Контакт

Свет

Повеќе од половина од Швеѓаните одбиваат да примат повеќе бегалци

Објавено пред

Ново истражување за ставовите кон миграцијата низ Европа покажа дека повеќе од половина од Швеѓаните велат дека не сакаат земјата да прима повеќе бегалци, што ја прави една од најскептични земји кон мигрантите, пренесува „Ел Паис“.

На околу 8.000 луѓе во Германија, Полска, Шпанија, Унгарија, Италија, Белгија, Франција и Шведска им биле поставени серија прашања, вклучувајќи го и прашањето: Дали се согласувате со изјавата:” Мојата земја не треба да прима повеќе бегалци од конфликтните области? “, на што 51 отсто од шведските испитаници рекле дека се согласуваат.

Додека Полска и Италија се изедначени со 53 отсто испитаници кои се согласуваат со изјавата,
Шведска ја надмина дури и Унгарија, нација обележана поради нејзиниот силен антимигрантски став и политики, со 49 отсто.

Повеќе од една третина, односно 35 отсто, од испитаниците во сите анкетирани земји изјавиле дека миграцијата е најважното прашање со кое се соочува ЕУ денес, но само 14 отсто рекле дека Унијата успеала соодветно да се справи со мигрантската криза во 2015 и 2016 година.

Од друга страна, 41 отсто од Германците велат дека би примиле повеќе бегалци иако земјата беше најголем примател на мигранти во екот на мигрантската криза, и покрај предизвиците како растечкиот криминал, зголемените трошоци и слабата културна и економска интеграција.

Огромното мнозинство Швеѓани сметаат дека земјата оди во погрешна насока, при што многумина се загрижени за криминалот и имиграцијата.

За Шведска миграцијата, главно прашање на изборите е миграцијата уште од екот на мигрантската криза во 2015 година, а проблемот доминираше на националните избори во 2018 година.

Неколку извештаи во Шведска ги истакнаа проблемите околу масовната миграција, вклучувајќи и непубликуван извештај претходно оваа година, кој покажа дека трошоците за зголемување на миграцијата што ги вети шведската влада претходно годинава ќе бидат многу поголеми од првично најавените.

Друг извештај, од шведскиот радиодифузер СВТ, обелодени дека во период од пет години мигрантите претставуваат 58 отсто од осудените за силување. Бројот се зголемува на 85 отсто кога ќе се земат предвид насилните силувања во кои жртвата претходно не го знаел сторителот.

 

Свет

Осум лица осудени за предавство во Саудиска Арабија, еден на смртна казна

Објавено пред

Саудискиот суд осуди еден саудиски државјанин на смртна казна под обвинение за предавство и шпионажа за Иран, објави саудиската државна телевизија.

Седум лица се осудени на затвор под истите обвиненија.

За седумте осудени затвореници било утврдено дека биле поврзани и соработувале со луѓе кои работат во иранската амбасада.

Саудиска Арабија, која се смета за сунитска сила и Иран, кој е мнозинско населен од шиитското население, со децении водат „студена војна“ за превласт во регионот, главно преку посредници во Јемен, Сирија и Ирак.

Прикажи повеќе...

Свет

Хилари Клинтон: Треба да го испратиме Трамп во пензија

Објавено пред

Поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон, е резервирана кон можниот претседателски кандидат на Демократската партија, Берни Сандерс, но најави поддршка за секој кандидат што би го номинирале демократите, јави АП.

Во новиот документарен филм „Хилари“ поранешната државна секретарка го опишува Берни Сандерс како личност што никој не ја сака, ниту сака со него да соработува.

Сепак, Клинтон вели дека приоритет е на годинешните избори на 3 ноември да биде победен актуелниот претседател Доналд Трамп.

„Ќе почекам да видам кого ќе номинира Демократската партија и ќе го поддржам номинираниот кандидат и немојте да се изненадите кога велам дека императив е да се испрати сегашниот претседател во пензија“, вели Хилари Клинтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Ниту една земја не ми помага да победам на изборите

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ниту една земја не се обидува да му помогне да победи на изборите.

Трамп ова го кажа неколку дена откако високи разузнавачки извори на конгресмените во претставничкиот дом им кажаа дека Русија се меша во претседателските избори што ќе се одржат годинава за Трамп да може да освои нов мандат, пренесе „Ројтерс“.

„Не сакам помош од ниту една земја и не ми помогнала ниту една земја“, рече Трамп пред новинарите на прес-конференција во Индија.

Американските претставници исто така наведоа дека Русија пласира дезинформации и пропагандна кампања за да му помогне на сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, кој се бори за номинација за претстедателска кандидатура од редовите на демократите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија1 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија3 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион3 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија5 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно6 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија6 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион7 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт9 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија9 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет9 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет19 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт20 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет20 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија22 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие