Контакт

Свет

Повеќе лица починаа како последица на топлотните бранови во САД

Објавено пред

Повеќе од 10 смртни случаи во американските сојузни држави Вашингтон и Орегон може да бидат поврзани со силниот топлотен бран што донесе екстремно високи температури и предизвика ограничувања на електричната енергија во северозападниот дел на САД.

Во Сиетл и Портланд, по неколкудневни последователни рекордно високи температури кои надминаа 37.7 степени, вчера имаше мало олеснување, но температурите во градовите во источен Орегон и градовите во Ајдахо достигнаа пораст, пренесуваат агенциите.

Во Спокен, Вашингтон, биле измерени 42.2 степени што се највисоки температури забележани во тој град.

Американскиот претседател Џо Бајден за време на промоцијата на инфраструктурниот план вреден 1,2 милијарди долари во градот Лакрос во државата Висконсин, зборуваше за потребата земјата да се подготви за екстремните временски услови.

Метеоролозите сметаат дека топлотниот бран бил предизвикан од антициклон над североистокот на САД и климатските промени предизвикани од човекот, поради што ваквите појави ќе бидат се поверојатни и поинтензивни.

Свет

ХРВ: САД им продаваат оружје на три земји што ги кршат човековите права

Објавено пред

Администрацијата на Џо Бајден подготвува договори за продажба на оружје на  најмалку тројца кршители на човекови права, вклучувајќи го и Египет, иако вети дека ќе ги стави човековите права во центарот на својата надворешна политика, вели претставник на „Хјуман рајтс воч“ во коментар за „Вашингтон пост“.

На почетокот на годинава, американската влада предизвика силни критики откако одобри продажба на ракети во вредност од 197 милиони долари на Египет и покрај сериозните кршења на човековите права од страна на владата. Продажбата на оружје беше објавена еден ден откако беа уапсени роднини на поранешниот политички затвореник и американски државјанин Мохамед Солтан.

Згора на тоа, пишува претставникот на „Хјуман рајтс воч“, САД продолжија да му даваат годишна воена помош на Египет од  1,3 милијарди долари, што предизвика жестока дебата со активистите за човекови права кои прашуваат зошто САД и даваат толку многу пари на една од најрепресивните земји во светот.

Во април годинава, 14 организации за човекови права испратија писмо до американската влада со барање да не го користи дискреционото право за воена помош за Египет, како што тоа го правеа поранешните претседатели Обама и Трамп.

„Продажбата на оружје и 1,3 милијарди долари годишна безбедносна помош за Египет продолжуваат и покрај долгогодишното влошување на условите со човекови права под претседателот Абдел Фатах Ал-Сиси од веројатни воени злосторства и долготрајна воена кампања во Северен Синај, до илјадници произволно затворени неистомисленици подложени на тортура и друго лошо постапување“, напиша Елиса Епштајн.

Администрацијата на Бајден исто така предложи продажба на оружје во вредност од над 2,5 милиони американски долари на Филипините помалку од две недели откако обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побара отворање формална истрага за злосторства против човештвото поврзани со бруталната војна на Филипините против дрогата, вели Епштајн.

Покрај тоа, САД му одобрија на Израел прецизно наведувано оружје во вредност од 735 милиони американски долари и покрај неодамнешното бомбардирање на Појасот Газа кога користеше прецизно водена муниција за уништување домови.

„Американската влада не може да тврди дека ги промовира човековите права додека им продава напредно оружје на владите кои ги злоупотребуваат правата. Тоа не само што го поткопува кредибилитетот на Бајден, туку исто така го нарушува почитувањето на човековите права низ целиот свет “, напиша Епштајн.

Прикажи повеќе...

Свет

Во ЕУ досега се вакцинирани 55 отсто од возрасните

Објавено пред

Во Европската унија досега 200 милиони луѓе или скоро 55% од возрасната популација се вакцинирани против коронавирус, изјави портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, на брифинг во Брисел.

„До денес, 200 милиони луѓе во Европската унија се целосно вакцинирани или 54,7% од возрасната популација. 68,4% од возрасната популација на Унијата примиле барем една доза од вакцината“, рече таа.

Според неа ова се добри показатели, но за борбата против ширењето на вирусот, додаде, е многу важно вакцинациите да се вршат рамномерно низ цела Унија.

Претходно беше забележано дека Романија, Бугарија и Хрватска покажуваат пониско ниво на вакцинација отколку другите членки на Европската унија.

Прикажи повеќе...

Свет

Подолгиот интервал помеѓу двете дози од вакцината на „Фајзер“ дава подобар имунитет

Објавено пред

Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината против короноравирус на „Фајзер“ ќе предизвика имуниот систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.

Експертите велат дека резултатите од студијата ја поддржува одлуката на Велика Британија да го продолжи интервалот помеѓу двете дози на 12 недели од првично поставените три недели.

„Осум недели се чини дека е најдобриот временски интервал помеѓу примањето на првата и втората доза на вакцината во борбата против делта-сојот“, додаваат тие, пренесува Би-Би-Си.

Студијата е финансирана од државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ24 минути

Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна околу 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија40 минути

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Економија50 минути

Главниот оперативен директор во „Еуромакс ресоурцес“, Патрик Форвард: По затворањето на Иловица – Штука од јаловиштето ќе останат пасишта и шума, а не „езеро“

Иновациите и новите технологии во рударството се постојано присутни. Тие се дизајнирани да го подобрат секој процес во рудникот и...

Македонија11 час

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ12 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија15 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија18 часа

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ21 час

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ22 часа

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија23 часа

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија1 ден

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ1 ден

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија2 дена

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Свет2 дена

(Видео) Поплави во Кина по силниот дожд, расте бројот на жртви

Поплавената метростаница и населби, но и ослабената брана по обилните дождови, невидени во 60 години, предизвикаа смрт кај најмалку 25...

Македонија2 дена

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 дена

Апелација ги потврди пресудите – за Катица Јанева седум, за Бојан Јовановски девет години затвор

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“, со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева,...

Топ2 дена

Обвинение за тренерот по џудо во Прилеп за силување деца

Прилепското Обвинителство поднесе обвинение за тренерот по џудо од Прилеп за силување деца, односно негови ученички кои му биле доверени...

Досие