Контакт

Свет

Пентагон: Успешно лансиравме ракета

Објавено пред

Американската морнарица и армија истрелаа проектил од Центарот за лансирање ракети на островот Валопс на НАСА во Вирџинија, за да тестираат десетина експерименти со хиперсонично оружје.

dobivaj vesti na viber

Пентагон тестот го нарече успешен и изјави дека целта е да се помогне во развојот на нова класа на оружје, пренесува „Ројтерс“.

Хиперсоничните едрилици се лансираат од ракета во горните слоеви на атмосферата, а потоа на пат до целта достигнуваат брзина пет пати поголема од брзината на звукот, поточно околу 6.200 километри на час.

САД и нивните ривали ја забрзаа трката за развој на хиперсонично оружје како нова генерација на оружје што го намалува времето на реакција на противниците.

Свет

Тројца полицајци убиени во Пакистан, одговорноста ја презедоа талибанците

Објавено пред

Пакистанските талибанци ја презедоа одговорноста за вооружениот напад во кој загинаа тројца полицајци на северот на земјата.

dobivaj vesti na viber

Тоа е втор напад извршен од групата само неколку дена откако објави прекин на примирјето со владата, објави Ројтерс.

Полицијата која патролирала во Ношера, во областа на провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан, била нападната вечерва, изјави претходно за британската агенција заменикот на регионалната полиција Мохамад Али Гандапур.

Тој рече дека на лице место биле убиени тројца полицајци и дека идентитетот на напаѓачот не е познат.

Екстремистичката група Техрик-е-Талибан Пакистан (ТТП) ја презеде одговорноста за нападот.

ТТП во понеделникот објави дека го прекинува повеќемесечниот прекин на огнот, преземајќи ја одговорноста за самоубиствениот напад во јужен Пакистан во Кета два дена подоцна, во кој загинаа четири лица, а повеќе од 30 беа ранети.

ТТП сака да ја собори пакистанската влада и да ја замени со систем на управување што се согласува со нивното строго толкување на исламскиот закон.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанската полиција откри од каде се испратени писма-бомбите

Објавено пред

Шпанската полиција соопшти дека шест писма-бомби кои пристигнале на адреси на високи функционери и институции биле испратени од градот Ваљадолид, пренесоа шпанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Овие писма биле испратени во периодот од 24 ноември до 2 декември на адресите на премиерот Педро Санчез, на украинската амбасада во Мадрид, на канцелариите на шпанската влада, на седиштето на агенцијата за комуникации на ЕУ и на американската амбасада, објави Ројтерс.

Повеќето од експлозивните писма се деактивирани, освен вработен во украинското дипломатско претставништво во Мадрид, кој беше полесно повреден кога експлозивното полнење делумно се активирало и се запалило.

Прикажи повеќе...

Регион

Десетици албански деца исчезнати во Англија

Објавено пред

Речиси 20 отсто од децата мигранти без придружба од Албанија, кои годинава ги прифати Советот на округот Кент во Англија, се исчезнати, пишуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

До 31 октомври, локалните власти примија 197 албански деца, од кои 39 исчезнале.

„Еcpat UK“, која води кампањи за заштита на децата од експлоатација, посочи дека бројките се многу загрижувачки.

Советот тврди дека тесно соработувал со Министерството за внатрешни работи и со полицијата за заштита на загрозените деца. Институцијатa уверува дека се грижела за 197 албански деца кои биле во прифатната единица на Министерството за внатрешни работи во Кент во периодот од 1 јануари до 31 октомври.

Од Советот додаваат дека од 7 ноември, 39 се пријавени како исчезнати, но и дека оттогаш некои деца наполниле 18 години. Според владините бројки собрани од „Би-Би-Си“, 44.122 луѓе го преминале Ламанш со мали чамци досега оваа година, во споредба со 28.461 кои пристигнале во 2021 година.

Ова предизвика центарот Манстон во Кент да биде преоптоварен.

Советот на округот Кент во соопштението нагласи дека има значително зголемување на бројот на албански деца без придружба и дека тие се ранливи на експлоатација.

Советот, исто така, најави дека ќе утврди дали системот може да се подобри за да се спречи истото да се повтори во иднина.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија11 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија12 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет13 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија15 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава15 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт16 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија16 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет16 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет16 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет16 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија1 ден

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет1 ден

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија2 дена

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија2 дена

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет2 дена

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет2 дена

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...