Контакт

Свет

(Видео) Пакистан под вода, поплавите однеле над 1.000 животи, меѓу нив и деца

Објавено пред

Хуманитарните организации упатија итен апел за донации поради разорните поплави во Пакистан. Според агенциите се појавиле нови сателитски снимки кои покажуваат дека дури третина од таа огромна земја сега е под вода.

dobivaj vesti na viber

Откако Британскиот комитет за вонредни состојби (DEC) започна кампања за собирање средства за помош на 33-те милиони погодени од поплавата, Европската вселенска агенција (ESA) објави фотографии направени од својот сателит Коперник, пренесува Јутарњи.хр.

Сликите ја потврдиле проценката на пакистанската влада дека повеќе од една третина од земјата – област приближно со големина на Велика Британија – е поплавена од монсунски дождови, кои се проценуваат дека се 10 пати пообилни од вообичаеното.

„Реката Инд се излеа и создаде огромно езеро широко десетици километри“, соопшти ЕСА.

Поплавите однеле повеќе од 1.100 животи, вклучително и 399 деца, уништиле повеќе од милион домови и земјоделски култури, добиток и голема инфраструктура како патишта и мостови.

Во четвртокот, Салех Саид, главен извршен директор на DEC, побара од британската јавност да помогне.

„Времето е од суштинско значење бидејќи се очекува условите дополнително да се влошат бидејќи дождот продолжува да паѓа. Помогнете колку што можете“, изјавил тој.

Марјам Имтијаз од „Кер Пакистан“ рече дека е јасно дека ситуацијата е „надвор од контрола“.

„Ситуацијата на теренот е апсолутно поразителна. Ни треба сета помош што можеме да ја добиеме“, додала таа.

Хуманитарните работници се борат со огромни логистички тешкотии за да стигнат до милиони луѓе кои имаат потреба, особено во југоисточната провинција Синд, каде нивото на водата останува високо. Дури и во областите каде што водата малку се повлекла, дистрибуцијата на помошта е отежната поради оштетените патишта, паднатите далноводи и блокираните пруги.

Васим Ахмад, извршен директор на хуманитарната организација Islamic Relief Worldwide, рече дека бил во земјата за време на поплавите во 2010 година, во кои загинаа речиси 2.000 луѓе, но дека ситуацијата сега е многу полоша.

„Апсолутен хаос владее насекаде. Луѓето се на пат, чекаат хуманитарна помош како вода, храна, засолниште. Оваа ситуација е без преседан во историјата на Пакистан. Во моето 22 годишно искуство како хуманитарен работник, никогаш не сум видел такво уништување предизвикано од поплави“, изјавил тој.

Свет

Претседателот на Замбија се надева дека заробените рудари се уште се живи

Објавено пред

Претседателот на Замбија, Хакаинде Хичилема  изјави дека се надева дека најмалку 25 рудари заробени пред четири дена од лизгање на земјиштето во отворен рудник за бакар се уште се живи, додека операцијата за спасување продолжува.

dobivaj vesti na viber

Рударите во рудникот Шесели во Чингола, на околу 400 километри северозападно од Лусака, останаа заробени на три локации откако обилните дождови ја поплавија јамата, соопшти владата.

Рудникот претходно беше во сопственост на рудниците за бакар Конкола на Веданта (KCM), но сега е во рацете на локална компанија која допрва треба да започне со рударство во очекување на безбедносни и еколошки одобренија, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин утре патува надвор од Русија, ќе биде отсутен само 24 часа

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин планира утре да ги посети Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, изјави  неговиот портпарол, без да ги потврди гласините за можна посета на климатската конференција COP28 во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Еден ден подоцна, во четврток, Путин ќе биде домаќин на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во Москва, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Патувањето ќе трае само 24 часа“, изјави Песков за руската новинска агенција „Интерфакс“.

Работните посети на двете земји ќе бидат фокусирани на билатералните односи, но секако ќе се разговара и за натамошната координација на пазарот на нафта, додаде Песков.

Прикажи повеќе...

Свет

Автобус во Германија удрил во плуг за чистење снег и излетал од патот, едно дете загина

Објавено пред

Десетгодишен ученик загина, а 13 лица се повредени, од кои неколку потешко, во сообраќајна незгода во  Саксонија во близина на границата со Чешка, кога автобусот излета од патот.

dobivaj vesti na viber

Како што информираа од полицијата во Сехматал на Ерзгебирге на истокот на Германија, до несреќата дошло кога автобус со ученици удрил во плуг за снег, по што возачот на автобусот изгубил контрола над возилото и излетал од патот, по што  удрил во дрво.

На лице место загина 10-годишен ученик, а 13 лица се повредени. Возачот на автобусот и еден човек се тешко повредени. На децата од автобусот покрај лекарска помош им била укажана и психолошка помош. Според полицијата, патот по кој се движел автобусот е делумно покриен со мраз.

Јужните и југоисточните делови на Германија веќе неколку дена се зафатени од екстремни зимски услови со ниски температури и обилни снежни врнежи. Поради снегот и мразот, отежнат е железничкиот и авиосообраќајот, а аеродромот во Минхен привремено ги прекина сите летови поради замрзнатиот дожд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Таткото на Вања осомничен за помош при грабнување, останатите четворица и за две убиства на свиреп начин, Обвинителството отвори истрага

Доцна вечерва Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за грабнувањето на 14 –...

Македонија6 часа

Оперативен извор на македонската полиција во Баликесир клучен за апсењето на Палевски

Турската полиција го уапсила Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за двојно убиство, откога директен оперативен извор на македонската полиција го лоцирал и...

Македонија7 часа

(Видео) Прострелна рана, а не задушување е причината за смртта на Вања, Спасовски откри дека се најдени два пиштоли

Четиринаесетгодишната Вања починала од прострелна рана, но на крајот точниот наод ќе го покаже обдукцијата, рече министерот за внатрешни работи,...

Македонија7 часа

Палевски одел пеш по автопат во Баликесир кога бил уапсен, претходно најмил такси за да симулира дека оди во Истанбул

Од Скопје, преку Белград и Бугарија до Турција. Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и...

Македонија7 часа

(Видео) Спасовски потврди: Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Турција

Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Баликесир, Турција, изјави вечерва на прес-конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Спасовски го нарече Палевски...

Македонија8 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Оливер Спасовски за двојното убиство

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за двојното убиство.

Македонија8 часа

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Четворица осомничени за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски беа донесени во Кривичниот суд вечерва, каде судија...

Македонија9 часа

Детали за бегството на Палевски: влегол и излегол од Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, избегал од Македонија, преку Србија, па низ Бугарија се упатил кон Турција. Според...

Македонија11 часа

Нов приведен за убиството на Вања, го возел Палчо во Бугарија па во Турција

Приведено е уште едно лице за помагање на првоосомничениот во случајот со двојното убиство, Љупчо Палевски-Палчо, да ја напушти државата....

Топ11 часа

Пукање во центарот на Куманово

Пукање имало попладнево во центарот на Куманово, потврди кумановската полиција. Според привичните информации, во пукањето едно лице се здобило со...

Топ13 часа

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија15 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија16 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија16 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија18 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија19 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија19 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ20 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ21 час

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија21 час

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...