Контакт

Свет

Писмо на лекар од Италија: Состојбата во болниците е драматична, нема слободен кревет

Објавено пред

Доктор од Бергамо, на северот на Италија, ја опиша состојбата во италијанските болници и тешките услови за справување со коронавирусот.

„По долго размислување дали да пишувам за тоа што ни се случува, сфатив дека молчењето не е одговор. Ќе се обидам да им пренесам на луѓето што се случува во Бергамо во време на епидемија на коронаворусот. Јасно е дека паниката никогаш не е најдобро решение, но ме лазат морници кога ќе видам дека сериозноста на ситуацијата не допира до луѓето“, напиша на „Фејсбук“ докторот Даниеле Мачини, кој работи на интензивна нега во болницата во Бергамо.

„И самиот со некакво чудење минатата недела ја набљудував реорганизацијата на целата болница, кога сè уште немаше толку заболени. Полека почнавме да ги празниме одделите и ослободивме што повеќе кревети на интензивна нега за да се подготвиме за епидемија. Ходниците на почетокот беа празни, а многумина, вклучувајќи ме и мене, не очекувавме дека ќе нè снајде некоја сериозна катастрофа.

Точно се сеќавам на ноќниот повик пред една недела кога чекав резултати од брис и кога бев во паника поради првиот можен случај на заразата. А сега ситуацијата, во најмала рака, е драматична.

(Фото: ЕПА)

Борбата со вирусот буквално ескалира преку ноќ, а битката трае со денови без прекин. Сега потребата за слободен кревет стана очигледна. Почнаа да се пополнуваат сите оддели предвидени за изолација. Плочките со имињата на пациентите, кои инаку имаат различна бојна зависно од одделот, сега речиси сите се црвени. Наместо ознака за операција, гледате дијагноза која секогаш  е проклето иста – билатерална пневмонија (воспаление на белите дробови предизвикано од коронавирус).

Сега објаснете ми убаво кој грип може да предизвика вака драматична ескалација? Кај нас се случува епидемиолошка катастрофа. Нема повеќе хирурзи, уролози, ортопеди. Сите станавме дел од единствен лекарски тим кој се соочува со ова цунами. Случаите на зараза буквално се множат, има приближно 15 до 20 дневно. Резултатите од брисевите доаѓаат едни по други: позитивен, позитивен, позитивен. Одделот за итни случаи е пред распаѓање.

Причините за доаѓање во болница секогаш се исти: температура, отежнато дишење, треска и кашлица. Радиолошките наоди се исто така речиси идентични: билатерална пневмонија, билатерална пневмонија, билатерална пневмонија. И сите треба да бидат хоспитализирани.

Некој се интубира и се праќа на интензивна нега. За други е предоцна… Секој распиратор злато вреди. Персоналот е исцрпен. Докторите пренесуваат кревети и префрлаат пациенти наместо медицинските сестри, и тие даваат терапии. Медицинските сестри се со солзи во очите затоа што не можеме да ги спасиме сите. Според виталните параметри, за некои пациенти веднаш е позната нивната судбина. Нема веќе смени, нема веќе часови. Социјалниот живот ни е на чекање. Веќе не ги гледаме нашите семејства од страв дека ќе ги заразиме. Некои од нас веќе заболеа, и покрај заштитата.

(Фото: ЕПА)

Некои од нашите колеги кои се заразени имаат и заразени роднини, а некои од нив се борат за живот. Значи, бидете трпеливи и внимателни, не одете во театри, музеи или вежбалници. Размислете за старите луѓе кои би можеле да ги заразите и убиете.

Ние се трудиме да бидеме корисни. И вие би требало да го направите тоа: во наши раце се животите на многу луѓе. Ве молам споделете ја оваа порака. Мораме на сите да им кажеме што се случува во Италија.

Ќе завршам со коментар за паниката. Не ја разбирам оваа војна со неа. Единствена причина за тоа, како што гледам, е недостигот на заштитни маски за лице, но и така веќе ги нема во продажба. Немаме доволно студии на оваа тема, но навистина ли паниката е полоша отколку занемарувањето на последиците од епидемија од ваков вид?“, прашува Мачини.

Според последните податоци, во Италија има 9.172 заразени, а 463 луѓе починаа од коронавирус. Моменталната стапка на смртност на северот на Италија е 5 отсто, што е повеќе отколку првичната проценка од 2 отсто. Според Светската здравствена организација, една петина од заболените има сериозни симптоми и потребно им е болничко лекување. Таквата состојба би можела да доведе до преотповареност на капацитетите и колапс на здравствениот систем.

Властите во Италија синоќа прогласија целосна изолација на земјата бидејќи оваа држава се претвори во жариште на коронавирусот во Европа.

Регион

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Објавено пред

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против корованивусот, кои започнуваат во петок во 17 часот, а завршуваат во понедленик во 5 наутро.
        
Брнабиќ за ТВ Прва изјави дека со воведување полициски час во текот на викендот, Србија се обидува да излезе од својата петта недела од борбата против вирусот, откако се покажа дека е проблем за време на викендите, бидејќи луѓето се социјализираат и ги игнорираат мерките за социјална оддалеченост.
        
„Сега е крајот на петтата недела, здравствениот систем е на нозе“, рече Брнабиќ, најавувајќи дека уште неколку болници во Србија ќе бидат трансформирани во т.н. ковид болници. Таа рече дека експертите препорачуваат прекинување на социјалните контакти за да се спречи преносот на вирусот, но се обидува да се избегне 24-часовен карантин, а ограничувањето за време на викендот е „чекор помеѓу“.
        
Брнабиќ ја најави како опција изолацијата на градовите кои се во фокусот на епидемијата, како што се Белград, Ниш, Нови Пазар, Ваjeево и Куприја и препорача дека е можно затворање на големите компании за седум или 14 дена.
        
Според нејзината проценка, Србија е близу до „почетокот на крајот“ на епидемијата, но тоа е можно само со „железна дисциплина“ и некои дополнителни рестриктивни мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Објавено пред

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица достигна 4.768, објави АП.
        
На порастот на нови случаи претходеше одлуката на премиерот Шинзо Абе да воведе итни мерки во Токио и шест други области, со кои се бара од луѓето да го намалат физичкиот контакт за најмалку 70 проценти. На локалните власти им беше дадена можност да воведат построги мерки за контрола на движењето, но без казнување на сторителите.
        
Во Токио, граѓаните се повикуваат да не ги напуштат своите домови, но многу фирми се двоумат дека ќе дозволат работа од дома, што ја доведува во прашање ефективноста на државните мерки.

Прикажи повеќе...

Европа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Објавено пред

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано, а концертот, според најавата, треба да биде симбол на љубовта, заедништвото и заздравување во ерата на коронавирусот и ќе се пренесува преку интернет.

Бочели ќе го придружува само катедралниот оргулист Емануеле Вијанели и заедно ќе изведат дела од сакрална музика, вклучувајќи ја и „Санта Марија“ од Пјетро Маскањи.

Концертот ќе се емитува на јутјуб-каналот на Бочели.

„Чест и задоволство ми е што бев поканет од Градот и од катедралата. Верувам во моќта на групната молитва, верувам во Велигден, универзален симбол на повторното раѓање, што сега ни е потребно на сите, и на верниците и на оние што тоа не се“, рече славниот тенор.

Италија сè уште има најголем број смртни случаи на коронавирус, повеќе од 17.000, а особено тешко беше погодена Ломбардија, регионот чиј главен град е Милано.

„Оваа година Велигден ќе биде поинаков од вообичаеното. Сигурен сум дека извонредниот глас на Бочели ќе може да го загрее срцето на Милано, Италија и на светот“, рече градоначалникот Џузепе Сала.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 минути

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет25 минути

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа3 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија12 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа14 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа14 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија14 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија15 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија17 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет17 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија18 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет18 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија18 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет22 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет22 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија23 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет23 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет23 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет23 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет24 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Досие