Контакт

Свет

Омбудсманот на Викторија: Карантинот во земјата беше незаконски и ги прекрши човековите права

Објавено пред

Строгиот режим на ограничено движење наметнат во австралиската држава Викторија во текот на летото, во услови на епидемија на коронавирус, беше избрзан и ги лиши граѓаните од нивните права, заклучи Омбудсманот на државата во новиот извештај, пренењува РТ.

Соопштението издадено од Народниот правобранител на Викторија, Дебора Глас, покажа дека строгиот карантин спроведен во девет станбени блокови во јули ги прекршил граѓанските слободи и можеби бил незаконски. Со него жителите беа затворени во своите домови речиси една недела, оставајќи ги некои без храна и лекови.

„Брзата блокада не беше компатибилна со човековите права на жителите, вклучително и со нивното право на хуман третман кога се лишени од слобода“, напиша Глас, додавајќи дека дејството се чини спротивно на законот.

Истрагата идентификуваше неколку случаи кога исполнувањето на итните барања за лекови било одложено или занемарено од страна на властите кои ја спроведуваат блокадата. Жителите во некои случаи биле принудени да се потпрат на волонтери од семејството или заедницата за да соберат и достават неопходни намирници.

Глас, исто така, ги критикуваше мерките како резултат на лоши совети, имајќи предвид дека на вршителот на должноста здравствен шеф на државата му било дозволено само 15 минути да ги разгледа ограничувањата и нивните импликации врз човековите права. Таа истакна дека многу проблеми поврзани со режимот се припишуваа на избрзаноста на интервенцијата.

Понатаму, Глас рече дека државата ја спроведувала политиката користејќи голем број униформирани полицајци во Викторија, што е опишано како непотребно и нечувствително од страна на оние што живеат во станбените блокови.

„Овој аспект на карантинот не се покажа како предмет на забележителна меѓуагенциска дискусија или дебата“, продолжи таа, велејќи дека властите не размислиле за тоа како значителното распоредување на полицијата ќе биде перцепирано од жителите.

Одговарајќи на извештајот на Глас, владата на Викторија призна дека направила грешки, но и покрај тоа жестоко го бранеше карантинот, при што министерот за домување на Викторија, Ричард Вин, им рече на новинарите: „Не се извинуваме за спасување на животи на луѓе, нема извинување за спасување на животи“.

Во извештајот на народниот правобранител беа наведени голем број препораки до владата, повикувајќи ги официјалните лица да се извинат за штетата или вознемиреноста предизвикана од карантинот и да воведат поголеми заштитни мерки околу употребата на овластувањата за итен притвор. Сепак, не е јасно какви правни лекови може да имаат жителите во станбените кули. Иако Викторија имаше повеќе од 28.000 заразени со коронавирус, заклучно со четвртокот државата помина 48 дена без да има ниту еден нов случај.

Свет

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Објавено пред

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата во рудник за злато во северна Кина, пренесуваат кинеските медиуми.

Кинеската телевизија прикажа снимка од извлекувањето на првиот рудар, кому му беа врзани очите за да се заштити од светлината. Тој веднаш беше пренесен во болница на лекување, а неговата состојба е опишана како „екстремно слаба“, објави Би-Би-Си.

Продолжуваат напорите за извлекување на останатите десет рудари, кои се се уште под земја.

Експлозијата што се случи на 10 јануари во рудник за злато во провинцијата Шангдонг зароби 22 рудари. Еден од нив почина. Спасувачките екипи претходно успеаја да воспостават контакт со рударите и да им доставуваат храна.

Управата на рудникот е во притвор бидејќи чекале повеќе од 24 часа да ја пријават несреќата, чија причина сè уште не е објавена.

Зголемениот надзор ја подобри безбедноста во рударската индустрија во Кина, која годижно одземаше по 5.000 животи. Сепак, несреќите продолжуваат да се случуваат, а 39 рудари загинаа во две несреќи само минатата година.

Прикажи повеќе...

Регион

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Објавено пред

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по име Бончук, што на турски јазик значи бисер, била наградена за својата верност со емотивна средба со сопственикот Кемал Сентурк (68), кога конечно излегол од болницата во градот Трабзон, во североисотчна Турција.

Сентурк бил пренесен во болница на 14 јануари, поради мозочна емболија, а Бончук, која го добила името по нејзините кафеави очи, го следела возилото на брзата помош. Оттогаш, таа се враќала секој ден и чекала пред болницата, а вработените понекогаш ја хранеле.

Ќерката на Сентурк неколку пати се обидела да ја врати дома, но секој пат бегала за да се врати пред болницата.

Кога Сентурк конечно излегол од болницата оваа недела, Бончук истрчала околу неговата инвалидска количка, скокнала да ја погали и замавнувала со опашката, раскажуваат од болницата.

„ Човек се чувствува многу среќен поради тоа. Тоа куче ни е премногу блиско, како човечко суштество, и јас сум многу среќен поради тоа”, рекол Сентурк.

Прикажи повеќе...

Свет

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Објавено пред

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги следат мерките за „локдаун“, предупреди главниот британски специјалист за грип.

Пишувајќи во „Сандеј телеграф“, професорот Џонатан Ван-Там појаснува дека научниците „сè уште не го знаат влијанието на вакцината врз трансмисијата“. Тој вели дека вакцините нудат „надеж“, но стапките на инфекции мора брзо да се намалат.

Оваа недела ќе се отворат уште 32 места за вакцини низ Англија. Ван-Там додава дека „ниту една вакцина никогаш не била ефикасна“ 100%, така што нема гарантирана заштита.

Тој предупредува дека е можно човек повторно да се зарази со вирусот во период од две до три недели по добивањето на вакцината. Па според него, „подобро е“ да се дозволи „најмалку три недели“ за имунолошкиот одговор во целост да се развие кај постарите луѓе.

„ Дури и откако ќе ги примите и двете дози на вакцината, сепак може да му пренесете Ковид-19 на некој друг и синџирите на пренесување ќе продолжат. Ако го промените однесувањето, се уште би можеле да го ширите вирусот, да го одржувате високиот број на случаи и да ги изложувате на ризик другите, на кои исто така им е потребна вакцината, но се подолу во редот за вакцинација“ нагласува професорот Ван-Там.

Докторите ги повикаа здравствените власти во Англија да го намалат јазот помеѓу првата и втората доза на вакцината Фајзер-БионТех. Максималното чекање беше продолжено од три на 12 недели со цел да се добие првата доза на повеќе луѓе низ Велика Британија.

Но, Британското лекарско здружение соопшти дека политиката е „тешко да се оправда“ и дека јазот треба да се намали на шест недели, бидејќи постои загриженост дека вакцината може да стане помалку ефикасна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион51 минута

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 час

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион2 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет2 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион16 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ17 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет18 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ19 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет19 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија22 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет23 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ24 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет1 ден

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија1 ден

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион1 ден

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет2 дена

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Досие