Контакт

Свет

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Објавено пред

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје.

Полицијата соопшти дека се уапсени осум мажи и три жени кои поседувале големо количество оружје, меѓу кое и огнено, како и над 100 куршуми.

Специјалните служби претпоставуваат дека групата планирала да го употреби оржјето за време на денешните собири и на тој начин да ја дискредитира полицијата.

Осомничените се уапсени поради поседување огнено оружје без дозвола, носење предмети кои можат да причинат штета, за поседување забрането оружје и за незаконско собирање.

Првпат од почетокот на протестите е одземен пиштол, што предизвикало вознемиреност меѓу органите на редот и мирот. Одземени се и палки, ладно оружје, солзавци и два панцира.

Илјадници луѓе излегоа денеска на улиците на Хонгконг за да одбележат половина година од портестите против властите на оваа автономна кинеска територија и поранешна британска колонија, пренесува агенцијата АП.

Според информациите, демонстрантите, извикувајќи „Борба за слобода“ и „Заедно за Хонгконг“, формирале огромна поворка низ центарот на градот.

Свет

Кина погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени

Објавено пред

Силен земјотрес ја погоди денеска западната област Ксингјанг на Кина, соопшти кинеското сеизмичко биро.Земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погодил регионот во 21.21 часот на длабочина од 16 километри, пренесува АП.

Епицентарот на земјотресот беше на 56 километри од областа Пеизават, а тресењето на тлото се почувствувало во градовите Кашгар и Артук.
        
Американскиот геолошки институт извести дека земјотресот бил со јачина од 5,9 степени по Рихтер на длабочина од 10 километри. Причините за разликите во големината и длабочината на податоците за земјотресот не се познати.
        
Земјотресите се честа појава во Ксингјанг, област која граничи со Централна Азија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Хонг Конг

Објавено пред

Полицијата со солзавец ги растера стотици демонстранти, кои во парк во Хонг Конг повикуваа на демократски реформи и осуда на комунизмот.

Облечени во црно и со маски за лицето што стана заштитен знак на протестите, демонстрантите се собрале недалеку од зградата на градскиот Законодавен одбор. Тие носеле транспаренти на кои пишувало „Слободен Хонг Конг“и мавтале со американски и британски знамиња, пренесува АП.

Полицијата во Хонг Конг го одобри митингот, но не даде дозвола да го одржи маршот што го планираа организаторите подоцна. Кога денешниот митинг прерасна во марш, полицијата реагираше брзо и употреби солзавец и неколку лица беа уапсени.

Протестите, кои честопати се претвораат во насилни судири со полицијата, траат половина година, како реакција на законот за екстрадиција во Кина, кој оттогаш е повлечен.

Прикажи повеќе...

Свет

Принцот Хари и Меган ќе треба да вратат 2,4 милиони фунти

Објавено пред

Принцот Хари и Меган ќе треба да вратат 2,4 милиони фунти, колку што чинеше да се реновира резиденцијата Фрогмор, платено од парите на даночните обврзници. Оваа куќа во Виндзор ќе остане нивниот семеен дом во Велика Британија.

Војводата и војвотката од Сасекс повеќе нема да користат кралски титули и нема да добијат пари од јавните средства за извршување на кралските должности, соопшти Бакингамската палата.
Двојката веќе нема официјално да ја претставува кралицата,а новиот аранжман стапува на сила од оваа пролет, соопшти палатата.

Хари и Меган најавија дека нема да бидат „високи“ членови на кралското семејство на почетокот на овој месец.

Британската кралица Елизабета Втора сооошти дека е „задоволна што најде заедно конструктивно решение за мојот внук и неговото семејство“.

„Хари, Меган и Арчи секогаш ќе бидат многу сакани членови на моето семејство“, се вели во изјавата на нејзината палата.Бакингемската палата вели дека Хари и Меган разбираат дека се очекува да се повлечат од кралските должности и дека веќе нема да поседуваат никакви официјални воени титули.

Иако веќе не можат официјално да ја претставуваат кралицата, војводата и војвотката од Сасекс јасно ставија до знаење дека што и да прават ќе продолжат да бидат во согласност со вредностите на нејзиното височество.

Во изјавата од Бакингамската палата се вели дека двајцата ќе продолжат приватно да се занимаваат со покровителство и со здруженија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет3 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија7 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа8 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија8 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија10 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа23 часа

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија24 часа

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Досие