Контакт

Свет

Опожарени полициски возила во Минхен пред самитот на Г7

Објавено пред

Осум полициски возила изгореа во Минхен, неколку дена пред самитот на Г7 во Баварија.

dobivaj vesti na viber

Истрагата претпоставува дека пожарот е подметнат.

Интервентните полициски возила утрото биле паркирани пред хотелот во Минхен, каде што се сместени полицајците задолжени за обезбедување на врвот, изјавил за ДПА портпаролот на минхенската полиција.

Полицијата, набрзо откако се дознало за подметнувањето пожар, со хеликоптери тргнала во потрага по можните сторители, но засега безуспешно, изјави портпаролот. Се истражуваат и остатоците од целосно изгорените возила. Надлежните ја процениле штетата на шестцифрена бројка во евра. Во инцидентот нема повредени.

Ова не е прв инцидент поврзан со средбата во замокот Елмау, која започнува во недела и поради која веќе се воведени највисоките безбедносни мерки. Вчера се дозна дека некој се меша со кутиите за дистрибуција на електрична енергија во зоната на зголемена безбедност околу местото на самитот. Има и графити со натписи како „Одложете го Г7“ или „Не за Г7“. Полицијата се сомнева дека овие злосторства се политички мотивирани.

Самитот на Г7 е планиран од недела до вторник во веќе херметички затворениот замок Елмау во близина на Гармиш-Партенкирхен.

Таму ќе се сретнат шефовите на држави и влади на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија, Јапонија и Канада, предводени од германскиот канцелар Олаф Шолц.

Свет

Патнички авион летал 14 часа над океанот со огромна дупка на трупот

Објавено пред

Патнички авион на „Емирати“ летал од Дубаи речиси 14 часа со огромна дупка на трупот пред да слета во Бризбејн, Австралија.

dobivaj vesti na viber

Авионот полетал од аеродромот во Дубаи во петокот, а патниците пријавиле силен тресок кај се слушнал додека авионот летал над океанот на пат кон Австралија.

„Ербас А380 на Emirates слета во Бризбејн со дупка на трупот. Се верува дека е предизвикана од експлозија на гума при полетување од Дубаи. И покрај штетата, пилотите одлучија да го продолжат летот за Бризбејн“, напиша Твитер корисник.

Дејли Мејл пишува дека компанијата Емирати одлучила да го продолжи летот кој траел речиси 14 часа. Непосредно пред слетувањето, тие ја контактирале контролата на летање во пристаништето Бризбејн и пријавиле дека постои можност да им пукнала гума при полетувањето.

Летачкиот екипаж побарал да го пречекаат службите за итни случаи при слетувањето, пишува Aviation Herald. Очевидци велат дека работниците на итната помош биле шокирани од големината на дупката во трупот. На носот на авионот бил пронајден откачен штраф.

Засега не се знае дали завртката и дупката на авионот се поврзани.

Прикажи повеќе...

Свет

Ситуацијата во Австралија се влошува, илјадници бегаат од поплавите

Објавено пред

Поројните дождови продолжија да паѓаат на источниот брег на Австралија, интензивирајќи ја кризата со поплави во Сиднеј. На уште илјадници жители им беше наредено да се евакуираат откако реките брзо се искачија над опасното ниво.

dobivaj vesti na viber

На околу 50.000 жители на Нов Јужен Велс, повеќето во западните предградија на Сиднеј, им било кажано или да се евакуираат или биле предупредени дека би можеле да добијат наредба за евакуација, соопштија властите.

Во понеделникот 30.000 беа опфатени со такви упатства.

„Овој настан е далеку од завршен“, им рече на новинарите премиерот на Нов Јужен Велс, Доминик Перотет.

„Каде и да сте, внимавајте кога возите по нашите патишта. Сè уште постојат значителни ризици од поројни поплави“.

Премиерот Ентони Албанес, кој се врати во Австралија во вторникот по еднонеделното патување во Европа, рече дека ќе ги обиколи погодените области.

Федералната влада ги прогласи поплавите за природна катастрофа, помагајќи им на жителите погодени од поплавите да добијат итна финансиска помош.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Бајден за нападот на парадата: Џил и јас сме шокирани

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден реагираше на нападот во близина на Чикаго.

dobivaj vesti na viber

„Џил (сопругата на Бајден) и јас сме шокирани од бесмисленото вооружено насилство што уште еднаш донесе тага во американската заедница на овој Ден на независноста“, рече Бајден во изјавата откако најмалку шест лица беа убиени во пукотниците во Хајленд Парк во Илиноис, за време на парадата на 4 јули.

Бајден истакна дека веднаш ја упатил полицијата итно да помогне во потрагата по убиецот.

Тој потсети дека неодамна го потпишал законот за безбедност на оружјето. „Но, има уште многу работа да се направи и нема да се откажам од борбата против епидемијата на оружено насилство“, додаде Бајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија2 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет3 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија3 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија4 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија14 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија17 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија17 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија19 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет22 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија22 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија23 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија1 ден

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија1 ден

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет1 ден

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет1 ден

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет1 ден

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет1 ден

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...