 480 форинти (околу 1,23 евра), а во Европа е 700-900 форинти (од 1,79 до 2.30 евра)“, рече тој на прес-конференција.

За да се спречат овие злоупотреби, само автомобилите со унгарски регистрации ќе можат да купуваат гориво по 480 форинти за литар.

Другите ќе ја платат пазарната цена, додаде Гуљас.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватскиот суд донесе историска пресуда – геј-паровите од сега ќе може да посвојуваат деца

Објавено пред

Вишиот управен суд на Хрватска ја отфрли жалбата на надлежното Министерство и им овозможи на истополовите парови да може да пристапат до процената за посвојување деца, а како што се наведува, тие не може да бидат дискриминирани врз основа на нивната сексуална ориентација.

dobivaj vesti na viber

Според организацијата Rainbow Color, судот го отфрлил аргументот на Министерството дека истополовите двојки не треба да пристапуваат кон процената за посвојување деца поради целта „заштита на интересите на детето“.

Оваа одлука судот ја донел во случајот со партнерите Младен Кожиќ и Иво Шегота, на кои сега им е дозволено да присуствуваат на постапката за посвојување дете, е соопштено на прес-конференцијата во Загреб, пренесоа хрватските медиуми.

Кожиќ и Шегота пред шест години се пријавиле во центарот за социјална заштита во желба да станат посвоители, но во два наврата биле одбиени бидејќи се во животно партнерство. По долга правна битка во 2020 година, тие успешно станаа згрижувачки родители на две деца.

Минатата година првостепениот управен суд донесе одлука дека тие може да станат и посвоители, а по жалбата на Министерството, одлуката на Вишиот управен суд, конечно, ги отстрани сите дилеми.

Шегота и Кожиќ на новинарите, меѓу другото, им рекоа дека се изгубени шест години и дека, како што велат, тоа е во духот на политиката.

„Шестте изгубени години на тие деца одат во духот на политиката, која е во име на одбрана на т.н. традиционални вредности, таа беше подготвена да го погази правото на семејство на деца што општеството го заборави“, изјавија Шегота и Кожиќ.

Организацијата Rainbow Colors објави дека оваа пресуда има далекосежни последици за правата на ЛГБТИК-лицата и истополовите парови во Хрватска.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт2 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија4 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија5 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија6 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ7 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа12 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа12 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа12 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија22 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија23 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет1 ден

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија1 ден

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...