Контакт

Свет

ОН: Иранските резерви на ураниум се 12 пати поголеми од дозволените

Објавено пред

Иран има складирано дванаесет пати поголемо количество ниско збогатен ураниум од законската граница дозволена според нуклеарниот договор од 2015 година, соопшти во средата Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Агенцијата за нуклеарно набљудување на ОН ги презентира своите откритија во доверлив документ дистрибуиран до земјите членки, до кој дојдоа и новинските агенции.

„ИАЕА соопшти дека на 2 ноември Иран имал резерва од 2.442,9 кг ниско збогатен ураниум за разлика од 2.105,4 кг пријавени на 25 август. Нуклеарниот договор што Иран го потпиша во 2015 година со светските сили му дозволи да чува резрва само 202,8 кг“, објави „Ал џезира“.

Иран продолжи да збогатува ураниум до чистота до 4,5 отсто, според извештајот на ИАЕА, со што го крши прагот од 3,67 отсто дозволен според Заедничкиот сеопфатен план за акција (JЦПОА) или иранскиот нуклеарен договор, договорен со посредство на Барак Обама.

ИАЕА во својот извештај наведе дека објаснувањата на Техеран за присуството на нуклеарен материјал откриен на непријавена локација во Иран не се веродостојни. Иако иранските власти ѝ доставија на ИАЕА некои информации за непријавената нуклеарна локација, Агенцијата го извести Иран дека продолжува да смета оти одговорот на Иран не е технички веродостоен, се вели во извештајот.

„Потребно е целосно и навремено објаснување од Иран во врска со присуството на честички од ураниум од антропогено потекло на локација во Иран, што не е пријавена на Агенцијата“, додаде ИАЕА.

ИАЕА сè уште ги анализира примероците земени во септември од две осомничени поранешни нуклеарни локации во Иран, кои беа отворени за инспекторите оваа година“, објави Би-би-си во четвртокот.

Сателитските снимки објавени кон крајот на минатиот месец покажуваат дека Иран неодамна почнал градежен проект на својата нуклеарна локација Натанц. „Асошиетед прес“ на 28 октомври објави дека Техеран почнал да гради „нов или преработен пат кон југот на Натанц, кон поранешен полигон за безбедносните сили во објектот за збогатување. Новинската агенција цитира слики од „Планет лабс“, со седиште во Сан Франциско.

Веста за градежниот проект следуваше кусо откако шефот на Организацијата за атомска енергија на Иран (АЕОИ), Али Акбар Салехи, за иранските државни медиуми на 8 септември изјави дека властите ја заменуваат надземната сала за производство на нуклеарно оружје на Натанц – уништена во експлозијата на 2 јули – со подземна напредна постројка за склопување центрифуги во планините околу Натанц.

Свет

Малезија ги затвора погоните на најголемиот производител на заштитни ракавици, откриена е инфекција

Објавено пред

Малезија објави затворање на скоро 30 фабрики од корпорацијата „Топ Гловс“поради тестирање и карантин, откако било потврдено дека повеќе од 2.000 работници во најголемиот светски производител на гумени ракавици се заразени со Ковид-19.

Малезиското Министерство за здравство објави нагло зголемување на бројот на заразени лица во установите на „Топ Гловс“ и во неговите сместувачки капацитети за работниците. Од 5767 тестирани работници, 2453 од нив добиле позитивен резултат.

Владата најави дека ќе затвори етапно 28 фабрики, без да прецизира распоред за затворање. Минатата недела воведе 14-дневни ограничувања во дел од земјата околу 40 километри западно од главниот град Куала Лумпур, каде се наоѓаат фабриките и студентските домови на „Топ Гловс“.

Во најавата за акции во понеделникот, „Топ Гловс“ објави дека го прекинал производството во 16 од своите 28 фабрики минатата среда, а останатите 12 работеле со значително намален капацитет.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 2.323 новозаразени со коронавирус, 47 починати

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 2.323 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 47 лица починале. Вкупно 2.093 лица се наоѓаат во болници, а 244 се на апарати за дишење. Тестирани се 8.944 лица, пренесува „Индекс“.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 108.014 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 1.445 починале, вкупно 87.408 закрепнале, од кои 2.390 во последните 24 часа.

Во моментов има 40.762 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 692.048 луѓе, од кои 8.944 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија размислува да се повлече од Врховниот суд во Хонгконг

Објавено пред

Властите на Велика Британија размислуваат да ги повлечат своите судии од Врховниот суд во Хонгконг, бидејќи Кина продолжува да ги крши своите меѓународни обврски на таа територија, изјави шефот на британската дипломатија, Доминик Раб.

Велика Британија, која владееше со Хонгконг повеќе од 150 години, сè додека градот не се врати во надлежност на Кина во 1997 година, предупредува дека новиот закон за безбедност, што официјален Пекинг го наметна на Хонгконг на 30 јуни, ја крши заедничката кинеско-британска декларација која го трасираше патот за враќање на Хонгконг на Кина, објави „Ројтерс“.

Официјален Лондон се спротивстави и на воведувањето нови правила наметнати од Пекинг со кои се дисквалификуваат избраните законодавци на Хонгконг и се врши одмазда на извршната власт над политичката опозиција и неистомислениците.

„Овој период од историјата на Хонгконг, по враќањето на таа територија во Кина, е извор на најголемата загриженост“, напишал Раб во предговорот на најновиот, редовен шестмесечен извештај за Хонконг.

Раб најави дека ќе разговара со лордот Рид, претседателот на Врховниот суд на Велика Британија, дали е соодветно британските судии да останат на позициите привремени судии на Врховниот апелационен суд во Хонгконг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против корона се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за...

Македонија1 час

„Медиапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот сајт „Медиапул“ објави прашања до бугарската влада кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија2 часа

Веридба со 30 и свадба со 90 гости – парични казни за скопјани поради организирање на собири

Скопското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект, поради организирање на масовни собири...

Македонија3 часа

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет3 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија3 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет4 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет17 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет18 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија19 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион23 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа24 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие