Контакт

Свет

Папата Франциско повика да се забрза вакцинацијата во сиромашните земји

Објавено пред

Во својата велигденска порака, папата Франциско ги повика државите да ја забрзаат вакцинацијата, особено во сиромашните земји и ги нарече скандалозни вооружените конфликти во време на пандемија.

Втора година по ред, заради пандемијата од Ковид-19, папските активности по повод Велигден се ограничени на мали собири пред споредниот олтар на базиликата Свети Петар, наместо со претходните миси пред десетици илјади луѓе на истоимениот плоштад.

По утринската миса, Папата даде обраќање „Урби ет Орби“ во кое традиционално се осврнува на светските проблеми и повикува на мир.

“Пандемијата сè уште се шири, а социјалната и економската криза е сериозна, особено за сиромашните. И покрај тоа, што е скандалозно, вооружените конфликти не запираат, а воените арсенали се зајакнуваат”, рече тој.

Во предпандемичните времиња, Папата имаше обраќање пред најмногу 100. 000 луѓе на плоштадот Свети Петар. Овој пат тој зборуваше пред помалку од 200 луѓе во црквата, со пренос преку Интернет за десетици милиони верници.

На главниот плоштад во Ватикан имаше неколку полицајци кои се грижат тридневниот национален карантин да се почитува низ цела Италија. Папата го замоли Бога да ги утеши болните, оние кои ги изгубија своите најблиски, како и невработените. Тој ги повика властите да им обезбедат пристоен живот на семејствата кои имаат потреба. Тој ги пофали медицинските работници, изрази сочувство со младите кои не можат да одат на училиште и истакна дека сите мора да се борат против пандемијата.

„Ја повикувам целата меѓународна заедница, во духот на глобалната одговорност, да се справи со проблемот со доцнењето во поделбата на вакцините и тие да се дистрибуираат особено во најсиромашните земји“, рече тој.

„Господ, кој е наш мир, нека ни помогне да го надминеме воинствениот начин на размислување“, додаде папата Франциско.

Потсети дека денес е и Меѓународен ден за дејствување против мини, затоа повика на забрана за овие „подмолни уреди“, „нструменти на смртта без кои нашиот свет би бил многу подобар.

Коментирајќи ги конфликтите во светот, Папата ги пофали младите луѓе во Мјанмар кои застанаа во одбрана на демократијата и го расчуја нивниот глас на мирен начин.

Свет

(Видео) Пукање во супермаркет во САД – еден убиен и двајца повредени

Објавено пред

Едно лице е убиено, а две се ранети во супермаркет во Лонг Ајленд, кога напаѓач отворил оган, соопшти полицијата.

Потоа напаѓачот избегал од местото на злосторството, според американските медиуми.

Се претпоставува дека осомничениот по пукањето влегол во автобус и побегнал во непознат правец.

Според официјалното соопштение на полицијата, откриен е идентитетот на напаѓачот.

Се работи за 30-годишниот Габриел Двајт Вилсон, кој носи црна облека и се претпоставува дека е вооружен и опасен.

Прикажи повеќе...

Свет

Адвокатите на Навални: Тој е многу слаб, мора итно во болница за да не умре

Објавено пред

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој штрајкува со глад веќе три недели, е многу слаб и не добил медицинска помош, соопштија денеска неговите адвокати.

„Тој е многу слаб, тешко му е да седи и да разговара“, рече Олга Михаилова пред новинарите додавајќи дека Навални „не добил соодветна медицинска нега“ во болницата за затвореници со туберкулоза.

Таа побара Навални итно да биде префрлен во цивилна болница во Москва со цел да се спречи да умре.

На групата лекари, предводена од Анастасија Василијева, личен лекар на 44-годишниот опозиционер, не им е дозволено да влезат во болницата, како што се случувало секојпат кога се обидувале да го посетат Навални.

Во изјава за францускиот печат Василијева го осуди „целосното непочитување“ потсетувајќи дека „должност на лекарот е да му помогне на пациентот“ и посочува дека во прашање е животот на главниот противник на рускиот претседател Владимир Путин.

Навални на 31 март го почна штрајкот со глад во знак на протест против условите во затворот обвинувајќи ја управата на затворот дека не му дозволува да посетува лекар.

Тој беше уапсен во јануари откога пристигна во Русија по закрепнувањето од труењето по пет месеци во Германија за што го обвинува рускиот претседател Владимир Путин.

Навални беше осуден на две и пол години затвор затоа што ја прекрши условната казна од 2014 година, со тоа што замина во Германија на лекување.

Прикажи повеќе...

Свет

Иранското МНР: Постигнат мал напредок во разговорите во Виена

Објавено пред

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Катибзаде, изјави дека на преговорите што во моментот се водат во главниот град на Австрија, Виена, меѓу Техеран и светските сили во врска со нуклеарниот договор од 2015 година, е постигнат одреден напредок, пренесува ИРНА.

„Се движиме по вистинскиот пат и е постигнат одреден напредок, но сè уште не сме ја достигнале последната фаза. Сега сме во фаза кога треба да се преговара за тешки прашања. Никаде не брзаме. Немаме никакви директни или индиректни преговори со САД во Виена“, изјави Катибзаде.

Минатиот вторник Виена беше домаќин на разговорите насочени кон заживување на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили и кон враќање на САД на нуклеарниот договор.

Во 2018 година администрацијата на Трамп еднострано се повлече од нуклеарниот договор и повторно ги воведе санкциите за Иран претходно укинати според договорот. Како одговор Техеран ги намали своите обврски кон договорот и го зголеми збогатувањето ураниум на 20 отсто надминувајќи ја границата од 3,67 отсто утврдена со договорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија4 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија6 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет7 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија8 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија8 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија8 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа9 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет10 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија12 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија23 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа23 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија1 ден

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија1 ден

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Досие