Контакт

Свет

Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

Објавено пред

Археолозите што работат на ископини на северниот брег на Галилејското Море тврдат дека ги откриле урнатините на легендарната населба Витсаида, која во евангелијата се споменува како место на кое Исус Христос исцелил слеп човек.

Според „Кристијанити тудеј“, ископувањата почнале во 2016 година под надзор на професорот Мордекај Авијам од колеџот „Кинерет“, со мал буџет и еднакво мал тим.

Работејќи под претпоставка дека во Ел Араџ повеќе од илјада години постоела населба што ги преживеала римските, византиските, исламските и крстоносните периоди, археолошкиот тим најпрвин открил остатоци од фабрика за шеќер на крстоносците, кои претежно ги користеле постојните византиски sидови на локацијата, а подоцна откопале византиски манастир и црква.

Двете ископини под византиските подови изнеле на површина римска грнчарија и значителен број монети, но немало византиски предмети; тимот открил и слој тиња што подоцна го поврзал со реката Јордан.

Како што истакнува медиумот, истражувачите сега се надеваат дека ќе дознаат повеќе за Витсаида за да ги прошират своите знаења за местото на населбата во Библијата.

Веста доаѓа кога археолозите го објавија откритието на славната Апостолска црква, која, според христијанската историја, била изградена во домот на Петар и Андреј, учениците на Исус Христос, во Витсаида.

Регион

Курти „го сопнува“ Тачи за да ги преземе преговорите со Белград

Објавено пред

Со откривањето на тајната спогодба меѓу Хашим Тачи и НАТО, косовскиот премиер Албин Курти се обидува да го маргинализира Тачи и на тој начин да му ја преземе клучната позиција во дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметаат експертите, пренесува „Спутник“.

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српското собрание, Милован Дрецун, смета дека содржината на тајната спогодба не е новост и дека Курти ја користи за да го тргне Тачи од можното продолжение на преговорите со Белград зашто гледа дека ужива голема доверба од Вaшингтон.

„Курти имаше повеќе инцидентни ситуации со претставниците на САД додека беше во опозиција и иако навестува укинување на таксите, тој дава отпор и не ги почитува ставовите на САД. Затоа сега се обидува да создаде простор за почеток на процесот за сменување на Хашим Тачи за да успее доволно да го компромитира и да му ја затвори вратата, по што тој би го водел дијалогот со Белград“, оценува Дрецун.

Адвокатот Горан Петронијевиќ смета дека Курти е во предност пред Тачи зашто победи на изборите и успеа да формира коалициска влада, но дека со доаѓањето на власт се соочи со меѓународниот притисок кој е во судир со неговата идеоогија, па сега се наоѓа во шизофрена ситуација.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Поглаварите на православните цркви ѝ порачаа на Црна Гора да го почитуваа имотот на црквата

Објавено пред

Учесниците на меѓуправославниот состанок во Аман ги поддржаа канонските цркви во Македонија и во Црна Гора, се наведува во соопштението усвоено на крајот од средбата, пренесува српски „Курир“.

„Што се однесува до Македонија, делегациите соопштија дека ова прашање треба да се реши по пат на дијалог во рамките на Српската православна црква и со сеправославна поддршка“, се наведува во документот.

Тие сметаат дека властите во Црна Гора кои трева да го почитуваат правото на црковен имот на СПЦ.

„Што се однесува до Црна Гора, делегациите што учествуваа на состанокот ги повикаа надлежните органи да го почитуваат и да го поддржат основното право на сопственост, вклучувајќи го и имотот на црквата“, се наведува во соопштението.

На овој собир присуствуваа четворица поглавари на 15 помесни цркви. Освен ерусалимскиот патријарх Теофил, кој го иницираше состанокот, на него псисуствувале и московскиот патријарх Кирил, српскиот патријарх Иринаел и митрополитот на Чешка и Словачка, Ростислав. На собирот присуствувал и митрополитот киевски Онуфриј.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ нуди посредување во решавањето на кризата во Црна Гора по моделот на Македонија

Објавено пред

Владимир Билчик, копретседател на Парламентарниот комитет на ЕУ и Црна Гора за стабилизација и асоцијација, изјави дека ЕУ може да помогне во решавање на институционалната криза во Црна Гора како што го направи тоа во Македонија, но дека за нивно вклучување не е доволен само повик од опозицијата, пренесува „Вечерње новости“.

Одговарајќи на прашањето дали и накој начин Европскиот парламент и Брисел можат да помогнат во решавање на институционалната криза во Црна Гора и дали тоа може да влијае врз понатамошните преговори со ЕУ, тој истакна дека дијалогот што го користеле во Северна Македонија и вториот механизам – интерпарламентарниот дијалог кој е на сила во Србија, може да се активираат и тука, се разбира, на барање на Црна Гора.

Билчик посочи дека ЕП е подготвен да помогне во тој процес преку медијација или да понуди совети.

„Веќе бевме во ситуација некои земји кандидатки да нè замолат за таква помош, да сториме сè што можеме да се развие таа политичка култура во парламентот и во другите институции“, рече тој.

Билчик оцени дека прашањето на верските заедници е исклучиво во надлежнот на државата Црна Гора, но дека таа постапка мора да се води во согласност со сите меѓународни и други релевантни стандарди во сферата на човековите права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични...

Македонија2 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија4 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија5 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија5 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија5 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија6 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија7 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ7 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија7 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија8 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион8 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет8 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет9 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа9 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија9 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија20 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион21 час

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија1 ден

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Досие