Контакт

Свет

Пенс и Помпео во Анкара вршат притисок врз Ердоган

Објавено пред

Потпретседателот на САД и државниот секретар, Мајк Пенс и Мајк Помпео, денеска пристигнаа во Турција со мисија да ја убедат Анкара да стави крај на офанзивата против курдските борци во североисточна Сирија.

Пенс и Помпео во турската престолнина ќе се сретнат со претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Тие ќе го предупредат Ердоган дека Вашингтон ќе ги заостри економските санкции ако продолжи офанзивата против курдските борци.

Претходно, Ердоган изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот само доколку курдските сили ги напуштат клучните позиции во Сирија.

Американските власти признаваат дека има мали шанси за итно запирање на офанзивата.

Трамп последниве денови трпи критики поради напуштањето на курдските борци, главните партнери на Вашингтон во борбата против Исламската држава бидејќи нареди повлекување на американските сили од границата кога на 9 октомври Турција ја почна офанзивата, потсетува агенцијата „Ројтерс“.

Американскиот претседател, сепак, ја брани својата одлука нарекувајќи ја стратешки брилијантна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австриската тајна служба e во криза, откриени низа неправилности

Објавено пред

Австриската служба за заштита на уставноста и борба против тероризам се наоѓа во длабока криза, пишуваат австриските медиуми.
Виенскиот дневник „Естерајх“ наведува дека на тајната служба ѝ се заканува прекин на соработката со пријателските служби.

Весникот, како што се наведува, се повикува на анализа на „Бернскиот клуб“ – здружение на европски разузнавачки служби, кој надлежниот министер сака да го држи во тајност, што дополнително укажува на голем број неправилности во службата.

„Ако нашите колеги од цела Европа немаат повеќе доверба во нас, тогаш тајната служба ќе има сериозен проблем, а на тој начин и сите Австријци“, оценува неименуван извор од истрагата.

Тој додал дека е сè поприсутна недовербата на странските служби во австриската бидејќи, како што објаснил, таа премногу бавно реагира на укажаните проблеми, а постојат и обиди на сокривање анализи.

Извештајот на „Бернскиот клуб“ ја критикува посебно сајбер-безбедноста во тајната служба. Во извештајот се наведува дека хакери можат да упаднат во ИТ-системот на тајната служба, со што би биле загрозени најчувствителните податоци на сите европски служби во тајниот систем „Посејдон“.

Прикажи повеќе...

Свет

Осум патници се удавија во Пакистан, има и исчезнати

Објавено пред

Осум патници загинаа денес, а неколкумина се пријавени како исчезнати кога мал дрвен чамец потона на истокот на Пакистан поради преоптовареност.

Пакистанската полиција соопшти дека чамецот, поради преоптоварување, се навалил на страна, се наполнил со вода и потонал на реката Сутлеј, во близина на градот Дибалпур.

Група од 35 патници, наводно, се враќале од еден погреб, пренесува АП.

Спасени се 10 патници и во тек е потрага по исчезнатите.

Несреќи како овие се чести во Пакистан каде што дрвени чамци често се користат за превоз на стока и луѓе, а повеќето немаат појаси за спасување, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција ги обвинува Курдите за ослободување на 800 терористи

Објавено пред

Турција ги обвини курдските единици дека ослободиле повеќе од 800 милитанти на т.н. Исламска држава во Сирија.

„Турција е единствениот партнер на НАТО и меѓународната коалиција во борбата против Исламската држава и неутрализира повеќе од 4.000 припадници на таа терористичка организација во Ирак и Сирија. Од друга страна, Курдистанската работничка партија и единиците за безбедност ослободија повеќе од 800 затвореници само во Тел Абијад “, се вели во соопштението на турското Министерство за национална одбрана, пренесува ТАСС.

Уште откога почна воената операција во североисточниот дел на Сирија, Анкара ги обвинува курдските единици за ослободување на милитантите од локалните затвори.

Курдите реагираат дека екстремистите успеваат да избегаат бидејќи при нападот на турската армија доаѓа до гранатирање и оштетување на затворите.

Според неодамнешните проценки, во тоа подрачје се затворени околу 11.000 милитанти, вклучително и околу 9.000 Сиријци и Ирачани, како и 2.000 лица од околу 50 други земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет2 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет3 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија3 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија4 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија14 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет15 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа16 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет17 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија20 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет21 час

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет22 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија23 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион24 часа

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија2 дена

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа2 дена

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ2 дена

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Досие