Контакт

Европа

Откриени шест типа на коронавирус, исипот на кожата доминантен симптом

Објавено пред

Според експертите, коронавирусот се појавува во шест верзии. Новите откритија, според авторот на студијата, Клер Стивс од Кралскиот колеџ во Лондон, ќе помогнат во натамошната пракса за време на вториот бран на епидемијата.

Студијата утврдила на кои пациенти ќе им биде потребна хоспитализација уште на самиот почеток на откривање на болеста или, пак, респиратор. Раното откривање на ризиците ќе помогне да се спасат човечки животи.

Повеќе од 45.000 луѓе починале во Велика Британија како резултат на инфекција со коронавирус, а најновата студија дава увид во тоа како лекарите ќе ги третираат пациентите во иднина.

Научниците велат дека пациентите од досегашната пракса развиле цел спектар симптоми – од главоболки, болки во мускулите, слабост и чувство на несигурност и конфузија. Истражувањата покажаа дека коронавирусот се појавува во шест форми, пренесува „Блиц“.

Како грип, но нема температура

Инфицираните луѓе во оваа група имаат главоболки, губење на чувството за мирис и вкус, болка во мускулите, кашлица, црвено грло, болка во градите, но немаат треска.

Како грип, но со треска

Пациентите во оваа група ги имаат истите симптоми како и во претходната, само со треска и губење на апетитот.

Гастроентеролошки вирус

Пациентите во оваа група ќе имаат симптоми, како што се главоболка, губење на чувството за мирис и вкус, губење на апетитот, дијареја, црвено грло, болка во градите, без кашлање.

Тешка болест ниво 1 – слабост

Покрај главоболка, губење на чувството за вкус и мирис, проблеми со апетитот, дијареја, црвено грло, имаат и симптом на болка во градите, без кашлица.

Тешка болест ниво 2 – конфузија

Истите симптоми како и во претходните групи, проследени со слабост, несвестица, болка во мускулите и чувство на конфузија.

Тешка болест ниво 3 – проблеми со стомакот и респираторни проблеми

Во најтешката форма, покрај сите горенаведени симптоми, се појавува и краток здив, силна болка во стомакот, висока температура и интензивна кашлица.

Научниците велат дека главоболката е еден од доминантните симптоми на Ковид-19 во најновите истражувања. Меѓу другото, Кралскиот колеџ наведува дека исипот на кожата се појавува како еден од доминантните симптоми на инфекцијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лукашенко испраќа војска на западната граница на Белорусија

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека падобранска бригада ќе биде распоредена на западната граница на земјата како одговор на воените вежби на НАТО во Полска и Литванија. Лукашенко го изјави ова откако претходно денеска се договори за соработка со рускиот претседател, Владимир Путин.

Додека Европската унија му се заканува на Минск со санкции поради судирите со антивладините демонстранти, Лукашенко рече дека е загрижен за воените вежби на НАТО во двете соседни земји.

Белоруската новинска агенција „Белта“ претходно објави дека двајцата претседатели денеска разговарале за ситуацијата во Белорусија и во странство. Беше соопштено дека Лукашенко побарал да разговара со Путин за заканата на која е изложена неговата земја, но и целиот регион.

Телефонскиот разговор најмногу бил насочен кон опасноста што протестите во Минск ја претставуваат за сојузот на Русија и Белорусија.

По разговорот, Лукашенко информира дека со Путин се согласиле за давање помош во случај тоа да биде потребно.

Прикажи повеќе...

Европа

Лукашенко: Постигнавме договор со Путин, ако има потреба, Русија ќе интервенира

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, соопшти дека се согласил со рускиот колега, Владимир Путин, за давање помош во случај тоа да биде потребно.

„Кога станува збор за воената компонента, Белорусија веќе има постоечки договор со Руската Федерација. Овие моменти спаѓаат во тој договор. Затоа, дури и денеска, разговарав долго со рускиот претседател за актуелната состојба. Морам да кажам дека сум фасциниран од тоа колку тој е информиран за сè што се случува“, рече Лукашенко.

Се договорив со Путин дека на нашето прво барање, Русија ќе обезбеди сеопфатна помош со цел да се осигура безбедноста на Белорусија“, додаде тој.

Коментирајќи ги протестите на работниците во Белорусија, Лукашенко рече дека станува збор за „нож во грбот на власта“.

„Кој е тој пристап? Претседателот, Владата, сите се бориме да обезбедиме барем некаква плата. Компаниите работат, ние нудиме неверојатна помош. И што? Нож во грбот?“, револтирано запраша Лукашенко.

Тој исто така рече дека сите оние што протестираат не треба веќе да работат во фабриките.

„Бидете претпазливи, имаме премногу работници во нашите фабрики, нека си одат тие луѓе. За такви луѓе не треба да има место во фабриките“, заклучи тој.

Илјадници демонстранти денеска повторно се собраа во Минск, во знак на протест против реизборот на претседателот Лукашенко, поради сомнежите за големи местенки и нерегуларности на неодамна одржаните претседателски избори.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, неодамна изјави дека ЕУ темелно ќе ги разгледа односите со Белорусија и оцени дека претседателските избори во таа земја не биле ниту слободни, ниту фер.

„Франс прес“ вчера соопшти дека ЕУ веќе дала зелено светло за санкционирање на репресијата во Белорусија.

Прикажи повеќе...

Европа

Хаос во сообраќајот, Британците брзаа кон дома за да избегнат карантин

Објавено пред

Илјадници туристи имаа само неколку часа да се вратат во Велика Британија за да ги избегнат карантинските мерки наметнати кон Франција, што стапија на сила денеска. Двонеделна изолација е задолжителна од 4 часот наутро по лондоснко време и исто така се однесува на сите лица кои доаѓаат од Холандија, Монако, Малта, Островите Туркс и Каикос и Аруба, пишува Би-би-си.

Железничките линии низ „Евротунелот“ беа распродадени во петокот, а патниците скапо плаќале и за авионски билети, па дури и некои траекти го зголемиле капацитетот.

Франција предупреди дека ќе преземе реципрочни мерки, а Холандија ги предупреди своите граѓани да ги избегнуваат сите непотребни патувања во Велика Британија, иако тамошните власти порачаа дека нема да воведат реципрочни мерки.

Споменатите земји се најдоа под карантински ограничувања, бидејќи стапката на инфекција на нивната територија надмина 20 случаи на 100.000 жители во текот на седум дена, изјави британскиот министер за транспорт, Грант Шапс.

Тој за Би-би-си изјави дека во моментот во Франција има околу 160.000 британски туристи и порача дека последното нешто што го посакува е луѓето да се вратат дома и да ја донесат инфекцијата со себе.

Крајниот рок за да се вратат без 14-дневна изолација принуди многу патници да бркаат авиони, возови или траекти, за превоз кој чини и по стотици фунти.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Хаос во сообраќајот, Британците брзаа кон дома за да избегнат карантин

Илјадници туристи имаа само неколку часа да се вратат во Велика Британија за да ги избегнат карантинските мерки наметнати кон...

Топ4 часа

Во Битолско украдени над 200 тони пченица во вредност од 50.000 евра

Во попладневните часови на 13 август, 48-годишен битолчанец во полиција пријавил кражба на 200 до 240 тони пченица. Според пријавеното,...

Македонија5 часа

Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија6 часа

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион8 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет9 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион9 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет11 час

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион12 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет12 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија13 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија1 ден

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија1 ден

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија2 дена

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Досие