Контакт

Европа

Папата свика црковен состанок на глобално ниво со цел да се спречи сексуалната злоупотреба

Објавено пред

Папата Франциско закажа средба со националните водачи на Католичката црква за да разговара за можностите за заштита на децата од злоупотребата од свештеници, соопшти Ватикан.

Состанокот со претседателите на националните бискупски конференции ќе се одржи во Ватикан од 21 до 24 февруари, се наведува во соопштението.

Советот на кардинали, одбор составен од девет члена кој го советува папата за внатрешните црковни реформи, имал интензивни разговори со папата Франциско во врска со случаите на злоупотреба, стои во објавата.

Папата се соочува со зголемен притисок за темелно решавање на проблемот по серијата скандали во Чиле, Австралија и САД.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Меркел: Германија ќе го одобри нацрт-договорот за брегзит

Објавено пред

Германија ќе го одобри нацрт-договорот за брегзит, соопштила германската канцеларка, Ангела Меркел, во обраќање пред пратениците во Бундестагот.

Таа навела дека жали поради излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, но дека Германија ќе ја почитува одлуката.

„Очекуваме дека договорот за брегзит ќе биде потпишан в понеделник. Германската влада ќе го одобри тој договор“, рекла Меркел.

Таа додала дека Шпанија има одредени забелешки за договорот и рекла дека очекува дека сите несогласувања ќе бидат надминати до недела.

Меркел истакнала дека прашањето за границата меѓу Република Ирска и Северна Ирска е голем проблем. Порачала дека Велика Британија нема да може унилатерално да ја напушти царинската унија и дека за датумот за отстапување ќе мора да се договори со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Италија уапсен Египќанец што ја поддржувал Исламската држава

Објавено пред

Во Италија е уапсен Египќанец обвинет за поддршка на Исламската држава, кој планирал да ѝ се придружи на терористичката организација, но ширел и џихадистичка пропаганда преку социјалните мрежи.

Италијанската полицијата соопшти дека е наложено уште еден Египќанец да биде протеран од земјата, а по трет се трага.

Уапсениот е идентификуван како 22-годишниот Елсајед Абдулајем Шалаби, кој наводно бил лидер на ќелијата.

Шалаби работел како чистач во „Мекдоналд“, а полицијата наведува дека преку апликацијата „Телеграм“ споделувал видеа од Исламската држава, меѓу кои и тоа во кое терористичката организација презема одговорност за нападот во Таџикистан од јули годинава кога беа убиени четворица државјани на западните земји.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсен манијак кој сексуално злоупотребил над 300 момчиња во Норвешка

Објавено пред

Според пишувањето на британскиот дневен весник „Гардијан“, 26-годишен Норвежанец е обвинет од тамошните власти за сексуални престапи во кои негови жртви биле над 300 момчиња, што претставува најголем случај од ваква природа во историјата на Норвешка.

Неименуваниот 26-годишник, кој наводно работел како фудбалски судија, во изминатите години преку интернет, најчесто со помош на платформата „Снепчет“, стапил во контакт со стотици момчиња, главно на возраст меѓу 13 и 16 години, а најмалиот од нив имал само 9 години. Во онлајн-комуникацијата тој се претставувал како нивен врсник. Притоа успевал да ги наговори момчињата преку видеоповик да се впуштат во сексуални активности што тој ги снимал. Потоа таквите снимки им ги испраќал и ги уценувал дека ќе ги објави на интернет доколку не му праќаат нови видеа со сексуална содржина.

Полицијата во Осло, по двегодишна истрага, успеала да го лоцира осомничениот, при што на неговиот компјутер биле пронајдени дури 16.463 вакви снимки со момчиња од Норвешка, но и од Данска и Шведска. Дваесет и шестгодишникот е обвинет за сексуална злоупотреба, но во некои случаи и за силување, бидејќи неколку од неговите жртви ги уценил лично да се видат, при што сексуално ги искористил.

Сето ова се случувало во периодот меѓу 2011 и 2016 година, а обвинетиот според изјавата на неговата адвокатка ги признал делата и изразил жалење. Судењето треба да се одржи на почетокот од следната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

Дармановиќ: Црна Гора немаше правна основа да го задржи Груевски

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, рече дека Црна Гора немала правна основа да го задржи поранешниот...

Регион2 часа

Могерини: Косово итно да ја укине одлуката за царината на српската стока

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, ја повика косовската Влада итно да ја укине одлуката за...

Топ4 часа

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски5 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија6 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет8 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски9 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија10 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија11 час

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски11 час

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија11 час

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет12 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија12 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија22 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија23 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија1 ден

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Досие