Контакт

Европа

Папата Франциско: Да си вакциниран е чин на љубов

Објавено пред

Вакцинацијата против Ковид-19 е чин на љубов, рече денеска папата Франциско, повикувајќи ги верниците да се вакцинираат.

„Вакцините даваат надеж дека пандемијата ќе заврши, но само ако се достапни за секого и ако работиме заедно“, нагласи римокатоличкиот поглавар.

Папата ја поддржа кампањата за промовирање на вакцинацијата во САД и другите земји од американските континенти.

„Да си вакциниран (…) е чин на љубов, а и придонесот кон тоа повеќе луѓе да бидат вакцинирани е чин љубов. Љубов кон себе, љубов кон семејството и пријателите, љубов кон сите“, рече 84-годишниот папа.

Европа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Објавено пред

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат грчките медиуми. Пријавена е материјална штета. Во Хераклион беше наредена евакуација на училиштата и сите институции. Најмалку едно лице загина.
Станува збор за градежен работник кој работел на обнова на црквата во селото Аркалохори, пренесува Катимерини.

Ова го потврди и градоначалникот на Аркалохорија, кој исто така изјави дека се оштетени две цркви и други згради во селото.

Според него, две лица биле заробени, едното во црквата каде што се урнала куполата, а другото во неговата куќа.

Првата проценка на Геодинамичкиот институт за земјотрес, што се случи утрово на Крит, зборува за јачина од 5,8 степени, со епицентар на 78 километри јужно од Хераклион, најголемиот град на тој остров.

Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар одделно ги проценува вибрациите на 6,2 степени, пишува Катимерини.

Според првичните извештаи, епицентарот е на длабочина од 10 километри,

Последователните измерени земјотреси се со јачина од 3,8 и 4,5 степени.

Очевидци и локални медиуми тврдат дека земјотресот траел долго и бил силно почувствуван не само во Хераклион, туку и на целиот Крит.

Земјотресот како што пренесуваат грчките медиуми бил почувствуван на Крит, но и на познатиот остров Санторини.

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми.

Властите во Турција ги предупредија жителите за можно цунами предизвикано од земјотресот во Грција.

Прикажи повеќе...

Европа

Отпуштени 25 наставници во Австрија, одбивале да носат маски и да се тестираат на коронавирус

Објавено пред

Во Австрија од почетокот на пандемијата се отпуштени 25 наставници затоа што одбивале да ги почитуваат мерките на Ковид-19.

Тие, според написите во австриските медиуми, не сакале да носат маски, ниту да бидат тестирани и одбивале да ги надгледуваат учениците за време на тестирањето. Најголем број отпуштања имало во Долна Австрија, каде што осум наставници биле отпуштени.

Во Виена биле отпуштени пет наставници, исто колку и во малата провинција Ворарлберг.

Во Горна Австрија тројца наставници беа отпуштени затоа што не сакаа да носат маска за време на часовите, велат тамошните власти.

Во Стирија, Салцбург и во Каринтија еден наставник беше отпуштен, а еден од нив одлучи да оди и на суд.

Само во Бургенланд и Тирол немаше отпуштање наставници поради непочитување на мерките.

Сепак, властите во Тирол додаваат дека тоа не значи дека нема отпор против корона-мерките во училиштата.

Училиштата се обидоа да постигнат решение преку лични разговори со наставниците, кои ги одбија корона-мерките, а во одделни случаи, во кои тоа не беше можно, беше спроведено суспендирање.

Прикажи повеќе...

Европа

Бензинските во Велика Британија останаа без гориво, Џонсон размислува да ја ангажира војската

Објавено пред

Илјадници бензински пумпи во Велика Британија останаа без гориво во текот на викендот поради недоволен број возачи на камиони.

Здружението на продавачите на бензин, кое застапува речиси 5.500 продажни места, соопшти дека повеќето од нејзините членови пријавиле дека останале без гориво, а дека другите набргу ќе останат без гориво откако Британците викендов формираа долги редици на бензинските пумпи.

„Бритиш петролеум“ призна дека два вида гориво снемало на една третина од нивните бензински пумпи.

Премиерот Борис Џонсон изјави дека стотици војници може да бидат ангажирани за снабдување на бензинските пумпи со гориво во целата земја.

Се очекува Џонсон денеска да ги собере министрите со цел да се најде решение и да се избегне понатамошно продлабочување на кризата, објави „Гардијан“.

Проблемот настана кога „Бритиш петролеум“ мораше да затвори мал број продажни места поради недостиг на возачи, а „Шел“ и „Еко“ исто така пријавија проблеми со акциите.

Проблемот не е поради недостиг на гориво, туку поради недостиг на возачи на камиони за транспорт до бензинските пумпи.

Претставниците на транспортната индустрија наведуваат дека причината за кризата, освен пандемијата, е старата работна сила и егзодусот на странските работници по излегувањето на Британија од Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа40 минути

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Европа3 часа

Тесна победа на социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет4 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија5 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија6 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ20 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион20 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија21 час

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие