Контакт

Свет

Папата го заврши патувањето во Мозамбик со критика за корумпираните политичари

Објавено пред

Папата Франциск, завршувајќи ја својата посета на Мозамбик, во петокот ги критикува политичките и деловните лидери во сиромашната, но богата со ресурси источноафриканска земја, кои дозволуваат да бидат корумпирани од надворешни лица.

На неговиот последен ден во земјата, Франциск ја посети болницата за заболени од ХИВ-СИДА, управувана од заедницата „Сант Егидио“, а потоа одржа миса за околу 60.000 лица на националниот стадион.

Во болницата, папата зборуваше за сите четири главни теми на патувањето во оваа земја, како и за Мадагаскар и Маурициус – мир, сиромаштија, корупција и заштита на животната средина.

„Мозамбик е земја со изобилство на природно и културно богатство, но сепак парадоксално, голем број на нејзини луѓе живеат под нивото на сиромаштијата“, рече Франциск на стадионот, во област на главниот град каде што многу луѓе живеат во стари, сиромашни куќи со метални покриви.

Според Светската програма за храна на Обединетите нации, 80% од населението во Мозамбик од околу 30 милиони не можат да си дозволат минимални трошоци за соодветна исхрана.

„Понекогаш се чини дека оние што пристапуваат со навидум желба да помогнат имаат други интереси. За жал, ова се случува со браќа и сестри од иста земја, кои си дозволуваат да бидат расипани. Многу е опасно да се мисли дека тоа е цената што треба да се плати за странска помош “, рече папата Франциск.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Српски камионџии претeпaни на границата меѓу Украина и Романија

Објавено пред

Шестмина српски камионџии ноќеска по полноќ биле брутално претепани на граничниот премин меѓу Украина и Романија, но од украинската страна, пренесува српски „Курир“.

„Србите биле претепани од украински возачи на шлепери, а додека ги удирале им викале ’ова е Украина‘ и дека тоа е нивна граница“, пишува „Курир“.

Групата претепани српски возачи објаснила дека тоа се случило на границата меѓу двете земји, пред самиот влез во Романија, додека се враќале дома. Тројца од возачите се здобиле со сериозни повреди.

Прашани што било повод за нападот, возачите рекле дека биле нападнати без причина. Тие посочиле дека на тоа место со денови чекаат српски, руски и белоруски шлепери за разлика од домашните, кои без проблем ја заобиколуваат километарската колона и веднаш ја преминуваат границата.

Амбасадата на Србија во Романија соопшти дека не била официјално известена за инцидентот на украинско-романската граница ниту од српските државјани, ниту од романските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Евакуиран екипажот од носачот „Кузњецов“, пожарот сè уште се гаси

Објавено пред

Целиот екипаж на рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ е успешно евакуиран по пожарот кој избувна за време на поправката во Мурманск, а во кој беа повредени двајца војници, соопшти руското Министерство за одбрана.

Пожарникарите сè уште се обидуваат да го изгаснат пожарот што најпрво избувна во единицата за напојување, а потоа се прошири, пренесува „Ројтерс“ и додава, повикувајќи се на руските медиуми, дека е тешко да се дојде до местото каде што е пожарот, поради густиот чад создаден од горење на каблите.

„Адмирал Кузњецов“ е единствениот носач на авиони на Русија, долг 120 метри и се користеше во воената кампања на Русија во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ел Асад.

Прикажи повеќе...

Европа

Продолжува штрајкот во Франција: „Нема пауза за Божиќ, освен ако на владата не ѝ дојде паметот“

Објавено пред

Жителите на Париз денеска може да користат само две линии од градското метро, бидејќи штрајкот на работниците поради пензиските реформи влезе во осмиот ден.

Тензии владеат во неколку региони во земјата, а полицијата утрово употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Нант, додека на протестите во Марсеј беа запалени возила, објави агенцијата АП.

Синдикатите цврсто ги отфрлија новите предлози на владата на претседателот Емануел Макрон, постепено да се спроведе план според кој најмладите работници во Франција, родени по 1974 година, би работеле до 64 години наместо до 62 со цел да дојдат до целосна пензија.

„Нема пауза за Божиќ, освен ако на владата не ѝ дојде паметот“, предупреди денеска Лорен Брун од синдикатот Конфедерација на трудот.

Отфрлањето на најновите предлози на владата, упатуваат на тоа дека работничките лидери се решени да штрајкуваат без ограничувања.

Иако парижаните се најмногу погодени, со оглед на тоа што највеќе се потпираат на јавниот превоз, јавноста има разбирање за демонстрациите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 час

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на неговиот адвокат, Димитар Дангов, за...

Македонија2 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Не постои пречка за една изборна единица на изборите во април, брифираат извори од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. СДСМ синоќа...

Македонија3 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет4 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет4 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион5 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет6 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет6 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет6 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт16 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион17 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија19 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ22 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија22 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија22 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија24 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија1 ден

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Досие