Контакт

Свет

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Објавено пред

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави на Иран во регионот. Како што објави Си-ен-ен, распоредувањето на трупите може да се должи на потребата од интензивирање на воздушната одбрана во услови на зголемена закана од дејствијата на Техеран во регионот, вклучително и оние поврзани со испорака на проектили во Ирак.

Според сознанијата на медиумите, САД можат да ги користат своите копнени, воздушни и поморски сили за да го зајакнат своето присуство. Во првата фаза, може да бидат прераспоредени 3-4 илјади војници.

Во средата секретарот за печат на Пентагон, Алис Фарах, ги негираше информациите на „Волстрит журнал“ дека администрацијата на Вашингтон размислува да го прошири своето воено присуство на Блискиот Исток со распоредување на 14.000 војници и десетици бродови за противакција на Иран.

Свет

Паркинг во Барселона претворен во импровизирана мртовечница

Објавено пред

Затворен паркинг во Барселона е претворен во огромен, импровизиран додаток на мртовечницата во време кога градот се бори да се справи со бројот на починати од новиот коронавирус Ковид-19, пренесува РТ.

Погребалниот дом „Мемора“ ќе биде најголемата теренска мртовечница во Шпанија, со капацитет за речиси 2.000 ковчези.

Фернандо Санчез, директорот за комуникации на „Мемора“ во Барселона, рече во четвртокот:

„Имаме можност да го зголемиме капацитетот тука и во другите големи погребални домови што ги имаме низ градот, така што капацитетот ќе биде многу, многу голем“.

За споредба, две нови мртовечници поставени во Мадрид имаат капацитет само за 900 ковчези. Ковид-19 досега однесе 10.935 животи во земјата, посочува шпанското Министерство за здравство.

Прикажи повеќе...

Свет

Поради намалените приходи од туризам, слоновите во Тајланд гладуваат

Објавено пред

Пандемијата на коронавирусот го загрози светот на туризмот, а странските медиуми пишуваат дека заради неможноста на туристите да го посетат Тајланд, слоновите гладуваат.

Според „Сан“, просечно околу 2.000 слонови гладуваат секој ден затоа што персоналот задолжен за нивна грижа нема средства ниту за своите трошоци ниту за да им обезбеди храна.

„Ако не добиеме поддршка да се грижиме за нив, овие слонови, од кои некои се бремени, или ќе умрат од глад или ќе бидат пуштени на улица да просат“, рече Лек Чејлерт, основач на фондацијата „Save Elephantт“ .

Селаните донеле 70 слонови на подрачјето бидејќи веќе не добивале пари од туризмот.

„Хранењето слонови е приоритет, но проблемот е во тоа што нема доволно шума за хранење“, рече Кери Мекреа, која води засолниште за слонови во северниот дел на Тајланд.

Тајланд ги затвори своите граници веднаш по објавувањето на пандемијата, па туристите не можат да ја посетуваат оваа земја.

Прикажи повеќе...

Свет

Пакистанскиот премиер ја спореди владејачката партија во Индија со нацистите

Објавено пред

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, жестоко ја критикува владејачката партија на Индија, Баратија Јаната (БЈП), споредувајќи ја со нацистичка Германија под Адолф Хитлер, пренесува „Спутник“.

Кан на „Твитер“ праша: „РСС го инспирира раководството на БЈП во 21 век отворено да зборува за 200 милиони муслимани исто како што нацистите зборуваа за Евреите“.

РСС (Rashtirya Swayamsewak Sangh) е националистичка и културна организација покрај тоа што е родителска организација на индиската владејачка партија БЈП.

Видеоклипот што го сподели Кан прикажува новинар кој разговара со пратеникот на БЈП, Субраманиан Свами, за влијанието на изменетиот Закон за државјанството (ЦАА) врз малцинската муслиманска заедница во Индија.

Свами во видеоклипот вели: „Знаеме дека таму каде што муслиманската популација е голема секогаш има проблеми…“

Новинарот го потсетува дека Индија ја има втората по големина муслиманска заедница во светот, Свами одговара: „Ако муслиманите станат повеќе од 30 отсто во одредена земја, таа земја е во опасност“.

Со ЦАА во Индија им се доделува државјанство на религиозно прогонети имигранти од хиндуистичката, христијанската, будистичката религија, на Сиките и на Парсите од Пакистан, Бангладеш и Авганистан, но ги исклучува муслиманите. Владата разјасни дека законот ги исклучува муслиманите затоа што тие не се изложени на верски прогон во земјите во кои доминираат муслиманите.

Кан во четвртокот ја обвини владата на индискиот премиер Моди дека нелегално ја менува демографијата во Џаму и Кашмир кршејќи ги сите меѓународни закони и договори. Обвинението се однесува на ланското повлекување на специјалниот статус на Џаму и Кашмир од страна на Индија, која ја претвори државата во федерално управувана територија и ја оддели од Ладак.

Кан побара интервенција од ОН и меѓународната заедница за да ги запре наводните повреди на Индија на резолуциите на Советот за безбедност на ОН и рече дека Пакистан ќе продолжи да го обелоденува индискиот државен тероризам.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ57 минути

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија60 минути

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија1 час

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија2 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија3 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија3 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија4 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија6 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион6 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион6 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет7 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет7 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион7 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет18 часа

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет19 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија22 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет24 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија1 ден

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија1 ден

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија1 ден

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Досие