Контакт

Свет

Планираната посета на Помпео на еврејска населба за Палестинците е провокација

Објавено пред

Палестинското раководство жестоко ја критикува планираната посета на американскиот државен секретар Мајк Помпео во еврејска населба на Западниот Брег за време на посетата на Израел следната недела како провокација, пренесува „Џерусалем пост“.

Тие додадоа дека станува збор за чин на агресија, што докажува дека САД се соучесници во окупацијата.

„Тоа е провокација против палестинскиот народ и неговото раководство“, рече во неделата Набил Абу Рудаине, портпаролот на претседателот на Палестинската Самоуправа, Махмуд Абас.

„Ова е опасен преседан што го потврдува бесрамното непочитување на меѓународната резолуција од страна на оваа администрација. Израел се обидува да извлече корист од неограничената поддршка на сегашната администрација на САД, која му ја обезбеди целата можна поддршка за проширување на населбата и заземање повеќе палестински територии“, рече Абу Рудаине.

Планираната посета на Помпео на населбата Псагот, северно од Ерусалим, значи дека оваа американска администрација стана основен партнер во окупацијата на палестинските земји. Ниту оваа посета ниту каква било поддршка на САД за израелските населби на палестинските територии не може да им дадат легитимитет на населбите или да го променат фактот дека тие се осудени на пропаст, заклучи Абу Рудаине.

Терминот палестински територии е погрешно именување бидејќи не постои држава Палестина ниту, пак, постоела во минатото. Израел го зазеде Западниот Брег од јорданската окупација во одбранбената шестдневна војна во 1967 година.

Махмуд Алул, заменик-претседател на владејачката фракција Фатах, рече дека планираната посета, иако не е изненадувачка, уште еднаш докажува дека администрацијата на Трамп е соучесник во окупацијата и се обидува да ги легализира населбите.

Премиерот на Палестинската Самоуправа, Мохамед Штајех, исто така го осуди потегот на Помпео како кутар и ги повтори коментарите на Алул и Абу Рудаине велејќи:

„Овој опасен преседан ги легализира населбите и претставува удар врз меѓународниот легитимитет и резолуциите на ОН“.

Терористичката група Хамас, која владее со Газа, го критикува Помпео поради новата американска агресија против Палестинците и Арапите. Палестинската терористичка група Исламски џихад соопшти дека посетата го потенцира непочитувањето на сите меѓународни закони и конвенции од страна на администрацијата на Трамп.

Официјалната претставничка на ПЛО, Ханан Ашрави, објави на „Твитер“:

„Слушајте многу внимателно @SecPompeo: нема втор мандат за Трамп, американскиот народ. Нема веќе второ доаѓање за вас во Палестина, палестинскиот народ. Нема втора шанса за воените злосторници. Сега земете си го вашиот страстен интензитет и вратете се дома!“, напиша таа.

Ова ќе биде првпат американски државен секретар да оствари официјална државна посета на израелска населба и да означи драматично заминување од американската политика, која до администрацијата на Трамп ги назначуваше Западниот Брег и Голанската Висорамнина како окупирани територии.

Во јануари Помпео го осуди долгогодишното правно мислење на Стејт департментот, со кое еврејските населби на Западниот Брег беа прогласени за кршење на меѓународното право. Месеци порано тој издаде поумерена декларација во која се наведува дека САД повеќе не ги признаваат израелските населби како неконзистентни со меѓународното право.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека посетата на Помпео на Израел, која ќе трае три дена, ќе претставува еден вид посета на наследство за да се потенцираат клучните одлуки за политиката што ги донесе администрацијата на Трамп во однос на Израел.

За време на својата посета, Помпео ќе ја посети и Голанската Висорамнина. Во март минатата година претседателот Доналд Трамп објави дека САД ќе го признаат израелскиот суверенитет над стратешкото плато. Израелската влада одговори со најава за основање нов град наречен Трамп Хајтс.

Помпео во минатото отстапи од американската политика обраќајќи ѝ се на Националната конвенција на републиканците од Ерусалим. Тој исто така стана првиот врвен американски дипломат, кој оствари официјална посета на Западниот ѕид во Ерусалим.

Свет

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Објавено пред

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко.

Безбедносните сили во еден момент спречија продолжување на протестот опкружувајќи група пензионери, пренесува АП.

Групата за заштита на човековите права „Весна“ – (Пролет) навела дека најмалку девет лица се уапсени на денешните протести.

Пензионерите, кои традиционално протестираат в понеделник, неселе црвено-бели знамиња на опозицијата, симбол на опозициските демонстрации иницирани кон средината на август.

Носеле транспаренти со натпис „Не тепај ме, сине“ и „Бабите и дедовците ќе одат до победа“, а извикувале „Заминете, стаорци“, што се однесувало на Лукашенко, кој 26 години владее со државата.

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори на 9 август кога во земјата почнаа масовни антивладини протести, иницирани од официјалните резултати од гласањето, според кои Лукашенко освоил над 80 проценти од гласовите. Противниците на Лукашенко тврдат дека изборите се украдени.

Прикажи повеќе...

Регион

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Објавено пред

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на Србија по видео-конференцијата помеѓу српската премиерка, Ана Брнабиќ, и рускиот министер за индустрија и трговија, Денис Мантуров.

Рускиот министер ѝ потврдил на Брнабиќ дека првиот дел од вакцините за лабораториска контрола, во количина од 20 дози, во Србија ќе стигне до крајот на оваа недела.

Брнабиќ изјави дека владата на Србија, заедно со претседателот Вучиќ, работи на тоа што е можно побргу вакцината против коронавирусот да им биде достапна на граѓаните на Србија, објави владината канцеларија за соработка со медиумите.

Брнабиќ посочи дека целта е граѓаните да може да изберат која вакцина ќе ја примат во согласност со препораките и одобренијата на надлежните здравствени установи на Србија.

Премиерката додаде дека Србија е заинтересирана да ја разгледа можноста за заедничко производство на вакцина против Ковид-19.

На денешната видеоконференција присуствуваа и амбасадорот на Руската Федерација во Србија, Александар Бокан Карченко, раководството на Министерството за здравство на Руската Федерација, Рускиот фонд за директни инвестиции и претставници на Министерството за здравство и други надлежни здравствени установи на Србија.

Премиерката Ана Брнабиќ утре ќе го продолжи разговорот со претставниците на компанијата „Фајзер“.

Прикажи повеќе...

Свет

Се самоуби телохранителот на Путин

Објавено пред

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата.

„Вработен изврши самоубиство за време на службата. Се врши истрага“, рекол извор за ТАСС.

Изворот ги негирал медицинските наводи дека тој служел во единицата одговорна за личната безбедност на рускиот претседател Владимир Путин.

Одделни руски медиуми тврдат дека е во прашање телохранител на Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Утре блокади пред Владата и пред МНР

Ова се историски моменти. Ова се моменти кога се одлучува и за иднината на македонскиот народ, македонската нација и македонската...

Регион5 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија5 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет7 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија11 час

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија11 час

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа12 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија12 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија12 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија12 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет13 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија14 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија14 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион14 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион15 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија15 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион16 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион17 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет17 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Досие