Контакт

Вести

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Објавено пред

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и светските медиуми дека во него би можело да се наоѓаат посмртните останки на Александар Македонски. Сепак, во него биле пронајдени три мумии за кои се верува дека биле членови на едно семејство.

Градежни работници минатиот месец случајно го пронајдоа саркофагот од црн гранит, на градилиште за станбена зграда во историскиот град Александрија. Саркофагот, кој тежи 30 тони, е најтешкиот саркофаг што некогаш е пронајден во овој град. Во медиумите почна да се шири приказна дека станува збор за гробот на владетелот кој во 331 година пред новата ера го основал овој град кој денес го носи неговото име.

Египетското Министерство за антиквитети веднаш објави дека шансите за тоа се мали, а вчера дефинитивно ја отфрли таквата теорија. „Откривме костури на тројца луѓе и се чини дека станува збор за семејна гробница. За жал, мумиите не се во најдобра состојба и останале само коски“, рече Мостафа Вазири, секретар на Министерството.

Гробот на Александар Македонски, кој умрел во 323 година п.н.е. во Вавилон, сè уште останува тајна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Мас за брегзит: Помина времето за игри

Објавено пред

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас изјави дека не останало многу време за да се најде решение за напуштањето на ЕУ од страна на Британија, и додаде дека времето за игри поминало.

Мас за германските медиуми, откако британските пратеници синоќа го отфрлија договорот на британската премиерка Тереза ​​Меј со Европската унија за брегзит, изјави дека се потребни нови преговори меѓу Велика Британија и ЕУ.

Тој додаде дека се потребни преговори и за одредбата која вклучува отворени граници меѓу Северна Ирска и Република Ирска, пренесува „Ројтерс“.

За можното одложување на датумот на излегување на Британија од ЕУ, Мас изјави дека Унијата тоа прашање ќе го разгледа конструктивно, доколку биде побарано.

Откако вчера британскиот парламент го отфрли договорот на Меј за брегзит, за денеска е закажана нова седница на која на дневен ред е гласање недоверба на нејзината влада.

Лидерот на опозицијата, Џереми Корбин повика на гласање за недоверба на владата, против планот за брегзит гласаа 432 пратеници, а договорот го прифатија само 202 патеника.

Прикажи повеќе...

Вести

Во Грција запленети 6,5 тони канабис и 258.000 таблети

Објавено пред

Грчките власти соопштија дека заплениле 6,5 тони канабис и голем број таблети „фентилин“ во близина на Крит.

Крајбрежната стража соопшти дека канабисот и околу 258.000 таблети биле пронајдени во скриен дел од брод, објави АП.

Крајбрежната стража не објави повеќе детали, посочија дека истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Вести

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Објавено пред

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас. Денеска се очекува во попладневните часови да се одржи и гласањето недоверба на грчката влада.

Дебатата во текот на вчерашниот ден беше тензична, Ципрас на пратениците им порача дека одлучил да стави крај на 27-годишниот спор за името со Македонија и дека сака да ја искористи оваа огромна шанса и покрај политичката цена што би ја платила неговата влада.

Ципрас пред членовите на парламентот застана во одбрана на договорот за нормализација на односите со соседна Македонија.

Ципрас, како што пишуваат медиумите, се очекува да го добие потребниот број гласови и во тој случај тој ќе предложи ратификација на договорот со Македонија во следните неколку дена бидејќи, кога Македонија го исполни својот дел од договорот, го ратификува договорот и изгласа измени на Уставот за промена на името, топката сега се префрла во Грција.

Ципрас ги повика пратениците да гласаат за договорот од Преспа посочувајќи дека демократијата ќе победи.

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини Ципрас за, како што пренесуваат грчките медиуми, несреќно шоу, кое имало цел да го осигури опстанокот на неговата влада и да се усвои, како што рече Мицотакис, штетниот договор од Преспа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија1 час

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие