Контакт

Свет

Олена Зеленска: Војната во Украина не е војна „некаде“, ова е војна во Европа и на границите на ЕУ

Објавено пред

Првата дама на Украина Олена Зеленска се огласи на Фејсбук. Како што изјави таа пред повеќе од седум дена, тоа што се случува во моментот е незамисливо.

dobivaj vesti na viber

„Мојата земја беше мирна, а метрополите, градовите и селата беа исполнети со радости на секојдневието. На 24 февруари се будиме со најава за почетокот на војната. Тенкови ја минаа украинската граница, авиони го напаѓаат нашиот воздушен простор. Градовите беа опкружени со ракетни фрлачи.

Сведочам: и покрај сведочењето на пропагандистите на Кремљ, инвазијата е ‘специјална операција’, всушност тоа е убиство на мирни цивили.

Најлошо е да читате за децата жртви. Осумгодишната Алис, чиј дедо се обиде да ја заштити со своето тело,  загина на улицата Охтирка. Или Полина од Киџива, која загина заедно со нејзините родители во престрелката. Или за 14-годишниот Арсениј – во некогаш мирното предградие на главниот град, момчето го удрило руина во главата и  брзата помош едноставно не можела да  стигне до него поради силен пожар“ – меѓу другото изјавила таа.

Таа нагласи дека Украинците нема да се откажат и покрај сите овие ужаси. Окупаторот веруваше дека украинските градови ќе бидат освоени со брилијантна војна.

„Но, тој неочекувано го турна отпорот, не само преку украинската армија, туку и преку целото население. Украинците или Украинците кои зборуваат руски, од различни политички убедувања, религии и националности се обединуваат пред инвазијата како никогаш досега.

Пропагаторите на Кремљ тврдеа дека Украинците ќе ги поздрават со цвеќе како ослободители. Но, Украинците ги пречекаа со молотови коктели“ – рече таа.

Таа побара хуманитарна помош и им се заблагодари на сите луѓе кои се собираат на места да ја поддржат Украина.

„Војната во Украина не е војна ‘некаде’, ова е војна во Европа и на границите на ЕУ. Украина ги запира силите кои можат најагресивно да ги нападнат вашите градови утре под изговор дека ќе спасуваат цивили. Ако не го спречиме Путин, кој се заканува со нуклеарна војна, нема да има безбедно место во светот.

Знам – тоа е како кошмар и пред една недела изгледаше како претерување, но тоа е реалноста во која живееме во моментов. И не знаеме колку време ќе потрае.

Но, ние дефинитивно ќе победиме. Ние сме еден за друг и имаме оружје наречено единство. Единство во љубов со Украина“.

Европа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Објавено пред

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи Лиз Трaс изјави дека обидите да му се додворат на Владимир Путин се „опасни“.

dobivaj vesti na viber

„Руската агресија не треба да се толерира, на неа треба да се одговори со сила“, се вели во соопштението на Лиз Трaс.

„Мораме да бидеме решени да ја обезбедиме победата на Украина со испраќање воена помош и санкции за Русија. Сега веќе не можеме да се тргнеме“, рече Трас, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечкиот парламент го потврди Роберт Голоб за премиер

Објавено пред

Словенечкиот парламент го потврди назначувањето на лидерот на Движењето за слобода, менаџерот Роберт Голоб за премиер, кој парламентарците треба да го изберат следната недела.

dobivaj vesti na viber

Во средата за Голоб гласаа 54 пратеници, 30 беа против, а еден глас беше неважечки.

Пред гласањето, Голоб изјави дека врз основа на големата доверба што му ја дале на изборите на 24 април, сака да им даде на Словенците „надеж за подобра иднина“ и да им ја врати „животната радост“, пренесе Хина.

Прикажи повеќе...

Свет

Оклахома воведе строг закон за абортус

Објавено пред

Гувернерот на Оклахома, Кевин Стејт, потпиша еден од најстрогите закони за забрана на абортусот во САД, кој, меѓу другото, им овозможува на приватни лица да ги тужат оние кои им помагаат на жените да ја прекинат својата бременост.

dobivaj vesti na viber

Републиканскиот закон стапува на сила веднаш, со исклучоци само во случај на вонредна состојба, силување или инцест.

„Им ветив на граѓаните на Оклахома дека како гувернер ќе го потпишам секој закон што функционира во корист на животот и горд сум што го одржав тоа ветување“, изјави гувернерот Стит за Ројтерс.

Центарот за право на репродукција од Њујорк посочува дека „веднаш ќе поднесе приговор за забраната и ќе побара од него да ја блокира на суд“.

„Оклахома сега е единствената сојузна држава во САД што го забрани абортусот, додека случајот Роу против Вејд се уште е на сила“, соопшти центарот.

Врховниот суд на САД би можел да го поништи правото на абортус дадено со пресудата Роу против Вејд од 1973 година.

Ако Врховниот суд ја поништи пресудата од 1973 година, тоа ќе значи дека абортусот нема да биде дозволен во половина од сојузните држави.

Четири клиники за абортус во Оклахома веќе престанаа да ги даваат своите услуги.

Оклахома до неодамна беше дестинација за жените од Тексас кои сакаат да абортираат по шест недели.

По забраната во Оклахома, жените сега мора да патуваат во Канзас, Њу и Мексико или Колорадо доколку сакаат да ја прекинат бременоста, пренесе Телеграф.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Свет2 часа

11 бебиња загинаа во пожар во болница во Сенегал

Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан. Сал изјавил дека се...

Европа2 часа

Кадиров и се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и се закани на Полска. Тој на својот канал на Телеграм објави видео во кое вели...

Европа2 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа2 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија12 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија13 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет15 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија16 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет19 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија19 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија20 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија21 час

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија22 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија23 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет24 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 ден

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет1 ден

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...