Контакт

Свет

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Објавено пред

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН. Според хуманитарната организација СОС Детско село, во 2018 година биле убиени или ранети 12.000 деца

Луѓето бегаат од војни, прогон и последици од глобалното затоплување, објави во соопштение германскиот разгранок на УНХЦР, еден ден во пресрет на Светскиот хуманитарен ден.

Илјадници луѓе се киднапирани, а стотици се сериозно трауматизирани. Намногу убиени или ранети деца бележат Авганистан (3.062), Сирија (1.854) и Јемен (1.698).

„Црните бројки се најверојатно и многу поголеми“, изјавила Тереза Нгиги, главен психолог во СОС Детското село.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Олимпискиот пламен далеку од очите на јавноста, не се знае кога повторно ќе се појави

Објавено пред

Олимпискиот пламен за игрите во Токио денеска беше повлечен од јавноста во Јапонија, поради пандемијата со коронавирус.

Пламенот пристигна во Јапонија на 26 март од Грција, а откако Олимписките игри во Токио беа одложени за следната година поради пандемијата, организаторите го изложија во Фукушима, каде требаше да биде до крајот на месецов.

Но, по воведувањето на вонредна состојба во Јапонија, пламенот беше повлечен од јавноста и не е познато дали повторно ќе бидe изложен и во какви околности.

„Пламенот ќе се чува на непозната локација за да се спречи луѓето да се собираат“, се вели во изјавата на организаторот на Олимписките игри.

Пламенот накратко требаше да биде и во Токио, а потоа се очекува да биде преземен од Меѓународниот олимписки комитет (МОК), како симбол на борбата против пандемијата.

„Идејата е пламенот да се задржи да гори и да му го покажеме на светот. Тоа ќе биде голема инспирација и светлина во овие тешки моменти“, рече поранешниот директор за маркетинг на МОК, Мајкл Пејн.

Пламенот се очекува да се врати во Јапонија следната година со олимписка штафета.

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до 8 август 2021 година.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сириската армија откри големо количество муниција во бункер во Идлиб

Објавено пред

Сириската армија откри големо количество муниција на милитантите во областа на селото Кан ал-Сабил во провинцијата Идлиб, пренесува „Спутник“.

„Пред еден месец нашата армија ја ослободи оваа област. Работата почна веднаш, војниците почнаа да бараат остатоци од милитантите за да можат жителите од оваа област да се вратат”, вели Хаду Јасер, полковник во инженерскиот одред на сириската армија.

Селото се наоѓа веднаш до автопатот М5 што ги поврзува Дамаск и Алепо. Во еден од бункерите е откриено складиште за муниција со десетици рачни гранати, американски антиперсонални мини, детонатори, импровизирани експлозивни направи и самоубиствен појас.

Прикажи повеќе...

Свет

Терористите од ИД се закануваат дека ќе ги нападнат Чикаго и Лондон

Објавено пред

„Дејли мирор“ цитираше неименуван поранешен британски разузнавач во изјавата дека Исламска држава може да ја искористи пандемијата на Ковид-19 со цел да изврши напад врз западните земји. Разузнавачот му посочил на весникот многу начини на кои вирусот создава повеќекратни закани што биле чувани настрана подолго време.

„Практично, условите на Блискиот Исток би можеле да се влошат во однос на тековната битка за уништување на Исламската држава. Голем дел од постигнатото може да биде поништено од паниката и пропаѓањето на безбедноста во регионот, овозможувајќи ѝ на ИД да се реформира и повторно да се подготви за напади на Запад“, тврди изворот.

Изјавите доаѓаат откако „Сан“ објави пропагандни плакати на ИД, обезбедени од надзорното тело Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM), кои ги прикажуваат градот Чикаго и „Тауер бриџ“ во Лондон со текстот: „Удрете ги кога најмалку очекуваат“ и „Коронавирус – војник на Алах “.

По ова, ИД ја презеде одговорноста за ракетен напад врз церемониите за инаугурација на избраниот авганистански претседател и неговиот ривал во Кабул на почетокот на март.Кон крајот на минатата година, генералот сер Ник Картер, шеф на одбранбениот кабинет на Велика Британија, предупреди дека ИД сè уште не е целосно поразена.

„ИД и екстремистичките идеи што ги претставува апсолутно не се поразени – во суштина заканата од тероризам се прошири – како што, за жал, беше демонстрирано уште еднаш во нападот од минатиот петок на мостот во Лондон“, изјави Картер.

Тој зборуваше една недела откако најмалку две лица беа убиени и пет други повредени во терористичкиот напад на Лондон Бриџ извршен од 28-годишен маж со нож, Усман Кан, осуден во 2012 година за тероризам и ослободен во декември 2018 година. Даеш ја презеде одговорноста за нападот.Во октомври 2019 година, американскиот претседател Доналд Трамп ја објави смртта на лидерот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади, тврдејќи претходно истата година дека ИСИС е 100 отсто поразена.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 минути

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет4 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет4 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија5 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет5 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет5 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет5 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет6 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион6 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија17 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија18 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија18 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија20 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет20 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија20 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија21 час

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија22 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија22 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија23 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија23 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Досие