Контакт

Свет

Пакистан бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради спорот за Кашмир со Индија

Објавено пред

Пакистан ги повика членовите на Советот за безбедност на ОН да се позанимаваат со агресивните активности на Индија откако Њу Делхи му ја укина автономијата на Кашмир и наметна полициски час во делови од регионот, пренесува РТ.

„Неодамнешните агресивни активности на Индија го кршат меѓународното право и намерно го поткопуваат меѓународно признатиот оспорен статус на Џаму и на Кашмир“, напиша пакистанскиот шеф на дипломатија Шах Махмуд Куреши во писмото до СБ на ОН.

Претходно месецов Индија го укина повеќедеценискиот статус на самоуправа на Кашмир. Властите тврдат дека промената ќе помогне во борбата против тероризмот и за подобро интегрирање на регионот во остатокот од земјата. Стравувајќи од појава на насилство, Индија воведе полициски час во делови од Кашмир, ветувајќи дека ќе ги укине ограничувањата во иднина.

Исламабад, кој ја смета целата територија на Кашмир за своја, остро се спротивстави на овој потег. Премиерот Имран Кан предупреди дека политиката на Индија ќе доведе до насилство ако меѓународната заедница не успее да интервенира.

„Пакистан нема да предизвика конфликт. Но, Индија не треба да ја смета нашата воздржаност за слабост“, рече Куреши пред членовите на Советот за безбедност на ОН. Дипломатот рече дека Пакистан ќе се одмазди ако Индија реши повторно да прибегне кон употреба на сила.

Огорчените ривали беа на чекор од војна во февруари. Се случија прекугранични бомбардирања и отворена воздушна борба, поттикнати од воздушен напад во Пакистан, насочен кон, како што рече Индија, кампови на милитантна група која извела терористички напади на нејзината територија.

Свет

Сенаторите прават хартиени авиончиња и дремат во долгата постапка за отповикување на Трамп

Објавено пред

Американските медиуми обвинија одредени сенатори дека спијат, играат игри и кршат други правила за време на судењето на претседателот Доналд Трамп во Сенатот.

Така, Џим Риш и Џим Инхоф дремнале за време на долгите сослушувања, додека некои други биле забележани како решаваат крстозбор, се занимаваат со фиџет-спинери или прават хартиени авиончиња, објави Би-би-си.

Однесувањето на сенаторите американските медиуми го опишаа како однесување на ученици кои се досадуваат на час.

Инаку, според правилата, сенаторите треба цело време да седат на своите места, а како што објави „Ројтерс“, најмалку деветмина демократи и 22 републиканци вчера повеќепати станале од своите столчиња.

Републиканската сенаторка од Тенеси, Марша Блекбурн, вчера на својот профил на „Твитер“ се бранеше откако беше забележана како ја чита книгата „Како оние што го мразат Трамп ја расипуваат Америка“ во Сенатот. Taa посочи дека книгата дава добар увид во актуелните случувања.

„Вработените мајки се најдобри во вршењето на повеќе задачи одеднаш“, објасни Блекбурн.

Исто така, во Сенатот има строги правила во врска со храната, но некои сенатори се видени како јадат чоколади.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Шест лица загинаа во напад во Германија

Објавено пред

Шест лица се убиени, а неколку повредени во пукање во градот Рот ам Зе, во југозападна Германија, потврди полицијата.

Осомничениот е уапсен непосредно по пукањето, што се случило нешто пред 13 часот по локално време, во близина на градската железничка станица.

Полицијата соопшти дека се верува оди нападот го извршило само едно вооружено лице.

„Според нашите информации, шест лица загинале, а неколку се повредени“, изјави портпаролот на полицијата, Ален Рудолф Билмајер, за германските медиуми.

Билмајер рече дека првите информации укажуваат оти осомничениот, германски државјанин, познавал една или повеќе од жртвите.

„Некои од жртвите се членови на исто семејство“, додаде тој.

Полицијата најави дека ќе соопшти повеќе информации на прес-конференција подоцна во текот на денот, објави АП.

Рот ам Зе се наоѓа на околу 170 километри северозападно од Минхен и на 135 километри југоисточно од Франкфурт.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во Германија, можно е да има жртви

Објавено пред

Германската полиција преку „Твитер“ извести дека се спроведува операција во градот Рот ам Зе поради инцидент со пукање, пренесува „Спутник“

Според полицијата, многумина се повредени, а веројатно има и жртви кога вооружен напаѓач отворил оган во градот Рот ам Зе. Медиумите шпекуклираат дека има шестмина мртви.

„Се спроведува голема полициска операција во Рот ам Зе, каде што имаше пукање. Неколку луѓе се повредени, а веројатно има мртви. Осомничениот е приведен“, напиша полицијата во Баден-Виртемберг на „Твитер“.

Од полицијата исто така соопштија дека не станува збор за терористички напад бидејќи пукањето го предизвикала домашна расправија. Напаѓачот веднаш бил приведен и притворен. Во оваа фаза се верува дека дејствувал сам бидејќи нема докази за други осомничени.

Рот ам Зе е град со 5.300 жители во провинцијата Баден-Виртемберг, западно од Нирнберг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија2 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија2 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија2 часа

(Видео) Достовски до Филипче и Дуковски: Бидете како Атиџе, половина канабис за вас, половина за пациентите

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија6 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија6 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија7 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет9 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет9 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија10 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет21 час

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет22 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион23 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија1 ден

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Досие