Контакт

Свет

Отфрлена тужбата на Трамп против Твитер

Објавено пред

Судија во Сан Франциско ја отфрли тужбата на поранешниот претседател Доналд Трамп, во која тој ја оспори неговата трајна забрана за користење на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Американскиот окружен судија Џејмс Донато во петокот рече дека Трамп не покажал дека Твитер го прекршил неговото право на слобода на говор од Првиот амандман. Правото на слобода на говор не важи за приватните компании, а Трамп не покажа дека Твитер работи како државен актер во име на демократите, пренесува Курир.рс.

Трамп ги тужеше Твитер, Фејсбук и Гугл Јутјуб во јули 2021 година, тврдејќи дека бил незаконски цензуриран.

Платформите го суспендираа Трамп по бунтот на 6 јануари 2021 година, во кој неговите следбеници насилно упаднаа во зградата на Капитол во обид да го спречат Конгресот да ја потврди претседателската победа на Џо Бајден.

Компаниите изразија загриженост дека ќе поттикнат дополнително насилство.

Пресудата е донесена откако Илон Маск, најбогатиот човек на светот, е во процес на купување на Твитер за 44 милијарди долари. Договорот покрена прашања за тоа дали Маск, самопрогласениот апсолутист за слобода на говорот, ќе го врати поранешниот претседател на функцијата.

Трамп, кој продолжи да повторува лаги во своите говори за неговиот пораз на изборите во 2020 година, започна своја социјална мрежа Truth Social. Минатата недела тој рече дека нема повторно да се приклучи на Твитер ако му се даде шанса.

Во тужбата се бараше враќање на сметката на Трамп, која имаше околу 89 милиони следбеници, како и оние на уште петмина кои тврдеа дека и тие биле цензурирани од Твитер. Групата бараше неопределена отштета и статус на колективна тужба во име на други отстранети од платформата.

Правните експерти предвидуваа дека тужбата ќе пропадне, но сугерираа дека Трамп ќе ја искористи за политички цели. Комитетот за политичко дејствување на Трамп веднаш почна да собира пари по објавувањето на тужбата минатата година.

Во тужбата се бараше и изјава дека членот 230 од Законот за пристојност во комуникацијата од 1996 година е неуставен.

Законот вели дека провајдерите како Твитер можат да ги модерираат услугите со отстранување на непристојни објави кои ги прекршуваат нивните стандарди и не можат да бидат одговорни за содржината објавена од други, пренесе Курир.рс.

Свет

Русија: Целосно го ослободивме Лиман од украинските националисти

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана утринава соопшти дека Лиман, град во областа Доњецк, е под целосна контрола на руските сили и проруските сепаратисти.

dobivaj vesti na viber

Тоа е важен железнички јазол западно од Северодоњецк. За Лиман утринава зборуваше и британското Министерство за одбрана, кое соопшти дека бил окупиран од руски сили.

„По заедничка операција на милицијата на Народна Република Доњецк и руските вооружени сили, градот Лиман е целосно ослободен од украинските националисти“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Украина вчера призна дека Русија го зазела поголемиот дел од Лиман, но тврди дека украинските сили сè уште го блокираат пристапот до Славјанск, град на околу половина час возење југозападно.

Лиман е стратешки важен град бидејќи овозможува пристап до железнички и патни мостови преку реката Сиверски Доњец.

Прикажи повеќе...

Свет

Украинска армија: Убивме повеќе од 30.000 Руси

Објавено пред

Украинската армија објави дека убила повеќе од 30.000 руски војници од почетокот на руската инвазија, пишува „Киев Индепендент“.

dobivaj vesti na viber

Тие тврдат дека уништиле 1.330 тенкови, 207 авиони, 174 хеликоптери и повеќе од 500 беспилотни летала.

Овие бројки не се независно потврдени.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини.

dobivaj vesti na viber

„Донбас ќе биде украински“, рече Зеленски во видео обраќањето. Тој додаде дека дури и ако Русија носи уништување и страдање насекаде, Украина сепак ќе го обнови секој град.

Зеленски оцени дека ситуацијата во Донбас е многу тешка и дека руските сили во најмалку 100 дена војна се обидуваат да ги постигнат целите што се надевале дека ќе ги постигнат во првите денови од конфликтот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија3 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ3 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет3 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет4 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет5 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија14 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион15 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет18 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа20 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија23 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет23 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија24 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет1 ден

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет1 ден

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...