Контакт

Свет

Опозицијата во Франција ќе поднесе иницијатива за изгласување недоверба на владата

Објавено пред

Пратениците од Француската социјалистичка партија, крајната левица Ла Франс инсумис и Француската комунистичка партија, незадоволни од одговорот на владата на кризата со „жолтите елеци, следниот понеделник ќе поднесат иницијатива за изгласување недоверба.

„Во наредните денови ќе се обидеме да ја прошириме групата луѓе кои може да ја поднесат оваа иницијатива со нас вклучувајќи и во другите политички групи“, рече Оливие Фуре, лидерот на Француската социјалистичка партија.

Меѓу оние што ќе го доведат во прашање водството на претседателот Емануел Макрон е и лидерот на ЛФИ, Жан-Лук Меленхон, кој е долгогодишен критичар на сегашната влада.

Движењето на „жолтите елеци“ почна на социјалните медиуми на 17 ноември како резултат на зголемувањето на даноците за гориво по што прерасна во насилни протести против социјалните нееднаквости.

Премиерот на Франција во четвртокот најави дека контроверзните даноци ќе се одложат за шест месеци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Сомалија

Објавено пред

Најмалку 12 лица загинаа во експлозија на автомобил бомба покрај безбедносен пункт во Могадишу, Сомалија.

Властите изјавија дека експлозивот во автомобилот го активирал бомбаш самоубиец, а засега има 12 загинати, меѓу кои и шестмина припадници на безбедносните сили и една жена – висок претставник од армијата. Останатите петмина загинати се цивили, а при нападот биле повредени и двајца членови на сомалискиот Парламент.

Одговорност за нападот презеде исламистичката група Ал Шабаб, која е огранок на терористичката мрежа Ал Каеда во Сомалија.

Прикажи повеќе...

Свет

Голема е веројатноста за нуклерна војна, смета експрет од ОН

Објавено пред

Директорката на Институтот при Обединетите нации за истражувања на проблеми со разоружувањето, Рената Двана, изјави дека веројатноста за започнување нуклеарна војна е највисока од Втората светска војна.

Таа рече дека договорите за контрола на традиционалните оружја се прекинати поради појавата на нови методи на војување, каде што вооружените групи и приватните платеници играат сè поголема улога, а во тој контекст ги спомена и најновите технологии.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трупите на Хафтар се криминалци и насилници, рече премиерот на Либија

Објавено пред

Премиерот на Либија, Фајез ал-Сераџ, изјави во ексклузивно интервју за „Еурољуз“ дека трупите на командантот Калифа Хафтар не се организирана војска како што тие тврдат дека се, туку криминалци и насилници.

„Тие се криминални банди, идеолошки групи, насилници и одметници”, изјави Ал-Сераџ.

„Ние го браниме сонот на сите либијци за воспоставување цивилна држава. Ќе продолжиме да го браниме нашиот сон, нашиот главен град, нашите домови, нашиот народ, додека овој напад не биде запрен и сите инванзивни трупи не се вратат назад од каде што дојдоа“, додаде тој.

Либиската национална армија на Хафтар, со седиште во источниот дел на земјата, започна напад за да го освои главниот град во април.

Во битката за Триполи загинаа најмалку 510 лица, 75.000 беа протерани од своите домови, а илјадници мигранти беа заробени во притворски центри, според Обединетите нации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија3 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија5 часа

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија6 часа

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија6 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија7 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија7 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија8 часа

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет9 часа

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа9 часа

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет10 часа

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа11 час

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија1 ден

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија1 ден

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава1 ден

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија1 ден

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија1 ден

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет1 ден

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија1 ден

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на мандатот на експремиерот и пратеник,...

Регион1 ден

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Досие