Контакт

Европа

Паника во Франција поради Кинезинка која се пофалила дека ја измамила аеродромската контрола

Објавено пред

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека пронашла жена од Вухан, која на социјалните мрежи објавила дека зела апчиња за намалување на температурата за да ги помине здравствените контроли на аеродромот.

Амбасадата потврди дека нејзините симптоми сега се под контрола.

Жената го напуштила Вухан пред да бидат суспендирани летовите поради новиот корона вирус, од кој досега починаа 26 лица, но термометрите веќе постоеле на аеродромите.

Таа на социјалните мрежи објавила фотографии од вечерата во ресторан во Лион, јавува Би-би-си.

„Пред да заминам имав слаба треска и кашлица. Се исплашив до смрт и побрзав да земам лек за да ја намалам температурата. За среќа, успеав да ја спуштам и да излезам без проблем“, напишала жената на социјалната мрежа.

Нејзината објава бргу се раширила и бил критикуван од многу корисници.

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека добиле повици и имејлови за жената што зела антипиретици и дека биле во контакт со неа и ѝ советувале да се јави на лекар.

Во новата изјава од амбасадата се вели дека температурата на жената е под контрола, дека таа веќе нема треска, ниту симптоми на настинка и дека нема потреба од нови испитувања.

Европа

Повторно висока бројка на починати во Италија – за еден ден короната однесе 766 животи

Објавено пред

Властите во Италија соопштија дека во последните 24 часа регистрирани се 766 смртни случаи од коронавирусот.

Покрај тоа, евидентирани се и 4.585 новозаразени, што е помалку во споредба со ден претходно, со што продолжува трендот на благ пад на бројот на нови случаи на инфекција.

Вкупниот број на заразени сега изнесува 119.827.

Досега починале 14.681 лице. Закрепнале 19.758 пациенти, а бројот на активни случаи е 85.388.

Италијанските здравствени власти соопштија дека кривата на заразата го достигнала својот врв и дека треба да се вложат повеќе напори за намалување на бројот на заразени.

Министерот за здравство, Роберто Сперанца, за време на говорот во парламентот предупреди на појавата на оптимизам што може да ги поткопа досегашните напори и истакна дека првите позитивни знаци не значат дека опасноста поминала.

Тој потврди дека националниот карантин, кој требаше да заврши на 3 април, ќе биде продолжен до 13 месецов.

Училиштата се затворени, повеќето продавници и фабрики не работат, јавните собири се забранети, а на луѓето не им е дозволено да ги напуштат своите домови, освен ако не мора да одат на работа, итно да поправат нешто или да одат на неопходно пазарење.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

Објавено пред

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше што е можно помало движење надвор.

Потоа беше воведен целосен карантин, при што луѓето од домовите можеа да излезат само доколку е неопходно, но и на работа и по намирници. Затворени беа рестораните и кафулињата, како и речиси сите продавници кои не продаваат храна или лекови.

Во земјата се заразени над 115.000 луѓе, а речиси 14.000 починаа. Во ваква ситуација, фоторепортерите на агенцијата ЕПА сликале како изгледа еден пазарен ден во северноиталијанскиот град Падова, кон средината и крајот на март.

На фотографиите од крајот на месецот може да се види дека на земјата е обележан простор за одржување на потребното растојание, но сепак не сите луѓе се придржуваат до правилото. Граѓаните пазарат на отворено, поглемиот дел од нив носат маски, иако, во принцип, се преблиску едни до други.

Погледнете како изгледа купувањето намирници на италијански пазар во време на коронавирус:

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ангела Меркел излегува од карантин

Објавено пред

По две недели карантин во својот дом, германската канцеларка Ангела Меркел се враќа во нормала. Одлуката следува по три негативни теста, а владиниот портпарол Штефен Сеиберг рече дека канцеларката се враќа на работа.

„Секако, ќе се почитуваат минималните правила за растојание“, рече тој додавајќи дека за време на карантинот канцеларката извршувала и државни работи, одржувала видеоконференции и имала јавно обраќање.

Меркел замина во карантин кога беше откриено дека докторот со кого била во контакт бил позитивен на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија1 час

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет2 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет4 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет5 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија6 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет7 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија7 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет8 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет8 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија21 час

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет22 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет23 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија24 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 ден

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ1 ден

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија1 ден

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија1 ден

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија1 ден

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија1 ден

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Досие