Контакт

Европа

Песков: Порано или подоцна, Европа ќе мора да одговора

Објавено пред

Порано или подоцна, Европа ќе мора повторно да размисли и да одговори на својот народ зошто пумпа оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Порано или подоцна, европските држави и оние кои веќе целосно влегоа во овој конфликт ќе мора да размислат и да одговорат пред својот народ зошто го прават тоа, бидејќи нема да можат да ги избегнат негативните последици“, рече Песков во интервју за новинарот Павло Зарубин, кој видеото го објави на својот канал „Телеграм“.

Тој посочи дека веќе доживуваат негативни економски последици.

„Знаеме дека Германија официјално влезе во рецесија минатата недела и дека инфлацијата постојано надминува 7 проценти“, истакна портпаролот.

Нагласи дека Кремљ верува дека европските земји нема да можат долго да ги објаснуваат своите економски проблеми со постапките на Русија.

„Можно е да се хранат со русофобија, европските власти ги хранат своите граѓани со русофобија, но ќе можат да го сторат тоа до одредено ниво. Тогаш тоа ќе престане да функционира кога нема да останат многу пари во нивните џебови“, рече портпаролот.

Европа

(Видео) Ѝ подарил цвеќе, па ја избол до смрт, бесен што нема да се смират: детали за драмата пред трговскиот центар во Велика Британија

Објавено пред

15-годишното девојче, кое почина кога беше избодено во автобус пред трговски центар во Кројдон, Велика Британија, претходно се расправало со својот убиец, поранешното момче, кое се обидувало да ѝ подари цвеќе.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми јавуваат дека осомничениот тинејџер со мачета му нанел смртоносни повреди на девојчето.

Сè се случило околу 8.30 часот кога девојчето одело на училиште. Лекарите бргу пристигнале на самото место и околу еден час се обидувале да му го спасат животот. Смртта била констатирана во 9.21 часот.

Очевидец на крвавото злосторство рекол дека видел како се караат момчето и девојката. Слушнал како девојчето на убиецот му одговорило дека нема да биде повеќе со него.

„Тој стана насилен, а потоа извади долг нож, како мачета, меч, не знам, и почна да ја прободува“, изјави сведокот.

Други очевидци тврдат дека девојката одбила да ги прифати цвеќињата што момчето ѝ ги понудило пред убиството. Таа наводно му раскинала еден ден претходно.

„Неколку деца излегоа на станицата, а имаше момче и девојка, кои се расправаа. Тој држеше цвеќе и слушнав дека се расправаат“, изјави очевидецот.

Полицијата го приведе тинејџерот и се чека неговиот распит.

Работниците од околните локали велат дека сите избегале кога момчето извадило мачета и дека останал само возачот на автобусот.

„Видов крв како излегува од нејзиниот врат“, изјавил очевидец.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) 15-годишно девојче убиено пред трговски центар во Велика Британија

Објавено пред

15-годишно девојче почина кога утринава беше избодено со нож во автобус пред трговскиот центар во Кројдон, Велика Британија, потврди полицијата.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил во автобусот додека девојката одела на училиште.

Полицајците се упатиле кон трговскиот центар околу 8.30 часот.

Болничарите се бореле да го спасат животот на 15-годишното девојче, но кај неа била констатирана смрт на местото на настанот 50 минути подоцна, во 9.21 часот.

Видеата и фотографиите на „Твитер“ покажуваат голем број полицајци на местото на настанот.

„Мирор“ пишува дека девојчето било нападнато на пат кон училиште.

Полицијата уапсила тинејџер во врска со нападот.

Се сомнева дека ја познавал жртвата.

Засега не е познато зошто се случил нападот.

„Во оваа рана фаза веруваме дека ја познавал. Местото на нападот е опколено, благодарни сме ѝ на јавноста за нивната соработка“, изјави полицаецот Енди Бритен.

Сведок во автобусот за „Сан“ изјави дека девојчето било облечено во „зелена училишна униформа“.

„Сите истрчаа од автобусот кога тоа се случи“, раскажал сведокот.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандија планира да ѝ испорача на Украина борбени авиони „Ф16“

Објавено пред

Холандија има намера да ја испрати првата серија борбени авиони „Ф16“ во Украина во 2024 година, изјави министерката за одбрана, Кајса Олонгрен.

dobivaj vesti na viber

Временската рамка за испорака зависи од обуката на украинските пилоти, која се очекува да трае од шест до осум месеци.

Таа додаде дека во тек е формирање тренинг-центар во Романија, кој се трудат што побргу да го почнат. Таа додаде дека оваа испорака испраќа значаен сигнал не само до Киев, туку и до Москва и Кремљ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ50 минути

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ1 час

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија5 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ6 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ7 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија7 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија8 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион9 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет10 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија10 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа11 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет12 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...