Контакт

Свет

ОН: Во Јемен гладот не престанува да се шири, условите се пеколни

Објавено пред

Извршниот директор на Светската програма за храна при Обединетите нации, Дејвид Бесли, по посетата на Јемен предупреди дека организацијата ќе биде принудена да бара стотици милиони долари приватни донации, во очајнички обид да го спречи распространетиот глад во наредните месеци, опишувајќи ги условите во земјата разорана од војна како пеколни.

На Светската програма за храна и требаат најмалку 815 милиони долари помош за Јемен во следните шест месеци, а има само 300 милиони долари, рече Бесли во интервју за агенцијата АП.

Тој додаде дека на агенцијата ќе и бидат потребни уште 1,9 милијарди долари за да ги исполни целите за оваа година.

Бесли го посети Јемен на почетокот на неделава, вклучително и главниот град Сана, кој е под контрола на бунтовниците Хути, поддржани од Иран. Тој рече дека во одделот за неисхранетост во болницата во Сана, видел како деца исчезнуваат поради недостаток на храна.

„Во одделите за деца во болниците, обично слушате плачење или смеа. Таму нема плачливост, нема смеа, има само мртва тишина“, објасни тој.

„Тоа е вистински пекол“, заклучи Бесли.

„Мислам дека е најлошото место во светот. Најстрашно е што целата таа катастрофа е предизвикана од луѓе“, нагласи тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Хрватска и 12 држави се согласија за ковид-пасоши, тоа е прашање за опстанок на туризмот

Објавено пред

Хрватска и дванаесет членки на Европската Унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. ковид-пасоши, што ќе го олесни протокот на туристи за време на пандемијата, беше објавено денес во Виена, пишуваат хрватските медиуми.

„Нашата цел е да го имплементираме зелениот пасош бргу и доколку е можно, во унифицирана форма на ниво на ЕУ“, изјави австриската министерка за туризам, Елизабет Костингер.

Таа рече дека тоа е прашање за опстанок за европскиот туризам.

Хрватска, Австрија, Кипар, Данска, Франција, Германија, Грција, Италија, Малта, Португалија, Словенија и Шпанија се договорија кон крајот на март за седум критериуми за издавање зелен пасош, кои треба да се спроведат најдоцна до почетокот на јуни.

Зелениот пасош преку „кју-ер-кодот“ веднаш дава информации за тоа дали превозникот е вакциниран или тестиран. Ова овозможува лесна и практична примена во ЕУ – од проверка на аеродромите до посета на гостилница“, рече таа.

Истакна дека во секој случај сака да избегне тој вид документ да се третира како присила за вакцинирање.

Чувствителните здравствени податоци на сопствениците на јавни патни исправи исто така ќе останат во земјата на потекло и нема да се чуваат централно на ниво на ЕУ.

Понатамошна цел е усогласување на примената на патниот пасош со трети земји, пишуваат медиумите.

Списокот критериуми беше, како што беше речено, доставен на контрола до Европската комисија, која треба да донесе одлука за спроведување во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Свет

„Известија“: Мировниот процес за Донбас може да биде пренесен од Белорусија во Полска

Објавено пред

Русија се противи на пренесување на преговорите на трилатералната контакт-група (ТЦГ) за решавањето на проблемот во Донбас од Белорусија во Полска, изјавија извори од руските дипломатски кругови за „Известија“.

Според еден од нив, изјавите на Киев за недемократската природа на Белорусија и нејзината неприфатливост како платформа за разговори не се ништо повеќе од трик за пренасочување на фокусот на вниманието од моментниот ќор-сокак во кој е заглавена групата.

Овој ќор-сокак доведе до разгорување на дејствата во југоисточна Украина. Советниците од нормандискиот формат ќе разговараат за овој проблем на нивниот следен состанок закажан за 19 април.

Нејасно е што чувствува Полска за овој концепт. Полското Министерство за надворешни работи не одговори на прашањето на „Известија“ дали Варшава е подготвена да биде домаќин на трилатералната контакт-група.

Ниту европските учесници во нормандискиoт формат – Германија и Франција – не понудија конкретен одговор. Француското Министерство за надворешни работи истакна дека членовите на трилатералната контакт-група сами го избираат местото за одржување на нивните состаноци.

Разговорите за одложување на преговорите се одвиваат во услови на влошена состојба во борбената зона од 26 март. Експертската заедница истакна дека ситуацијата на југоистокот на Украина е толку влошена, што дури и учесниците на состанокот нема да може да гарантираат поволен исход на преговорите.

„Во моментот ситуацијата се менува толку нагло што е апсолутно невозможно да се направат какви било предвидувања“, изјави шефот на Центарот за политички студии и конфликтологија во Киев, Михаил Погребински, за „Известија“.

Според коментаторот, она што навистина може да ја намали тензијата се преговорите меѓу Москва и Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Јемен јужните сепаратисти создаваат сопствена економија во Аден

Објавено пред

Сепаратистите на Јужниот преоден совет (СТЦ) во Јемен создадоа посебна економија на југот на земјата и ја попречуваат улогата на јеменската влада, тврди економскиот истражувач Фајсал Абдул-Гани, пренесува „ Ал-Араби Ал-Џадид“.

Абдул-Гани тврди дека по враќањето во привремената престолнина Аден, јеменската влада сфатила дека контролата на СТЦ, подржана од ОАЕ, врз тој и другите региони во јужен Јемен му овозможила да доминира во јавните приходи и да создаде своја економија.

Советот очигледно се инфилтрирал во многу економски, трговски и инвестициски сектори, како што се комуникациите, недвижостите и трговијата со гориво.

Абдул-Гани објасни дека јеменската влада ги ескалира борбите во регионот Мариб во обид да создаде нова рута за извоз на нафта и течен природен гас, особено од побезбедните полиња во Мариб, за да оствари приход. Сепак, борбите на периферијата на нафтената провинција влијаеја на сите планови за експлоатација на најважниот достапен природен ресурс.

Јемен се соочува со силна криза поради значително намалување на расположивите приходи. Ова ја спречува владата да управува со државните институции во привремениот главен град Аден и да ги обезбедува платите на вработените.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија2 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет3 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија5 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет7 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија7 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија7 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија8 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет8 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет8 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет9 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија11 час

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Досие