Контакт

Свет

Орбан в понеделник ќе одговори што ќе преземе по одлуката на ЕП

Објавено пред

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, соопшти дека владата в понеделник ќе донесе одлука за правните чекори што ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент.

„Ројтерс“ пренесе дека Орбан во разговор на унгарското државно радио рекол оти очекува сериозна правна дебата во врска со оваа одлука.

ЕП претходно донесе одлука за почеток на казнена процедура против Будимпешта поради непочитување на демократските стандарди на Унијата.

 

Свет

Лидерот на Хезболах смета дека израелската армија не е подготвена за војна

Објавено пред

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, ја отфрли можноста за војна со Израел летово, дематирајќи ги извештаите дека неговата либанска шиитска организација планирала воен конфликт, пренесува РТ.

Тој верува дека Израелските одбранбени сили (ИДФ) не се подготвени за војна.

Одговарајќи на информациите од кувајтскиот весник „Ал-Раи”  за можно вжештување на ситуацијата во наредните месеци, лидерот на Хезболах изјави дека наводите во весникот се погрешни.

„Сметам дека Израел нема да почне војна против Либан. Ова е мое лично мислење “, рече Насралах.

Тој тврди дека и покрај тоа што Израел се фали за својот систем за ракетна одбрана, не може да ги одбрани своите граѓани од заканата од ракетните напади на Хезболах.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Објавено пред

Медиумите во Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите.

Како што известува „Гардијан“, се појави нова снимка на која се гледа лице за кое се сомнева дека е еден од бомбашите-самоубици.

Експлозијата што ја предизвика ова лице беше една од најсмртоносните во серијата координирани напади врз Шри Ланка на Велигден.

Во експлозијата загинаа повеќе од 50 луѓе.

На сликата е прикажан човек со голем ранец кој се приближува кон црквата каде што се одржува миса, а потоа влегува во неа.

Во нападите беа убиени 321 лице, од кои 45 се деца. Повеќе од 500 лица се повредени, а речиси 400 од нив се во болници.

Прикажи повеќе...

Свет

Пакистанскиот шеф на дипломатија тврди дека Индија стои зад терористички групи во Балучистан

Објавено пред

Њу Делхи ги спонзорира терористички активности во југозападна провинција Балучистан во Пакистан во обид да ја дестабилизира ситуацијата во земјата, тврди министерот за надворешни работи, Махдум Шах Мехмуд Куреши, пренесува РТ.

Индија е вмешана во терористичките напади во Балучистан, изјави Куреши, додавајќи дека терористите ги користат териториите на Иран и Авганистан за спроведување на напади против неговата земја.

Неговите коментари доаѓаат во услови на тензии меѓу Њу Делхи и Исламабад кои драматично ескалираа во февруари по индиски воздушен напад на пакистанска територија.

Индија тврдеше дека ги напаѓа камповите на исламистичките милитанти, кои ги бомбардираа нејзините војници во делот од Кашмир контролиран од Индија. Пакистан, пак, го обвини својот сосед дека го прекршил неговиот суверенитет.

Разгорувањето на тензиите доведе до прекугранично гранатирање и отворена воздушна борба меѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија3 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет4 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион4 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет4 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ15 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа19 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201920 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет20 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201922 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија24 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201924 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие