Контакт

Европа

Пенс: Трамп останува приврзан на соработката со ЕУ, САД го поддржуваат обединувањето на Европа

Објавено пред


Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави во понеделникот дека претседателот Доналд Трамп е приврзан на соработката со Европската унија на заедничките цели – мирот и просперитетот, додека европските челници Доналд Туск и Жан-Клод Јункер истакнаа дека на САД им е потребна силната ЕУ.

 

„Имам привилегија во името на претседателот (на САД, Доналд) Трамп да ја изразам силната приврзаност на Соединетите држави на продолжувањето на соработката и партнерството со Европската унија“, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс на состанокот со челникот на Советот на Европа, Доналд Туск.

„Какви и да се разликите, нашите два континента споделуваат исто наследство, исти вредности и, над сé, иста цел за промовирање на мирот и просперитетот низ слободата, демократијата и владеењето на правото, и ние остануваме приврзани на тие цели“, рече Пенс.

Туск, од своја страна, рече дека на Пенс му поставил три прашања: дали САД се согласуваат со зачувувањето на сегашниот меѓународен поредок врз основа на меѓународното право, за значењето на заедничката безбедност во рамките на НАТО и може ли ЕУ да смета на недвосмислена поддршка за идејата за обединувањето на Европа. „На сите три прашања добив одговор: да“, рече Туск.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави пред состанокот со Пенс дека САД „имаат потреба од обединета Европа во секоја смисла“. „Сега не е моментот Европа да се дели во некогашните национални и провинциски категории“, рече Јункер. .

Туск на конференцијата за медиумите ги спомена и неодамнешните изјави за застареноста на НАТО.

„Нашата безбедност се темели на НАТО и на најтесната можна трансатлантската соработка. Мораме да работиме заедно на модернизацијата на формите на соработка. Некои од нив навистина може да бидат подобри, но ние треба да се согласиме околу една работа: идејата на НАТО не е застарена, како што не се ниту вредностите кои лежат во неговите темели“, рече Туск.

„Премногу нешта се случија последните месеци во вашата земја и во ЕУ, премногу нови и понекогаш изненадувачки мислења се изнесени е за нашите односи и за нашата безбедност, за да се преправаме дека сé е како што некогаш беше“, додаде Туск.

Пенс во Брисел допатува од Минхен каде што учествуваше на конференцијата за безбедност. Негова последна посета во рамките на европската турнеја на тројцата високи функционери од администрацијата на претседателот Трамп.

Пенс во белгиската и европската престолнина, покрај со Туск и Јункер, сретна и со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини, а средби во текот на денот тече состанокот и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Од минатата седмица тројцата високи функционери на САД престојуваат во Европа, настојувајќи да ги примири европските сојузници вознемирени од некои изјави на американскиот претседател Доналд Трамп за застареноста на НАТО како организација и барање од европските сојузници повеќе да вложуваат во сопствената одбрана, и за излегувањето на Велика Британија од ЕУ како позитивен чекор кој ќе го следат и други земји членки.

Пенс, меѓу другото, ја истакна и важноста на заедничката борба против тероризмот и повтори дека САД нема да ѝ попуштаат на Русија во врска со ситуацијата во Украина.

„За ефикасната борба против тероризмот, ЕУ и САД мора уште потесно да соработуваат и да разменуваат разузнавачки податоци“, рече Пенс.

Иако САД ќе бараат нова основа за соработка со Русија, нема да ѝ попуштаат на Москва, рече Пенс и ги повика двете завојувани страни во источна Украина да го почитуваат новото склучено примирје./крај/мф/сн

Европа

Групите на жртвите го одбија извинувањето од ЕТА

Објавено пред

Од

Извинувањето од баскиската организација ЕТА за убиството на луѓе за време на нивните борби за независност на Баскија е одбиенo од страна на групите на жртвите.

Сепаратистите во шпанската Баскија побараа прошка за убиството на луѓе без директно учество во конфликтот.

Групите на жртвите ја обвинија ЕТА дека сака да ја оправда употребата на насилство и се обидува да ја преработи историјата.

Се очекува ЕТА да го објави своето распуштање во наредните недели.

Милитантите убија повеќе од 800 луѓе и повредија илјадници за време на 40-годишниот конфликт, во обид да основаат независна баскиска држава во областа што се шири низ северна Шпанија и во југозападна Франција.

Прикажи повеќе...

Европа

Принцот Чарлс ќе биде новиот лидер на Комонвелтот

Објавено пред

Од

Принцот Чарлс од Велс е избран за нов шеф на Комонвелтот на нациите, јавува Би-би-си. Кралицата соопштила дека тоа била нејзината искрена желба, принцот Чарлс да ја наследи по нејзината смрт.

Лидерите на државите членки на Комонвелтот разговарале за ова прашање на состанокот зад затворени врати во замокот Виндзор, при што ја донеле одлуката за назначувањето.

Предлогот, раководството на организацијата да биде по ротациски принцип, меѓу 53-те држави членки беше отфрлен, а кралицата, британската влада и други лидери изразија поддршка за принцот Чарлс.

Комонвелтот на нациите е меѓународна организација во која членуваат Велика Британија и најголемиот број поранешни британски колонии.

Британската премиерка Тереза Меј и канадскиот премиер Џастин Трудо претходно ја дадоа својата поддршка на принцот Чарлс.

Прикажи повеќе...

Европа

Најмалку 54 лица повредени во железничка несреќа во Салцбург

Објавено пред

Од

Најмалку 54 лица се повредени во железничка несреќа во Салцбург, соопштија претставници на австриската железница. Портпаролот на железницата ОББ изјави дека 54 лица биле пренесени во болница и дека сите се со лесни повреди.

Несреќата се случила додека возот бил на станицата во текот на маневр за спојување вагони од два воза од линиите Венеција-Салцбург и Цирих-Салцбург.

Во вагоните во моментот на судирот имало околу 240 патници. Возот од Салцбург требало да продолжи за Виена.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Приведена скопјанката која пушеше марихуана на улица

Полицијата ја приведе скопјанката која пушеше марихуана на улица и снимката ја сподели на „Фејсбук“. Двајца полицајци попладнево ја лоцирале...

Македонија5 часа

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија6 часа

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија10 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија10 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија11 час

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија11 час

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија11 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија14 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет15 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија15 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија15 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија2 дена

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион2 дена

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија2 дена

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија2 дена

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет2 дена

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Досие