Контакт

Свет

Пекинг: Изјавата на комесарката на ОН за Хонгконг е грубо мешање во суверенитетот на Кина

Објавено пред

Изјавите на комесарката на ООН за човекови права Мишел Башеле за законот за национална безбедност во Хонгконг претставуваат грубо мешање во суверенитетот и внатрешните работи на Кина, оцени Пекинг.

Реакцијата на Кина следи откако Башеле вчера изјави дека новиот кинески закон за Хонгконг мора да биде во целосна согласност со обврските на Кина кога станува збор за почитување на човековите права и меѓународните договори за заштита на граѓанските и политичките слободи.

Според Кина изјавата ги кршат целите и принципите на Повелбата на ООН.

Свет

САД најавија нови санкции против „Хуавеј“, Кина со протест

Објавено пред

Шефот на американската дипломатија Мајк Помпео најави нови санкции против компанијата „Хуавеј“, на што официјален Пекинг го повика американскиот амбасадор.

Помпео исто така најави дека ќе ја посети Велика Британија, која еден ден претходно најави целосно ќе ја отстрани целата опрема на тој кинески телекомуникациски гигант од својата 5Г мрежа.

„ Стејт департментот повторно ќе воведе визно ограничување на некои вработени во кинеската телекомуникациска компанија како што е „Хуавеј“, бидејќи тие снабдуваат режими со опрема кои ги кршат човековите права во светот“ рекол американскиот државен секретар.

На најавата за нови американски санкции, официјален Пекинг повика американскиот амбасадор за да му врачи протестна нота против санкциите кои САД ги донесоа како одговор на репресијата на Пекинг над автономното подрачје на Хонгконг.

Прикажи повеќе...

Регион

Градоначалникот на Подгорица: Не е далеку денот кога ќе мора да прогласиме карантин

Објавено пред

Доколку продолжи овој тренд на новозаразени, не е далеку денот кога ќе треба да ја затвориме Подгорица и да се вратиме на режимот од пред неколку месеци, а мислам дека никој од нас тоа не го сака, предупреди градоначалникот на црногорската престолнина и член на Националното координативно тело (НКТ), Иван Вуковиќ.

Во Црна Гора лабораториите на Институтот за јавно здравје во последните 24 часа анализирале 375 примероци, а 78 биле позитивни за Ковид-19, пренесува РТЦГ.

Новооткриените случаи се од Подгорица 48, Никшиќ 11, Херцег Нови 7, Плевља 3, Котор, Беране и Бар по 2, а во Бијело Поље, Цетиње и Рожаје по еден нов пациент.

„Вкупниот број на потврдени смртни случаи од почетокот на јуни е 16“, се вели во соопштението.

„Земајќи ги предвид починатите и опоравените, во моментот бројот на активно заразени со Ковид-19 во Црна Гора е 1.522. Повеќето од новите пациенти се контакти на претходно регистрирани случаи“, се додава во соопштението.

Во Подгорица активни се 595 случаи на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Судијка во САД го блокира извршувањето на втората смртна казна на сојузно ниво по пауза од 17 години

Објавено пред

Федерална судијка од Окружниот суд во Вашингтон го блокира извршувањето смртна казна над обвинетиот Весли Пурки.

Доколку егзекуцијата беше извршена, тоа ќе беше втора смртна казна изречена на сојузно ниво во рок од два дена во последните 17 години.

Денес, Министерството за правда на САД имаше намера да го погуби Весли Пурки, осуден за силување и убиство на 16-годишно девојче и покрај забелешките на неговите адвокати дека Пурки има деменција и повеќе не е во можност да ја разбере казната изречена за него.

Претходно во текот на денот, судијката од Окружниот суд во Вашингтон, Тања Чуткан, издаде две наредби, со кои се дозволуваат разни правни исклучоци за неколкумина од 61 лице осудени на смртна казна.

Едната наредба се однесува на Пурки, а другата ја спречува федералната влада да погуби уште двајца други мажи осудени за убиство на деца – Дастин Хонкен, кој требаше да биде егзекутиран в петок, и Кит Нилсон, чија смртна казна беше закажана за 28 август.

Чуткан посочи на аргументот на осудените мажи дека употребата на „пентобарбитал“ во смртоносните инјекции го крши Законот за храната, лековите и козметиката, односно натежнува над тврдењата на Министерството за правда дека законите за безбедност на лековите не важат за вакви случаи, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Ова е третпат како Чуткан издава наредба со која се одложуваат егзекуции. Првата ваква наредба беше одбиена од Апелацискиот суд во април, а втората од страна на Врховниот суд вчера.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија55 минути

Одѕивот до 19 часот е 45,77 отсто, најмногу гласачи излегле во Вевчани

Одѕивот два часа пред затворањето на избирачките места е 45,77 отсто. На 3.463 гласачки места до 19 часот гласале 830.370...

Македонија1 час

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија2 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија4 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија4 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија5 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија6 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија7 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија8 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион8 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет8 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија10 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија11 час

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион12 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија13 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија14 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија14 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија21 час

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет23 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Досие