Контакт

Свет

Песков: Промените во руската влада се ротации, а не смени

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги објасни денешните промени во руската влада и разрешувањето на министрите со ротирање на должностите.

На новинарско прашање дали смената на министрите се должи на неисполнување на упатствата на шефот на државата, претставникот на Кремљ ја отфрли таквата врска, пренесува ТАСС.

„Ова е ротација на должностите, процес на ротација“, рече Песков.

Коментирајќи ги извештаите во медиумите за неуспехот на некои министерства да ги исполнат наредбите на претседателот, Песков истакна дека спроведувањето на наредбите на претседателот внимателно го следат самата влада и одделот за контрола на претседателството.

Претседателот Владимир Путин денес изврши голема реконструкција на владата по нејзиното назначување кое беше во јануари. Пет министри ги напуштаат своите места одеднаш, а државната Дума, долниот дом на парламентот, сè уште нема одобрено кандидати за нивна замена според новиот закон.

Александар Новак, кој е на чело на Министерството за енергетика од 2012 година, може да стане десеттиот заменик на премиерот Михаил Мишустин. Денес, Путин потпиша указ со кој се утврдува назначување друг заменик-премиер.

Свет

Кина: Уапсени лекари поради кражба на органи нa починати пациенти

Објавено пред

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми.

Криминалната група ги лажела семејствата на починатите дека органите ги користат за да им помогнат на болните луѓе на кои им е потребна трансплантација, објави „Би-би-си“.

Истрагата утврди дека меѓу 2017 и 2018 година тие отстраниле црн дроб и бубрези од 11 лица во болниците во провинцијата Анхуи.

Во Кина има многу луѓе на списокот на чекање за органи, и на државата и е тешко да најде доброволни донори, додава „Би-би-си“.

Според извештаите на локалните медиуми, со трговијата со органи се занимавале четворица високо рангирани лекари, кои работеле во одделот за донирање органи во болници.

Претежно краделе органи од жртви на сообраќајни несреќи кај кои имало сериозни повреди на мозокот, додека другите органи останале неоштетени. Шефот на интензивна нега, Јанг Суксун, одел кај семејствата за да ги праша дали се согласуваат да ги донираат органите на починатиот, на што некои семејства дале писмена согласност.

Телата на починатите потоа биле однесени од болниците среде ноќ и биле ставани во комбе, кое било обоено во брза помош, а потоа органите биле вадени на непознати локации.

Органите подоцна биле продавани на поединци или болници во тајност, а криминална група била откриена кога се посомневал синот на една од жртвите.

Ши Ксианглин ги прегледал документите на неговата мајка неколку месеци по нејзината смрт во 2018 година, наведувајќи дека се согласил на донирање органи, сепак, тој открил некои недостатоци во документацијата, како и празни полиња, што укажувало на тоа дека не се знае каде одат органите.

Кога открил дека нема информации каде отишле органите на неговата мајка, го прашал Јанг каде се, на што шефот на интензивна нега му понудил голема сума пари само за да молчи, но тој отишол во полиција.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечки педијатри: Некои деца заразени со Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Објавено пред

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да претрпат оштетување на повеќе органи, вклучително и на срцето, валат словенечките лекари кои наишле на неколку вакви случаи во последните неколку дена.

Како што истакна во четвртокот педијатарот Тина Планкар Сровин од Универзитетскиот медицински центар во Љубљана, минатата недела во болницата примиле шест деца со воспаление на повеќе органи.

Според лекарите, ова било резултат на силна имунолошка реакција на нивниот организам откако децата биле заразени со коронавирус две до четири недели претходно, а потоа се опоравиле.

„Ковид-19 кај деца се развива во полесна форма, но болеста може да има сериозни последици“, предупреди Планкар.

Досега, во таа болница имало 40 деца со Ковид-19, а во последната недела забележале повеќе случаи на деца со „мултиоргански воспалителен синдром“, поврзани со претходна инфекција со коронавирус.

Кај сите деца со овие симптоми примени во болницата минатата недела, се утврдило дека има штетни последици врз срцевиот мускул, па затоа добиле силни лекови против воспаление, а покрај педијатри во третманот учествувале и кардиолози и ревматолози.

Словенечките педијатри забележуваат дека појавата на слични симптоми кај деца со Ковид-19 првпат била забележана во Велика Британија пред неколку месеци.

Универзитетскиот клинички центар во Љубљана потврди дека во првиот бран на епидемијата лекувале само четири деца заразени со Ковид-19, но тоа биле полесни случаи, додека во есенскиот втор бран досега во таа болница биле лекувани 43 деца.

Прикажи повеќе...

Европа

Европа против лов со олово

Објавено пред

Европскиот парламент ја изгласа забраната за користење на муниција за лов со олово во близина на сите водни површини во Европската Унија.

Членовите на Парламентот ја изгласа оваа забрана на 26 ноември со 499 гласа за, 159 против и 39 воздржани.
Во рок од 24 месеци муницијата и мамките кои се користат во и близу водни површини мора да бидат без олово поради прекумерното загадување на животната средина.

Оловото се користи во муниција за лов и мамки за риболов со децении и покрај тоа што се знае ужасното влијание кое го има врз луѓето, живиот свет и природата. Оловните полнења кои многумина ги користат како муниција содржат голем број на мали зрна кои се распрскуваат од пушката. Само мал дел од зрната всушност стигаат до целта а остатокот се распрскува низ природата. Пресметано е дека околу 21-27000 тони на олово од лов и риболов се распрскува низ Европската Унија на годишно ниво.

Премногу често овие оловни куршуми завршуваат во водните птици кои ги голтаат – Европската агенција за хемикалии пресмета дека повеќе од еден милион птици годишно умираат од последици од труење со олово. Огромна штета се нанесува и на природата и другите животни кои се повредени со оловни сачми или консумирале плен затруен од оловни сачми.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија20 минути

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г...

Регион27 минути

Словенечки педијатри: Некои деца заразени со Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија2 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет2 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет3 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет3 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет3 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт4 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет4 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет4 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет4 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија16 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија17 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија18 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа18 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион20 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија20 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија22 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија23 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија23 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Досие