Контакт

Свет

ОН: Постои сомнеж дека во Јемен 120 илјади луѓе заболеле од колера

Објавено пред

Речиси 120 илјади можни случаи на колера се пријавени во периодот од јануари до средината на август во Јемен и постојано се зголемува бројот на пријавени лица, соопштија Обединетите нации.

Портпаролот на ОН, Стефан Дижарик, вели дека иако бројката од 120 илјади лица е помала во споредба со истиот период во 2017 година, зголемената бројка на заразени последниве недели предизвикува загриженост за можноста од трет бран епидемија и додаде дека сегашните дождови го зголемуваат ризикот.

Дижарик рече дека од април 2017 година се пријавени 1,1 милион случаи за кои постои сомнеж дека се колера и дека 2.310 лица починале од оваа болест во Јемен.

Свет

Берни Сандерс повторно кандидат за претседател на САД

Објавено пред

Сенеторот од Вермонт, Берни Сандерс рече дека ќе се кандидира за претседател на САД на изборите закажани за 2020 година.

Седумдесет и седумгодишниот Сандерс кој себе се нарекува демократски социјалист, изјави за локално радио дека повторно ќе се бори за демократска номинација, бидејќи претходниот пат загубил од Хилари Клинтон.

Тој ја трансформираше политиката на Демократската партија и се здоби со лојални следбеници кај страстните залагачи на либералните предлози какви што се бесплатното високо образование и здравствената заштита.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Маж се разнесе со бомба на Копаоник

Објавено пред

Маж на возраст од 49 години изврши самоубиство во вилата „Рај“ на Копаоник, објавија белградските медиуми.

Како што се наведува, телото на Ј.Л. е пронајдено во магацин, а првичните резултати од истрагата покажуваат дека човекот рачно ја активирал бомбата.

Мотивот за самоубиството ќе го утврди истрагата.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателката на Тајван ќе се кандидира повторно

Објавено пред

Претседателката на Тајван, Цаи Ин-Вен, изјави дека дека повторно ќе се кандидира за лидер на островот во 2020 година, и покрај тоа што нејзината популарност продолжува да опаѓа.

Цаи ги објави своите планови во вторникот во ексклузивното интервју со Си-eн-eн, велејќи дека сака да ја оствари својата визија за Тајван.

„Нормално е секој актуелен претседател да сака да направи повеќе за својата земја и да сака да ги заврши работите на својата агенда“, рече Цаи.

Цаи е првата жена што била избрана за лидер на островот. Таа дојде на власт во 2016 година, ветувајќи дека ќе ја подобри економијата и ќе ја намали зависноста на Тајван од Кина. Но, во 2018 година нејзината Демократска прогресивна партија претрпе огромна загуба на локалните избори, по што таа даде оставка како лидер на партијата.

Како резултат на тоа, високи членови на нејзината партија ја повикаа да не се кандидира на следните претседателски избори, но, и покрај критиките, Цаи изјави дека е уверена во својата способност да победи.

„Ова е нешто за што сум подготвена“, рече Цаи. „Ова е уште еден предизвик: кога си претседател имаш многу предизвици“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека е сè законски,...

Македонија54 минути

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија1 час

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија2 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток2 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток3 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ3 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет4 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија4 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет5 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет5 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет6 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет7 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ17 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија18 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија19 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија21 час

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија21 час

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија21 час

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Досие