Контакт

Свет

Омикрон е името на новиот сој, СЗО го означи како загрижувачки

Објавено пред

Последната откриена варијанта е најмутираната досега – има толку долг список на мутации што еден научник ја опиша како „страшна“, додека друг рече дека тоа е најлошиот вид што го виделе.

Неодамна е пријавена варијанта и потврдените случаи сè уште се главно концентрирани во една провинција во Јужна Африка, но случаи се пријавени и во Боцвана, Хонг Конг и Израел.

Денеска беше потврдено дека новиот сој пристигнал во Европа. Во Белгија е потврден првиот случај на нов сој на корона кај млада жена, која не била вакцинирана, а се вратила од Египет.

Јавноста веднаш се прашува колку брзо се шири новата варијанта, дали е способна да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините и што треба да се преземе во врска со тоа. Има многу шпекулации, но засега има многу малку јасни одговори.

Варијантата се вика B.1.1.529, но СЗО ја нарече „омикрон“. Исто така е неверојатно еволуциски напреднa. Професорот Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, рече дека има невообичаенa констелација на мутации и дека е многу различно од другите варијанти што циркулираат.

„ Оваа варијанта не изненади, има голем еволутивен скок во еволуцијата и многу повеќе мутации од очекуваното“, рече тој.

Видот има вкупно 50 мутации, од кои дури 32 на спајк протеинот, кој е цел на повеќето вакцини и клучот што вирусот го користи за да ги отклучи вратите на нашите клетки.

Ова ниво на мутација најверојатно се развило кај еден од имунокомпромитирани пациенти, а некои научници се сомневаат дека се работи за пациент со недијагностицирана ХИВ инфекција.

Многу мутации автоматски не значат дека се лоши. Важно е да се знае што всушност прават овие мутации. Но, научниците се најмногу загрижени што овој вирус сега е радикално различен од оригиналот што се појави во Вухан, Кина пред две години. Ова значи дека вакцините, кои се дизајнирани да се борат против оригиналниот вид, можеби нема да бидат толку ефикасни.

Некои од мутациите биле видени претходно во други варијанти, што дава увид во нивната веројатна улога во оваа варијанта. На пример, се чини дека мутацијата N501 го олеснува ширењето на нов вид. Постојат некои мутации кои им отежнуваат на антителата да го препознаат вирусот и може да ги направат вакцините помалку ефикасни, но има и други кои се сосема нови.

Сепак, клучната причина за загриженоста на научниците е фактот дека во Јужна Африка, уделот на B.1.1.529 меѓу дијагностицираните инфекции сега е близу 90 проценти. На новиот вид му беа потребни само 25 дена за да го стори тоа, бидејќи беше забележано дека надминува повеќе од еден процент од случаите. На високо заразната делта и требаа 100 дена за да достигне толку голем удел, а бета по првите 100 дена не достигна ни 50 проценти од уделот во сите случаи.

Со други зборови, најзагрижувачка работа во моментов е способноста на новата варијанта брзо да ги истисне другите соеви, што изгледа навистина страшно.

Свет

Со 19 години го прелета светот и постави нов Гинисов рекорд

Објавено пред

Деветнаесетгодишната aвијатичарка со белгиско-британско потекло, Зара Радерфорд, постави светски рекорд како најмлада жена што сама го обиколила светот откога денеска со својот мал авион слета во западна Белгија, 155 дена по тргнувањето.

Радерфорд ќе влезе во Гинисовата книга на рекордите по поставувањето нов рекорд во категоријата што од 2017 година ѝ припаѓаше на 30-годишната американска авијатичарка Шаеста Вајз, објави агенцијата АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Бил Гејтс: Можеби нè чека уште посмртоносен вирус, мора да се подготвиме

Објавено пред

Основачот на „Мајкрософт“ и филантроп, Бил Гејтс, ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развојот на вакцини за да може човештвото да се подготви за следната глобална епидемија.

Гејтс смета дека иако делта и омикрон-сојот на коронавирусот се едни од најзаразните досега, сепак во иднина би можеле да бидеме погодени од еднакво заразен патоген, но со многу повисока стапка на смртност, пишува „Фајненшл тајмс“.

Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ и британскиот Wellcome Trust донираа 300 милиони долари на Коалицијата за иновации во подготовката за епидемии (CEPI), која помогна да се формира програмата „Ковакс“, што обезбедува вакцини за земјите со низок и среден приход.

Организацијата работи на собирање 3,5 милијарди долари за да може периодот за добивање нова вакцина да се намали на 100 дена. Гејтс рече дека светските приоритети се чудни и дека денес филантропите и богатите влади мора да се вклучат во решавањето на проблемот со нееднаквата распределба на вакцините.

Тој порача и дека двата главни донатора за развојот на вакцините за време на пандемијата на Ковид-19, CEPI и американската влада, покажале храброст затоа што инвестирале во развојот на антитела.

Прикажи повеќе...

Свет

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Објавено пред

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година, се заклучува денеска во извештајот за таа надбискупија, во кој, според Си-ен-ен, се отфрла долгогодишното негирање на Бенедикт.

„Тој бил информиран за фактите. Сметаме дека тој може да биде обвинет за недолично однесување во четири случаи“, изјави адвокатот Мартин Пуш во Минхен, член на комисијата што ги објави резултатите од истрагата.

Тој додава дека два од наведените четири случаи се однесуваат на злоупотреби направени за време на неговиот мандат и биле санкционирани од државата.

Сепак, Бенедикт продолжува да ги негира наводите, изјавија адвокатите од фирмата „Вестфал Спилкер Вастл“ додека ги откриваа наодите од нивната истрага за сексуалната злоупотреба во надбискупијата во Минхен, која траела со децении.

Адвокатот Пуш рече дека за време на мандатот на папата Бенедикт XVI имало случаи на злоупотреба и дека сторителите на тие дела продолжиле да работат без никакви санкции во службата.

„Тој тврди дека не знаел за одредени факти иако, според она што ние го знаеме, сметаме дека тоа не е така“, рече Пуш.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија4 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија5 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија5 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет7 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет7 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт8 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа8 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Досие