Контакт

Европа

Официјален Берлин: Никој не побара од нас да учествуваме во нападот врз Сирија

Објавено пред

САД, Велика Британија и Франција во петокот спроведоа воздушни напади врз Сирија. Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, не учествуваше во нападот.

Повеќе од 100 проектили беа лансирани кон Сирија. Нападот беше осуден од Дамаск и Москва, кои го нарекоа варварски, но исто така и акт на агресија врз суверена држава.

Иако се шпекулира за тоа дали Германија ќе учествува во нападот, сепак земјата не го стори тоа.

„Немаше барање Германија да учествува во воената операција“, рече портпаролот на германската влада, Штефан Зиберт.

Тој рече дека ставот на Берлин е очигледен со самото тоа што германските власти го осудиле нападот со хемиско оружје извршен од режимот на Башар ал-Асад.

Европа

Европската Унија го истражува „Амазон“

Објавено пред

Од

Европската комисија ја испитува двојната улога на „Амазон“ на онлајн-трговец и онлајн-платформа за тргување поради страв дека компанијата би можела да биде нефер во поглед на конкуренцијата, изјави европскиот комесар за конкуренција.

„Амазон“ продава производи и во исто време функционира како продажна платформа за помали трговци. Комисијата е загрижена што „Амазон“ ги користи податоците од помалите компании за да ги процени најновите трендови и модели на однесување на клиентите.

„Штотуку почнавме, немаме никакви заклучоци, ние официјално не започнавме истрага, но се обидуваме да добиеме комплетна слика”, изјави за новинарите Маргарет Вестагер во Брисел.

„Амазон“ веќе е во фокусот на вниманието поради привилегираните даночни аранжмани договорени со Луксембург. Во октомври минатата година Комисијата ѝ нареди на компанијата да плати приближно 250 милиони евра за даночен долг.

Кога е вклучена камата, повеќе од 280 милиони евра се собрани, рече Вестагер денес.

„Амазон“ се жалеше на одлуката пред Европскиот суд на правдата. Ако жалбата биде прифатена, парите ќе треба да се вратат.

Прикажи повеќе...

Европа

Украински регион забрани книги на руски

Објавено пред

Од

Властите на украинскиот регион Лавов усвоија регулатива со која на тоа подрачје се забрануваат книги, филмови и песни на руски јазик.

Регионалното собрание гласаше за мораториум за јавна изведба и употреба на содржини на руски јазик додека Русија не ги повлече сите свои војници од Украина.

Засега не е познато по каква процедура ќе се спроведува оваа забрана.

Побуната во источна Украина во 2014 година изби во голема мера поради стравот дека новата украинска влада ќе ги дискриминира жителите што говорат руски.

Лавов е најголемиот град во западна Украина и иако поголемиот дел од населението во областа зборува украински, рускиот исто така е широко користен.

Прикажи повеќе...

Европа

Во моментот на падот на рускиот авион, француска фрегата испукала ракети во Сирија

Објавено пред

Од

Руските системи за контрола на воздушниот простор забележале француска фрегата како испукува ракети во Средоземното Море во понеделникот, извести руското Министерство за одбрана.

Според руската војска, францускиот воен брод „Оверњ“ ги испукал ракетите во понеделникот околу 20:00 часот. „Системот за контрола на воздушниот простор забележа лансирање  ракети од француската фрегата ‘Оверњ’“, се вели во изјавата на Министерството. „Оверњ“ бил на мисија во Средоземното Море, близу брегот на Сирија. Париз демантираше каква било вмешаност во нападот.

Се работи за европска повеќенаменска фрегата која е во служба на француската морнарица од февруари оваа година. Пред тоа, воениот брод бил испраќан на мисии низ целиот свет, вклучувајќи го и Средоземното Море, Индискиот Океан, Персискиот Залив, Јужнокинеското Море и Тихиот Океан.

Лансирањето било забележано во исто време кога контролорите на летање во воздухопловната база „Кмеимим“ изгубиле контакт со воениот авион Ил-20 за време на нападот врз Латакија од страна на израелските Ф-16 борбени авиони. Во авионот имало околу 14 лица кога тој исчезнал. Во тек е мисија за нивно пронаоѓање.

Израелските одбранбени сили одбија да коментираат. Иако Израел ретко признава дека напаѓа конкретни цели во Сирија, месецов одбранбените сили признаа дека погодиле барем 202 „ирански цели“ во земјата.

Турција и Русија се договорија во понеделникот да воспостават „демилитаризирана зона“ меѓу владините војници и милитантите во обид да се отстранат и последните џихадисти од Сирија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија6 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија7 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија9 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија10 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток13 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ14 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија14 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток14 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија15 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ15 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток15 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести17 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија17 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија18 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура2 дена

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ2 дена

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија2 дена

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија2 дена

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Досие