Контакт

Свет

Песков: Кремљ се залага за одржување на единството на православниот свет

Објавено пред

Одржувањето на единството на православниот свет е најпосакувана опција за Москва, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи за можното доделување автокефалност на Украинската православна црква.

„Одржувањето на единството на православниот свет е несомнено најпосакувана опција за Москва и целиот православен свет“, истакна тој.

Кремљ свикал итен состанок на Светиот синод на Руската црква, соопшти Песков.

„Алармантните извештаи за одлуките што може да ги преземе Украинската црква дефинитивно предизвикуваат загриженост“, рече тој додавајќи дека во исто време овие прашања се однесуваат на меѓуцрковниот дијалог и државата не може да се меша во тоа.

Светиот синод на Руската црква одржа итен состанок во Москва. Според патријархот московски и на цела Русија, Кирил, агендата на состанокот вклучува само едно прашање поврзано со одлуката за обезбедување автокефалност на Украинската православна црква, направена од Цариградската патријаршија во Цариград.

Патријархот Кирил истакна дека Светиот синод на Руската православна црква силно протестира против овој потег. Тој додаде дека Московската патријаршија ќе преземе одмазднички чекори во блиска иднина.

Цариградската црква издаде соопштение на 7 септември назначувајќи двајца егзарси во Украина како чекор кон доделување автокефалност на Украинската православна црква.

Шефот на одделот за односи меѓу Црквата и општеството на Москва, Владимир Легоида, во интервју за ТАСС изјави дека Московската патријаршија може да ги прекине врските со Цариградската патријаршија во случај да го легализира расколот во црквата.

Украинската православна црква во Московската патријаршија во моментот има повеќе од 12.000 парохии и 200 манастири во рамките на својата област.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ердоган: Приоритет на мојата посета на Германија ќе биде зајакнување на политичките врски

Објавено пред

Од

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Едроган, рекол дека во текот на претстојната посета на Германија планира да ги зајакне економските и политичките врски со таа земја.

„Приоритет во агендата на мојата посета на Германија ќе биде целосно напуштање на периодот од последните години во нашите политички односи“, рекол Ердоган, пренесува „Ројтерс“.

Тој истакнал и дека посетата е чекор кон зајакнување на економските односи со корист за двете страни.

Ердоган планира да ја посети Германија во периодот меѓу 27 и 29 септември, а пред тоа ќе присуствува на заседанието на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што почнува денеска.

Односите меѓу Германија и Турција се влошија по обидот за државен удар во Турција во 2016 година, по што десетина илјади луѓе беа притворени, вклучувајќи и германски државјани. До благо подобрување на односите меѓу двете земји дојде во последните неколку месеци кога Турција го ослободи од притвор германско-турскиот новинар и му дозволи на друг германски државјанин да излезе од Турција.

Во Германија живеат околу три милиони Турци, што е најголема дијаспора во светот. Германските власти сметаат дека нема друг избор освен зајакнување на врските со Анкара и покрај загриженоста поради непочитувањето на човековите права во Турција.

Прикажи повеќе...

Европа

Руски нафтени компании се подготвуваат да се ослободат од американскиот долар во корист на еврото и другите валути

Објавено пред

Од

Нафтената компанија Surgutneftegas се приклучи на листата со руски енергетски компании што се подготвени да се ослободат од американскиот долар во корист на еврото и другите валути.

Според пораката што ја испрати Surgutneftegas до еден од своите клиенти, се посочува дека нафтената компанија сака да избегне какви било проблеми со плаќање во долари.

„Ние не ја коментираме нашата комерцијална активност“, рече компанијата, четвртата во однос на производството. Овој потег е во согласност со неодамнешните препораки на Кремљ.

Во август рускиот министер за финансии, Антон Силуанов, рече дека Русија би можела да го одврати американскиот долар во трговијата со нафта. Рускиот министер за енергија, пак, Александар Новак, рече дека владата ја разгледува можноста за тргување со нафта во националните валути, особено со Турција и Иран.

Surgutneftegas не е единствената руска енергетска компанија што вели дека работи на тоа да се намали зависноста од доларот. Според информации на тамошните медиуми, руски Gaspromnjeft веќе има договори што имаат трговска клаузула без американски долар.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови апсења во Турција

Објавено пред

Од

Турските власти наредија апсења на 61 припадник на турската армија, вклучително и високи офицери, осомничени дека се поврзани со свештеникот Фетула Ѓулен кого Турција го обвинува за неуспешниот пуч што се случи во 2016 година.

Досега илјадници луѓе се уапсени под сомнение дека се поврзани со него и биле дел од државниот удар во земјата.

Осумнаесет од воените офицери за кои се издаваат налози за апсење се активно вклучени во воената служба, објави турската агенција „Анадолија“.

Налози за апсење биле издадени за 13 мајори и 12 капетани на силите и 24 први поручници од турската морнарица.

Во одделна операција властите во Тузла објавија дека уапсиле 21 лице за користење шифрирани пораки на социјалните мрежи кои се поврзуваат со Фетула Ѓулен, кој живее во САД, пишува „Раша тудеј“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија2 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет3 часа

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија3 часа

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ4 часа

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести4 часа

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа4 часа

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет5 часа

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија22 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура23 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија24 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија1 ден

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија1 ден

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија1 ден

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија1 ден

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ1 ден

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет1 ден

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа1 ден

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија1 ден

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава1 ден

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Досие