Контакт

Свет

ОПЦВ: Во нападите во Сирија биле користени сарин и хлор

Објавено пред

Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) соопшти дека анализата потврдила дека во нападите на северот во Сирија биле употребени сарин и хлор.

ОПЦВ наведе дека саринот бил употребен јужно од градот Латмена во провинцијата Хама на 24-ти март минатата година.

„Хлорот како хемиско оружје, најверојатно, бил употребен при напад врз болница во Латмена и околната област на 25 март минатата година, се наведува во соопштението на ОПЦВ.

Ова било заклучено на основа на сведочења на очевидци и испитување на примероци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Планот на САД за Блискиот Исток: 90 отсто од Западниот Брег за Палестина и поделен Ерусалим

Објавено пред

Планот за мирно решавање на кризата на Блискиот Исток, кој го подготвува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде претставен во наредните месеци, пренесува „Спутник“.

Според планот, Палестина ќе добие двојно повеќе територија од онаа што ја контролира во моментот, но историскиот центар на Ерусалим, вклучувајќи ги и верските објекти и околните области, и западниот дел на градот, ќе останат под израелски суверенитет.

Покрај тоа, Израелците ќе можат да ги припојат главните населби на Западниот Брег и да ги задржат изолираните населби под своја контрола без да можат да ги прошират, но ќе мора да ги евакуираат т.н. нелегални населби. Планот, исто така, сугерира дека загубите ќе се компензираат со механизмот на територијална размена.

САД, наводно, очекуваат Палестинците да се откажат од своите барања за целата територија на Западниот Брег и Источен Ерусалим, вклучувајќи го и историскиот дел од градот. Покрај тоа, Вашингтон очекува некои отстапки и од Израел, кој се спротивставува на поделбата на Ерусалим и на палестинската државност.

Американската администрација планирала да го објави документот пред неколку недели, но одлучила да почека до парламентарните избори во Израел, закажани за 9 април. Специјалниот пратеник на САД, Џејсон Гринблат, во средата го критикуваше неодамнешниот извештај во медиумите, како неточен.

Администрацијата Трамп веќе неколку месеци работи на мировен план за израелско-палестинскиот спор. Палестинците одбија мешање на Вашингтон во решавањето на нивниот конфликт со Израелците откако Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел и ја премести Американската амбасада од Тел Авив во Светиот Град и покрај осудата на муслиманскиот свет и препораките на ОН да се воздржат од отворање дипломатски мисии во градот се додека не се реши неговиот правен статус.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси половина од младите Швеѓанки се чувствуваат небезбедно поради криминалот

Објавено пред

Статистичките податоци објавени од шведската агенција за криминални статистики „Бре“ покажуваат дека 42 отсто од жените на возраст од 20 до 24 години се чувствуваат небезбедно во секојдневниот живот, стравувајќи дека би можеле да станат жртви на разни кривични дела.

Новите статистички податоци се дел од Анкетата за национална безбедност на агенцијата од 2018 година, која покажа дека жените ги менуваат или секојднавната рута на патување пат или начинот на превоз поради страв од криминал. Марија Седерстром, истражувач во „Бре“, ги коментираше резултатите, велејќи:

„Животот на многу луѓе е ограничен од фактот дека треба да ги променат своите секојдневни навики на патување и рутини е сериозна последица на несигурноста и вознемиреноста поради злосторствата што младите жени велат дека ги доживуваат”.

Извештајот доаѓа по уште еден извештај од „Бре“ објавен во јули, во кој се вели дека скоро половина од жените кои живеат во „ранливи области”, честопати нарекувани ‘забранети зони’, се чувствуваа небезбедно во нивните соседства по стемнување.

Прикажи повеќе...

Вести

Турција го осуди нападот во Манбиџ во кој загинаа 20 луѓе

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Турција остро го осуди терористичкиот напад врз американските војници во сирискиот град Манбиџ во кој загинаа 20 лица, од кои четворица американски војници.

Во соопштението на министерството се истакнува дека „Турција со жалење дознава за бомбашкиот напад во центарот на градот Манбиџ во кој загинаа американски воен персонал и цивили“ и се подвлекува дека Турција осудувајќи го ова злосторничко дело со решителност ќе продолжи со активностите што заеднички ги води со САД во правец на отстранување на терористичките организации од Манбиџ и обезбедување на стабилноста и безбедноста во регионот.

Нападот за кој одговорност презеде Исламската држава се случи по изјавите на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека САД ќе ги повлече своите трупи од Сирија.

Асуде Кочан

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 часа

Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена....

Европа11 час

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. 306 пратеници гласаа против Меј, а 325 за неа....

Македонија12 часа

(Видео) Власта и опозицијата се договорија – Антикорупциска ќе има увид во банкарските сметки на функционерите

Прашањето за директен увид во сметките на носителите на јавни функции е затворено, Државната комисија за спречување  корупцијаа ќе има...

Македонија15 часа

Избега еден од осудените напаѓачи на Села, распишана е потерница

Никола Војминовски, кој е осуден на 13 и пол години затвор за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на...

Економија16 часа

И официјално заврши стечајот за „Фени“, апелација ги одби жалбите

Судот во Велес денес соопшти дека е правосилно одобрен планот за реорганизација на „Фени индустри“ од Кавадарци со што и...

Македонија16 часа

Меѓународна криминална група осомничена за кражби од сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица, и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија17 часа

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија17 часа

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија17 часа

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија18 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија19 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија19 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија20 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија21 час

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија22 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион22 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести22 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија22 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет23 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет23 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Досие