Контакт

Свет

Песков: Русија и Украина не се блиску до потпишување на договорот

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин сè уште не планира патување во зоната на операција во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Сè уште не е планирана средба со борците во болниците“, рече Песков.

На прашањето дали Русија и Украина се блиску до потпишување на договорот, Песков одговори со „не“.

„Работата продолжува, кога ќе се постигне напредок, ќе ве информираме“, додаде тој.

Песков рече дека преговорите меѓу Русија и Украина треба да продолжат денеска, треба да има контакти.

„Тие треба да продолжат денеска. Не знам дали се веќе на пат или не, но денеска треба да бидат во една или друга насока“, им изјави Песков на новинарите одговарајќи на прашањето дали денеска продолжуваат преговорите меѓу руската и украинската страна.

Песков се осврна и на изјавата на претседателот на САД, Џо Бајден, кој рече дека Путин е воен злосторник.

„Изјавите на претседателот на САД, Џо Бајден, за шефот на Руската Федерација, Владимир Путин, се недозволиви, претседателот на државата што бомбардира други земји нема право на такви зборови“, рече Песков.

Свет

Германија набави 40.000 вакцини против мајмунски сипаници

Објавено пред

Германија нарача 40.000 дози од вакцината од баварската фармацевтска компанија „Нордик Бава“ (Nordic Bava) за да биде подготвена да ги имунизира инфекциите од мајмунски сипаници, доколку епидемијата стане сериозна, но во моментов се преземаат други мерки на претпазливост, изјави министерот за здравство, Карл Лојтербах.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека мерките како изолација во траење од 21 ден се препорачуваат за заразените и дека засега треба да бидат доволни за да се спречи ширењето на болеста.

„ Доколку болеста дополнително се прошири, сакаме да бидеме подготвени за евентуални вакцини кои се уште не се препорачани, но би можеле да станат неопходни – нагласи Лотербах.

Според него, епидемијата на мајмунски сипаници може да се сузбие и ништо не укажува на почеток на нова пандемија. Тој верува дека раната интервенција може да го спречи патогенот да навлезе подлабоко во заедниците.

Претставник на Институтот за заразни болести Роберт Кох, Лотар Вилер изјави дека досега се регистрирани пет случаи на мајмуни сипаници.

Светската здравствена организација (СЗО) вчера објави слични упатства, во кои се наведува дека за епидемијата не е потребна масовна вакцинација бидејќи мерките, како што е хигиената, може да помогнат во контролата на ширењето на болеста.

СЗО досега има регистрирано повеќе од 250 потврдени и сомнителни случаи на инфекција со мајмунска сипаница. Ширењето е невообичаено за оваа болест, која е ендемична во делови од Западна и Централна Африка, но е многу ретка во други делови.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Свесно ја забавивме операцијата заради евакуацијата на цивили

Објавено пред

Офанзивата на руската армија против Украина намерно се забавува за да се овозможи евакуација на цивили, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

„ За да жителите ги напуштат опколените населени места, се прогласуваат режими на молк и се отвораат хуманитарни коридори. Секако, тоа го успорува темпото на офанзивата, но тоа се прави свесно за да се избегнат цивилни жртви“ – изјави Шојгу на состанокот на Советот на министри за одбрана на ОДКБ, пренесува РИА Новости.

Тој посочи дека Русија ќе ја продолжи специјалната воена операција во Украина додека не се исполнат сите задачи и покрај големата помош на Западот за Киев и санкциите на кои е изложена.

Прикажи повеќе...

Свет

Столтенберг: НАТО сака да избегне војна со Русија

Објавено пред

НАТО нема да испрати војници во Украина бидејќи сака да избегне војна со Русија, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

Тој на Светскиот економски форум во Давос потсети дека од избувнувањето на војната, НАТО значително ја зајакнало поддршката за Украина за да го задржи правото на самоодбрана, пренесува Тас с.

„ Главната одговорност на НАТО е да ги заштити сите сојузници и да спречи ескалација на оваа војна. Не сакаме да предизвикаме конфликт, туку да го спречиме и да го зачуваме мирот“, рече Столтенберг.

Тој истакна дека од 2014 година земјите-членки на НАТО веќе потрошиле десетици милијарди долари за обука и опремување на украинската армија. Исто така додаде дека земјите-членки на Алијансата почнале да ја зајакнуваат сопствената безбедност таа година и дека 40.000 војници моментално се под команда на НАТО во близина на границите со Русија, во значајни воздушни и поморски средства, а уште 100.000 се во состојба на готовност.

Столтенберг рече дека НАТО сите тие подготовки ги смета за „мерки на одвраќање“ со цел да се елиминира секоја можност за недоразбирање или лоша проценка во Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија3 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија4 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија5 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија6 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа7 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа8 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа8 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија8 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија20 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет21 час

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет1 ден

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...