Контакт

Европа

Орбан: Безбедни сме сè додека Ердоган е на власт

Објавено пред

Турција игра клучна улога во запирањето на милиони мигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција не може или нема да го разбере тоа, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Секој обид за отстранување на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган би бил во интерес на „миграциските сили“, рече Орбан во интервјуто по посетата на Ердоган на Будимпешта.

„Подривајќи ги силата, рамнотежата, безбедноста, сигурноста и редот на Турција, промиграциските сили сакаат да го остварат својот сон милиони мигранти да ја преплават Европа“, рече Орбан, додавајќи дека американскиот финансиер Џорџ Сорос поставил таква цел, тврдејќи дека Европа има потреба од прилив на еден милион мигранти годишно, пренесува МТИ.

„Сè додека Ердоган е на власт и Европа може да постигне договор со него, тој ќе ги отвори портите кон Сирија, а не кон Европа. Дотогаш сме безбедни“, рече Орбан.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган за време на посетата на Будимпешта рече дека Турција ќе мора да ја отвори вратата за Европа за сириските бегалци, ако Брисел не ѝ даде на Анкара доволна поддршка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Објавено пред

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката се откажа од титулите и улогите во британското кралско семејство.

„Бидејќи Војводата и Војвотката моментално имаат меѓународно заштитен статус, Канада има обврска да им помогне со обезбедување, по потреба. Ваквата помош ќе престане во наредните недели, во согласност со промената на нивниот статус“, се вели во соопштението на канадската влада.

Кралската канадска полиција им помага на лондонските колеги околу безбедноста на војводата и војвотката од Сасекс, повремено, од ноември, кога тие го започнаа шестнеделниот одмор во Канада, се вели во соопштението на Федералната канцеларија на министерот за јавна безбедност.

Сепак, бидејќи Хари и Меган веќе не се сметаат за високи членови на кралското семејство во Велика Британија, тие понатаму нема да добиваат обезбедување од јавни пари, за кое се проценува дека чини милиони долари.

Прикажи повеќе...

Европа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Објавено пред

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го бараат за судење за шпионажа по објавувњето голем број тајни документи.

Рочиштата што почнаа во понеделникот и завршуваат еден ден порано од предвиденото, ќе продолжат на 18 мај и ќе траат три недели во судот „Вулвич“ во источен Лондон.

Судијката Ванеса Барајтсер одлуката ќе ја соопшти налето.

САД минатата година побараа од Велика Британија да го екстрадира Асанж по укинувањето на азилот во еквадорската амбасада на британска почва. Тој таму мина седум години обидувајќи се да ја избегне екстрадицијата во Шведска, каде што имеше обвинение за силување, кое во меѓувреме е повлечено.

Вашингтон бара да му се суди за хакирање и ширење информации, кои, според американски официјални претставници, загрозиле животи на новинари, дисиденти и други лица во Иран, Ирак и во Авганистан.

Асанж се спротивставува на екстрадиција во САД и заедно со неговите адвокати и поддржувачи ја повика Велика Британија да го ослободи.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Путин во обиколка на руската верзија на Дизниленд

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, го посети првиот голем затворен тематски парк, кој всушност претставува руска верзија на Дизниленд, за кој Москва вели дека ќе биде најголем од ваков вид во Европа, јавија руските медиуми.

Тематскиот парк наречен Остров на соништата е изграден во форма на замок на површина од 30 хектари во индустриската област на јужна Москва.

Меѓу првите посетители на забавниот парк беа жители на старски домови и деца од сиромашни семејства.

Во придружба на градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, Путин го обиколи паркот, разговараше со децата и се сликаше со нив.

Според Собјанин, Островот на соништата е изграден за три години на местото на фабриката за автомобили „Лихачов“. Покрај забавниот парк, таму има и технолошки парк.

„Се работи за огромен тематски парк, најголемиот затворен забавен парк во Европа“, истакна градоначалникот.

Тој додаде дека станува збор за приватен проект во кој се вложени приближно 1,5 милијарда долари.

Островот на соништата е првиот во Русија и најголемиот затворен забавен парк во Европа.

Руската верзија на Дизниленд ќе биде единствена во светот и во однос на националните карактеристики.

Повеќе од половина тематски зони ќе бидат посветени на руски и советски анимирани филмови, но ќе бидат застапени и ликови од странски земји: Шрек, Кунг Фу Панда, јунаците од серијалот Мадагаскар и други.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа9 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија12 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија14 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија14 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија15 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија15 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија16 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија16 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ17 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија17 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија18 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион18 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет18 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет19 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа19 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија19 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија1 ден

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Досие