Контакт

Свет

Осуммина мртви при експлозија во рудник во Пакистан

Објавено пред

Осум рудари загинаа по експлозија во рудник за јаглен во југозападниот дел на Пакистан, се наведува во официјално соопштение од управата на рудникот.

Инцидентот се случил доцна во неделата кога експлозијата затрупала 10 рудари на повеќе од 4.000 метри под површината. Осуммина од нив биле извлечени мртви, а двајца биле спасени.

Лошите работни услови во рудниците за јаглен во оваа земја редовно го доведуваат во прашање животот на рударите, но несреќите често не се пријавуваат, информираат светските агенции.

Регион

Грција затвори граничен премин со Турција

Објавено пред

Грција денеска го затвори преминот Кастаниес на границата со Турција кога голем број мигранти се обиделе да влезат во земјата.

Претходно денеска, грчката полиција распореди засилувања на граничните премини со Турција за да ги спречи мигрантите да влегуваат во земјата.

Неколку десетици луѓе се собрале на преминот Кастаниес, во североисточна Грција, при што полицијата им го блокирала влезот.

„Тие нема да влезат во земјата. Тие се нелегални мигранти. Ние нема да дозволиме да влезат“, рекол владин претставник.

Мигрантите од Турција се упатуваат на границите со Грција и Бугарија кога висок турски официјален претставник изјави дека Анкара повеќе нема да го почитува договорот со ЕУ од 2016 година и нема да ги запре бегалците на нивниот пат кон Европа.

Тој го изјави ова по убиството на 33 турски војници во воздушен напад на сириските владини сили во Идлиб минатата ноќ, пренесува „Ројтерс“.

Турција, во која веќе се сместени околу 3,7 милиони сириски бегалци, повтори дека не може да прими повеќе луѓе.

Според договорот од 2016 година, Европската Унија обезбеди милијарда евра помош во замена за согласноста на Анкара да го спречи приливот на мигранти во Европа.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија со војска ќе ја чува границата од дотокот на мигранти од Турција

Објавено пред

Бугарија е подготвена да испрати 1.000 војници и воена опрема на границата со соседна Турција за да спречи нелегален проток на мигранти, соопшти денеска бугарскиот министер за одбрана.

Красимир Каракачанов изјави дека утрово полицијата спречила две групи од околу 30 лица да влезат од Турција во Бугарија, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува сириските бегалци да одат кон Европа.

Бугарија, која е земја членка на Европската Унија со копнена граница со Турција која се протега на повеќе од 300 километри, во изминативе години не го искуси притисокот од мигранти.

Софија порача дека нема да дозволи масовен прилив на мигранти во време кога ги засилува превентивните мерки на границите за да се избегне ширењето на коронавирус во земјата.

Турција во четвртокот објави дека повеќе нема да ги сопира сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море.

Официјален претставник, кој ова го изјави за „Ројтерс“, нагласил дека се очекува масовно бегалско движење од сириската провинција Идлиб, каде има еден милион раселени лица.

Прикажи повеќе...

Регион

И Дачиќ на задолжителна аеродромска контрола за коронавирус

Објавено пред

Првиот вицепремиер во српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по враќањето од официјалната посета на Кина беше подложен на задолжителна аеродромска контрола на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Ваквата контрола е воведена на српските аеродроми и гранични премини како превенција од коронавирусот.

Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, на министерот и членовите на делегацијата им биле врачени и памфлети со препораки кои ги добиваат сите патници кои пристигнуваат од области што се лоцирани како жаришта на епидемијата од коронавирус.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Се откажува карневалот „Прочка“ во Прилеп

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на прес-конференција ја информираше јавноста дека почитувајќи ги препораките од Министерството за здравство и...

Македонија45 минути

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека...

Македонија1 час

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, коалицијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија2 часа

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија3 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија4 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет6 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион7 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ8 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија8 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет8 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет9 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет9 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа19 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа20 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион21 час

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа22 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Досие