Контакт

Свет

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Објавено пред

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари, објави денес британски „Телеграф“. Тестирањето покажало дека вакцината ќе биде ефикасна до 90 проценти, во спречувањето на вирусот.

„ Оксфордската вакцина е вакцина за целиот свет. Додека „Фајзер“ и „Модерна“ објавија дека успешно го завршија тестирањето на вакцината во трите фази, британскиот тим првично истакна дека нивната цел е да го направат нивниот производ достапен за целата планета. Не се работи само за вакцина што ќе може да се транспортира и чува на нормални температури, туку и да биде достапна за секого “, се наведува во текстот на „Телеграф“.

Целта поставена од научници од Оксфорд и „АстраЗенека“ е вакцината да им биде достапна на посиромашните земји во светот, се додава во текстот.

„ Со цена од само три до четири долари по доза, вакцината на Оксфорд е само мал дел од цената на вакцината на „Фајзер“ и „Модерна“, што ќе се продава по цена од 20 до 32 долари, што е скапо за многу земји во развој“, наведува „Телеграф“.

Директорот на тимот што ја направи вакцината во Оксфорд, Ендру Полард, вели дека тие направиле „вакцина за светот“.

„ Нашата цел беше да ја направиме вакцината достапна насекаде. Мислам дека успеавме да го сториме тоа. Ова се многу возбудливи периоди за здравјето на луѓето”, рече Полард.

Свет

Израелските власти загрижени за ставот на Бајден кон Иран и Палестина

Објавено пред

Израелските власти изразија загриженост за намерата на американскиот претседател Џо Бајден повторно да се приклучи на нуклеарниот договор со Иран во 2015 година, како и за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

Според Израелското армиско радио, изјавите дадени од новиот државен секретар на САД, Ентони Блинкен, во Сенатот во средата не ги намалија стравовите на Израел.

Сепак, израелскиот министер за енергија, Јувал Штајниц, ја минимизираше загриженоста на официјалните лица, велејќи дека немаат разбирање за реалноста во САД.

„Како некој што лично ги познава Бајден и американската демократска и републиканска арена, можам да кажам дека Нетанјаху се смета за еден од најважните лидери таму“, објасни Штајниц.

„И израелско-американските контакти за нуклеарниот договор ќе започнат наскоро. Комуникацијата секогаш се одвива преку неколку канали. „Најважниот канал е директниот,“ додаде тој.

Израелскиот амбасадор во Вашингтон, Гилад Ердан, во четвртокот изјави дека е уверен оти Бајден е пријател на Израел.

„Мислам дека можеме да очекуваме години на проширување на соработката во уште повеќе области надвор од постојните. Мислам дека постои силна основа за оптимизам “, рече тој за Армиското радио.

„Једиот Ахронот“ во својот напис посочи дека се очекува Бајден да ги поддржи договорите за нормализација меѓу Израел и ОАЕ и Бахреин, но тој нема да се согласи за снабдување со оружје на земјите од Заливот, како што тоа го стори Доналд Трамп. Весникот додаде дека Израел планира да побара од администрацијата на Бајден да не прави изненадувања во однос на иранското и на палестинското прашање.

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт, во меѓувреме, ја поздрави најавата на Блинкен за посветеноста на администрацијата на Бајден за решение на две држави додека не ја поништи одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

„Ова укажува на тоа дека тој е пријател на Израел. Само оние кои не се пријатели на Израел можат да поддржат напуштање на политичката ситуација каква што е, што е спротивно на израелските интереси“, рече тој за „Маарив“.

Прикажи повеќе...

Свет

ФСБ осуети терористички напад во рускиот регион Башкортостан

Објавено пред

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) спречи терористички напад врз полицајци во регионот Башкортостан и приведе руски државјанин кој го подготвувал нападот, се вели во извештајот на ФСБ, пренесува ТАСС.

„Федералната служба за безбедност спречи терористички напад во Република Башкортостан. Акцијата на ФСБ резултираше со притвор на руски државјанин, роден 1995 година, кој подготвувал напади врз полициските службеници”, се вели во соопштението.

ФСБ не го објавуви идентитетот на уапсениот, повикувајќи се на нејзината тековна истрага. Според ФСБ, во неговото тајно складиште биле запленети огнено оружје, муниција и делови од импровизирана експлозивна направа.

На неговите уреди за комуникација се пронајдени прирачници за правење бомби и преписка со припадници на меѓународната терористичка организација Хајат Тахрир ал-Шам, забранета во Русија, што ги докажува неговите криминални намери.

ФСБ објави и видео снимка на која се гледа осомничениот терорист.

„Тука имав намера да набавам оружје и рачно изработена експлозивна направа за да разнесем луѓе“, вели тој во одговор на прашањето на истражителот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Орбан најави фабрика за производство на вакцини

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека на земјата ѝ треба нов објект за да обезбеди стабилно домашно производство на вакцини и да произведе сопственa вакцина против  Ковид-19, пренесува РТ.

Орбан тврди дека една сериозна земја не може да се потпре на добивање вакцини и други витални медицински материјали само од странство.

Унгарската влада нареди изградба на фабрика за вакцини во Дебрецин, која ќе биде доволно голема што, ако унгарските научници развијат вакцина, ќе можат да ја произведат во големи количества.

Универзитетот во Дебрецин (УД) потпиша договор со главната медицинска агенција на земјата да работи на создавање Национална фабрика за вакцини, која ќе обезбеди стабилно снабдување со вакцини.

Министерот за човечки ресурси, Миклош Каслер, рече дека иницијативата ќе го рестартира производството на вакцини во Унгарија и ќе служи како центар за истражување на вакцините.

Шефицата на Нациоалниот центар за јавно здравје, Сесилија Мулер, објави претходно овој месец дека развиваат вакцина против Ковид-19, чиј механизам е сличен на вакцината против грип.

„Очигледно не можам да го кажам точниот датум однапред, но се надевам дека наскоро ќе можеме да ја произведеме оваа вакцина“, рече таа.

Унгарските власти во повеќе наврати изразија незадоволство од темпото на распределба на вакцината на Фајзер/Бионтек од страна на Брисел, посочувајќи дека стапката на вакцинација во ЕУ е помала во споредба со Велика Британија, САД и Израел.

Будимпешта вчера ги одобри за итна употреба руската вакцина „спутник В“ и вакцината развиена од Оксфорд и АстраЗенека.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ2 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија2 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија2 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија2 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион2 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа3 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет3 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа4 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет4 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет15 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа16 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија18 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија20 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија21 час

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија24 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија1 ден

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија1 ден

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија1 ден

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Досие